Kuzey Amerika, Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa’daki üretim operasyonlarıyla, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ile selüloz ürünlerinin küresel tedarikçisi ve dünyanın en büyük kağıt geri dönüşüm şirketlerinden birisi olan, Memphis, Tennessee merkezli International Paper ile merkezi Londra’da bulunan, sürdürülebilir ambalaj çözümleri, kağıt ürünleri ve geri dönüşüm hizmetlerinin dünya çapında lider tedarikçisi olarak 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren DS Smith, International Paper ile DS Smith’in, önerilen hisse karşılığı birleşmenin şartları üzerinde anlaşmaya vardıklarını, birlikte duyurdular.

Birleşmenin tamamlanmasının ardından, DS Smith Hissedarlarının, yeni oluşacak şirketin yaklaşık yüzde 33,7 hissesine, International Paper Hissedarlarının da yaklaşık yüzde 66,3 hissesine sahip olacakları açıklandı.

Söz konusu birleşmenin, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki sektör lideri konumları sayesinde, gerçek anlamda küresel ve sürdürülebilir bir ambalaj çözümleri lideri yaratmak için tamamlayıcı iş ünitelerini bir araya getireceği belirtildi. Sürecin, 2024 yılının dördüncü çeyreğinde kapanması bekleniyor.

 

(INTERNATIONAL PAPER)(DSSMITH)
2024/04

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Brezilya’daki Suzano Papel e Celulose‘a temizlik kağıdı üretim hattı, temizlik kağıdı konfeksiyon ekipmanı ve bir biyokütle kazanı teslim edeceğini duyurdu. Temizlik kağıdı üretim hattı, temizlik kağıdı konfeksiyon ekipmanı ve biyokütle kazanı, Brezilya’da, Espírito Santo’daki Aracruz fabrikasına kurulacak olup, yeni temizlik kağıdı üretim hattının, yıllık 60.000 ton üretim kapasitesine sahip olacağı bildirildi. Devreye alma için 2026 yılının ilk çeyreği planlanmaktadır. Suzano, dünyanın en büyük selüloz üreticisi olup, Latin Amerika’nın da en büyük kağıt üreticilerinden birisidir.

 

(VALMET)
2024/02

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip, Hollanda merkezli ProJet BV, Söke/Aydın’da bulunan Batı Kipaş Kağıt‘tan, 2 no.lu kağıt makinesi için, 3 adet (alt-uzun) elek temizleyici fıskiye sistemi (ProCleanersTM) siparişi aldığını duyurdu. 8,6 metre genişliğindeki PM2 kağıt makinesinde, %100 OCC kullanılarak, fluting ve testliner üretilmektedir. Teslimatın, 2024 yılının 2. çeyreğinde gerçekleşeceği belirtildi.

 

(PRO-JET)
2024/01

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen, sistem, ekipman ve hizmet global tedarikçilerinden birisi olan, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Avusturya Frastanz’daki kağıt fabrikasına kurulacak su alma ve dispersiyon ekipmanının tedariki için, Rondo Ganahl AG‘den sipariş aldığını duyurdu. Andritz, su alma ve dispersiyon ekipmanının tamamını değiştirecek ve bu da sistemin kapasitesini 230 bdt/gün’e kadar artıracak olup, söz konusu yeni teknolojinin en önemli parçasının TWP2833L tipi Çift Elekli Pres olacağı bildirildi. Devreye alma için 2024 yılının sonu planlanıyor.

Rondo Ganahl AG, kökleri 1797 yılına dayanan Avusturyalı bir aile şirketidir. Şirket, Avusturya, Macaristan, Romanya, Türkiye ve Almanya’daki tesisleriyle, oluklu mukavva ambalaj ürünleri, oluklu mukavva kağıdı üretimi ve atık kağıt toplama faaliyetlerine odaklanmıştır.

 

(ANDRITZ)
2023/12

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa’daki üretim operasyonlarıyla, doğa dostu ambalaj, selüloz ve diğer elyaf bazlı ürünlerin küresel üreticisi ve Kuzey Amerika’nın en büyük kağıt geri dönüşüm şirketlerinden birisi olan, Memphis, Tennessee merkezli International Paper, Orange, Teksas’taki ambalaj kağıdı fabrikasını kalıcı olarak kapatacağını ve iki selüloz makinesinin (Riegelwood, N.C.’deki 20 no.lu makine ile Pensacola, Florida’daki 4 no.lu makine) üretimini de kalıcı olarak durduracağını duyurdu.

Orange fabrikasının kalıcı olarak kapatılması, şirketin ambalaj kağıdı kapasitesini yaklaşık 800.000 ton azaltacak. Şirketin Kuzey Amerika’daki ambalaj kağıdı üretim sistemi, yeni durumda, yıllık 13 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan 17 tesisi içerecek. Pensacola ve Riegelwood’daki işlemler, IP’nin selüloz kapasitesini yaklaşık olarak 500.000 ton (300.000 ton fluff selüloz ve 200.000 ton southern bleached softwood) kadar azaltacak. Şirketin selüloz sistemi, yeni durumda, yıllık 2,7 milyon ton üretim kapasitesine sahip sekiz tesisten oluşacak.

Şirket, Orange fabrikasındaki üretim ile Riegelwood’daki 20 no.lu makinenin üretiminin, yıl sonuna kadar durmasını tahmin ediyor. Pensacola’daki 4 no.lu makine ise şu anda çalışmamakta olup, üretime devam etmeyecek.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2023/10

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip, Hollanda merkezli ProJet BV, Kipaş Kağıt‘tan, 1 no.lu kağıt makinesi için, 2 adet (alt-uzun) elek temizleyici fıskiye sistemi (ProCleanersTM) siparişi aldığını duyurdu. PM1, %100 OCC kullanarak, 8,6 metre genişliğindeki kağıt makinesinde fluting ve testliner üretmektedir. OCC’nin, kağıt makinesi giysilerinde aşırı kirlenmeye neden olmasıyla bilindiği ve teslimatın 2024 yılının 2. çeyreğinde gerçekleşeceği belirtildi.

 

(PRO-JET)
2023/10

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Avusturya’daki Steyrermühl tesisinde atıl duran kağıt makinesi PM3’ü, sürdürülebilir esnek ambalaj için kraft kağıtları üretecek şekilde dönüştüreceğini duyurdu. Söz konusu makine, daha önce UPM için grafik kağıdı üretiyordu. Dönüşüm projesi, 1 Ocak 2024 itibariyle, Steyrermühl tesisini UPM’den devralacak olan Heinzel Group tarafından başlatıldı.

Kağıt makinesi (daha sonra PM6 adlandırılacak) Andritz tarafından yenilendiğinde, Heinzel Group’un StarKraft markası altında satılmak üzere, yılda 150.000 tona kadar düşük gramajlı kahverengi ve beyaz kraft kağıdı üretecek. PM6, 1.500 m/d tasarım hızına ve bobinde 6.300 mm kağıt genişliğine sahip olacak. Kağıt, alışveriş çantaları, torbalar ve diğer esnek ambalaj ürünleri için kullanılacak.

 

(ANDRITZ)
2023/07

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, DS Smith‘ten, %100 geri dönüştürülmüş kağıttan yeni ambalaj kağıtları üreten Porcari’deki (İtalya) tesisine, komple hamur hazırlama hattı ve yeni bir atık (reject) işleme sistemi tedarik etmek için sipariş aldığını duyurdu.

Andritz tarafından sağlanan ekipman, DS Smith’in hizmet verdiği hızlı tüketim malları ve e-ticaret sektörleri için kağıt kaliteleri üretecek olan ve 2025’in ortalarında devreye alınması planlanan, yeni kağıt makinesinde kullanılacak. Yeni hamur hazırlama hattı, günlük 1.650 bdmt tasarım kapasitesine sahip olacak ve OCC (eski oluklu mukavva), karışık atık kağıtlar ve kartonların yanı sıra yeni oluklu mukavva artıkları gibi çeşitli hammadde türlerini işleyecek. Dünya çapında, sürdürülebilir elyaf bazlı ambalaj sağlayıcılarının liderlerinden olan ve merkezi Londra’da bulunan DS Smith, 30’dan fazla farklı ülkede faaliyet göstermektedir.

 

(ANDRITZ)
2023/07

 

✿❀✿

 

Kağıt üretimi için 5 kağıt fabrikası (7 kağıt makinesi / yılda 2,7 milyon ton kağıt üretimi) ve oluklu mukavva üretimi için 29 tesisi (700.000 ton oluklu mukavva ambalaj) ile Avrupa kağıt endüstrisinin önde gelen şirketlerinden birisi olan Palm, Alzenau-Nord (Almanya) sanayi bölgesinde, Wellpappe Alzenau’nun yeni oluklu mukavva fabrikasının inşası için, zemin etütlerinin yapıldığını duyurdu.

 

(PALM)
2023/06

 

✿❀✿

 

Brezilya’da 22 ve Arjantin’de 1 olmak üzere 23 fabrikasıyla, Brezilya’nın en büyük ambalaj kağıdı ve kağıt ambalajda sürdürülebilir çözümlerin üreticisi ve ihracatçısı olan Klabin, Ortigueira, Paraná’da (Brezilya), PM 28 kağıt makinesinin devreye alınmasıyla, genişleme stratejisinde önemli bir adım daha attığını duyurdu.

300 metre uzunluğundaki yeni makine, White Top Liner ve Kraftliner üretim esnekliği ile yılda 460.000 ton üretim yapabilmektedir. PM 28’in devreye alınmasıyla birlikte, Şirket’in selüloz ve kağıt üretim kapasitesinin, yıllık 4.7 milyon ton’a yükseldiği belirtildi. 12,9 milyar R$ harcamayla, Puma II Projesi, Klabin’in 124 yıllık tarihindeki en büyük yatırımı olup, aynı zamanda, Paraná’da özel bir şirket tarafından yapılan en büyük yatırımdır.

 

(KLABIN)
2023/06

 

✿❀✿

 

Kökleri 1797 yılına kadar uzanan, Avusturyalı bir aile şirketi olan, Rondo Ganahl, St. Ruprecht’de (Avusturya) 36 milyon Euro yatırımla, bir baskı merkezi açtığını duyurdu. Yeni Rondo baskı merkezinin, üretimin yılda yüzde 30’a kadar artmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Rondo baskı merkezinin teknik detayları: Delta SPC 130 Flex Line Automatic by Koenig & Bauer Durst, König & Bauer Rapida 164 ofset baskı, Bobst master cut 1.7 düz kalıplı kesim, Bobst master fold 2.3 yapıştırma makinesi.

St. Ruprecht’teki Rondo’nun ambalaj faaliyetinin büyük bir kısmı gıda endüstrisini içermektedir. Ayrıca, Rondo, şarap üreticilerinin yanı sıra sanayi ve ilaç şirketlerine de ürün tedarik etmektedir. Rondo Ganahl’ın Avusturya’daki tesislerinin yanı sıra, Macaristan, Romanya, Türkiye ve Almanya’da da fabrikaları bulunmakta olup, sektörün önemli oyuncularından birisidir.

 

(RONDO GANAHL)
2023/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Milano (İtalya)‘da bulunan, İtalya’da 3, Fransa’da 1, Almanya’da 1, İspanya’da 2 ve Hollanda’da 2 olmak üzere toplam 9 üretim tesisi ile İtalya, Fransa, Hollanda ve İber Yarımadası’nın en büyük atık kağıt bazlı karton üreticisi olan RDM Group, İsveç’te bir üretim tesisi bulunan ve %100 geri kazanılmış elyaf bazlı ambalaj kartonu üreticisi olan Fiskeby‘ı satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sürecin, anti-tröst iznine tabi olarak, üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor. 1637’de Norrköping’de (İsveç) kurulan Fiskeby, İskandinavya’da, %100 geri kazanılmış elyaftan ambalaj kartonu üreten tek şirket olup, tesisin kapasitesi 170.000 ton/yıl’dır.

 

(RDM GROUP)
2023/05

 

✿❀✿

 

Ormancılık, Yenilenebilir Enerji, Orman Ürünleri ve Kağıt-Karton iş ünitelerine sahip İsveçli bir ormancılık şirketi olan, Stockholm (İsveç) merkezli Holmen, şirketin Braviken kağıt fabrikasındaki bir kağıt makinesinin yenilenmesi için 450 milyon SEK yatırım yaptığını duyurdu. Braviken kağıt fabrikasındaki (Norrköping, İsveç) PM52’nin yenilenmesi, kitap kağıdı için ürün yelpazesini genişletirken, Holmen’in, oluklu mukavvanın orta tabakasında kullanılan fluting kağıdı üretimini de verimli bir şekilde artırmasını sağlayacak. Yenilemenin, 2024 yılı sonbaharında yapılması planlanıyor.

 

(HOLMEN)
2023/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Söke’de bulunan, Batı Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri’nin yeni kağıt üretim (PM 3) hattına, kapsamlı bir kağıt makinesi giysi malzemesi (PMC) paketi teslim edeceğini duyurdu. Firmanın yeni kağıt hattının devreye alınması için Valmet’in tedarik edeceği kağıt makinesi giysi malzemesi paketi, yaş kısım eleklerini, pres keçelerini, shoe pres beltlerini (gömlek) ve kurutma keçelerini içermektedir. PMC devreye alma paketinin, 2023’ün sonuna kadar teslim edileceği, PM 3’ün devreye alınmasının ise, 2023’ün sonunda planlandığı belirtildi.

Kipaş’ın, Kahramanmaraş’ta yıllık 450.000 ton üretim kapasiteli PM 1 ve Söke’de 720.000 ton kuşeli kağıt üretim kapasiteli PM 2 olmak üzere iki kağıt makinesi bulunmaktadır. Kipaş, 2023 sonunda devreye alınması planlanan bir başka Valmet kağıt makinesini de Söke’de kurmakta olup, yeni 9.100 mm (elek) genişliğindeki kağıt makinesi, 60–110 g/m2 gramaj aralığında, atık kağıt bazlı fluting, testliner ve kraft top testliner kaliteleri üretecektir. Makinenin tasarım hızı 1.800 m/d ve yıllık kapasitesi ise yaklaşık 650.000 ton olacaktır.

 

(VALMET)
2023/04

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, MG TEC Industry‘nin, Andritz’den tedarik ettiği ikinci komple temizlik kağıdı üretim hattını, Romanya’nın Dej kentindeki tesisinde başarıyla devreye aldığını duyurdu. İlk hat 2021 yılında faaliyete geçti. Temizlik kağıdı makinesi (1.900 m/d tasarım hızı, 2,85 m kağıt eni), enerji tasarruflu kurutma için çelik bir Yankee, özel tasarlanmış elekler, yüksek kuruluk için bir pres keçesi ve yüksek makine verimi için bir emici pres kaplamasını içeriyor.

 

(ANDRITZ)
2023/04

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Avustralya’daki güçlü pazar konumuyla, yayıncılık (gazete ve magazin) kağıtlarında dünyanın önde gelen üreticilerinden olan ve Avrupa’da dört tesis ile Avustralya’da bir gazete kağıdı fabrikası bulunan, Oslo (Norveç) merkezli Norske Skog, artan yenilenebilir ambalaj talebini karşılamak amacıyla, 210.000 ton testliner ve fluting kapasitesi sunan Norske Skog Bruck’ın (Avusturya), ambalaj kağıdı üretimine başladığını duyurdu. Üretimin, %100 geri dönüştürülmüş elyaf bazlı olduğu ve Nisan 2022’de hizmete açılan, atıktan enerji elde edilen, tesisten çıkan buharın kullanılacağı bildirildi. Norske Skog Bruck, ambalaj kağıdını, ikinci çeyrekte müşterilere teslim etmeye başlayacak olup, %95 oranındaki tam üretime, 2025’in ikinci yarısında ulaşılması bekleniyor.

 

(NORSKE SKOG)
2023/04

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, DS Smith Paper Italia S.r.l‘nin İtalya’daki Porcari (Lucca) tesisine, kapsamlı otomasyon, servis ve endüstriyel internet uygulama paketleriyle birlikte, yeni bir ambalaj kağıdı makinesi tedarik edeceğini duyurdu. 8.600 mm elek genişliğindeki BM 3, 1.500 m/d üretim hızında ve 1.700m/d mekanik tasarım hızında, 70–135 g/m2 gramaj aralığında, geri dönüştürülmüş liner kaliteleri üretecek.

Yıllık kapasitenin yaklaşık 450.000 ton olduğu ve makinenin devreye alınması için, 2025’in ortasının planlandığı belirtilmektedir. Merkezi Londra’da bulunan DS Smith, dünya çapında lider bir sürdürülebilir elyaf bazlı ambalaj tedarikçisi olup, 34 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

(VALMET)
2023/03

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Metsä Tissue‘nun (İsveç) Mariestad’daki temizlik kağıdı fabrikasına, en son teknolojiye sahip yeni bir temizlik kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni temizlik kağıdı makinesinin, 2.200 m/d tasarım hızına sahip olacağı ve düşük enerji tüketimi ve nihai ürünün daha gelişmiş kalitesi için optimize edildiği bildirildi. Yeni hat, fabrikanın mevcut üretimine, saf selülozdan üretilen 70.000 ton temizlik kağıdı daha ekleyecek olup, tesisin toplam yıllık kapasitesi 145.000 tona çıkacak.

Metsä Group’un bir parçası olan Metsä Tissue, Avrupa’da, evlere ve profesyonellere yönelik, önde gelen temizlik kağıdı tedarikçilerinden olup, dünya çapında önde gelen yağlı kağıt tedarikçilerinden de birisidir.

 

(VALMET)
2023/03

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A, INDEVCO Group’un bir üyesi olan UNIPAKHELLAS‘ın, Yunanistan’ın Fthiotida bölgesindeki Pelasgia’da bulunan UNIPAKHELLAS Central (UHC) tesisine kurulması amacıyla, komple bir kağıt üretim hattı tedariki için Toscotec ile sözleşme imzaladığını duyurdu.

UNIPAKHELLAS, Yunanistan’a ve ihracat pazarlarına, yüksek kaliteli test liner ve fluting kaliteleri üretmeyi hedefliyor. 3.000 mm elek genişliğine sahip yeni makine, %100 atık kağıt kullanarak, maksimum 800 m/d çalışma hızında, 90 ile 200 g/m2 gramaj aralığında oluklu mukavva kağıdı üretecek. Kağıt makinesinin, yakında devreye girmesi planlanıyor. 2008 yılında kurulan UNIPAKHELLAS S.A.’ın, Yunanistan’da, Atina, Pelasgia, Thiva, Selanik ve Girit olmak üzere çeşitli lokasyonlardaki tesisleri faaliyettedir.

 

(TOSCOTEC)
2023/03

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen sürdürülebilir ambalaj çözümleri üreticisi olan, Frohnleiten (A), Gernsbach (D), Kolicevo (SLO), Kotkamills (FIN), Kwidzyn (PL), Neuss (D)’daki altı karton tesisi ile FollaCell (N) selüloz fabrikasında, ambalaj endüstrisi için karton ve kağıdın yanı sıra selüloz üreten MM Board & Paper, Frohnleiten, Neuss ve Kolicevo’daki karton makinelerini yenileyeceğini duyurdu.

Tam otomatikleştirilmiş ve optimize edilmiş üretim süreçlerinin, Frohnleiten tesisindeki 3 No.lu karton makinesinin spesifik enerji tüketimini azaltırken, hamur hazırlamanın verimliliğini önemli ölçüde artıracağı belirtildi. Neuss fabrikasındaki yenileme, mevcut karton makinesini, son teknoloji Linerboard makinesine dönüştürecek olup, Slovenya’daki Kolicevo tesisindeki dönüşümün amacının ise, ürün kalitesini yükseltmek ve kapasiteleri arttırmak olduğu bildirildi.

 

(MM-BOARDPAPER)
2023/02

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva üreticilerinden birisi olan ve merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG, son teknolojiye sahip oluklu mukavva tesisini devreye aldığını duyurdu. Polonya’nın Stryków kentindeki PW14 oluklu mukavva tesisinde ilk safihalar üretilmekte olup, yeni yüksek teknolojiye haiz tesisin, 200.000 tona kadar oluklu mukavva safiha üreteceği ve bitişikte yer alan, mevcut PW07 tesisi ile birlikte, yılda 825 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi. 3,35 mt çalışma genişliği ve 400 mt/d üretim hızına sahip PW14 fabrikasında, standart oluklu mukavva çeşitlerinin hemen hemen tamamı üretilebilecek. PW14, PW07 ve Trzcinica’daki PW10 tesisi ile birlikte, Progroup’un Polonya’daki üçüncü üretim tesisi olup, aile şirketinin toplamda on ikinci oluklu mukavva tesisidir.

 

(PROGROUP)
2023/01