Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Dunapack Packaging‘in Bulgaristan’daki Plovdiv fabrikasında bulunan oluklu makinesi için, Valmet IQ Kamburlaşma Kontrol Sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Yatırımın hedefinin, kambur firesini  azaltmak ve tesisin toplam verimliliğini artırmak olduğu belirtildi. Teslimatın, Ağustos 2022’de yapılması planlanıyor.

Plovdiv (Filibe)’deki Dunapack Packaging, 60 yılı aşkın bir süredir, Bulgaristan’ın önde gelen oluklu mukavva ve ambalaj üreticisidir. Dunapack Packaging, ambalaj, kağıt ve geri dönüşüm endüstrisinde Avrupa pazar lideri olan Avusturyalı Prinzhorn Group’un bir parçasıdır.

 

(VALMET)
2022/05

 

✿❀✿

 

Merkezi Atlanta’da (ABD) bulunan, farklılaştırılmış, sürdürülebilir kağıt ve ambalaj çözümlerinin lider sağlayıcısı WestRock Company, 6 Haziran 2022 itibariyle, Panama City, Florida’daki fabrikasını kalıcı olarak kapatacağını duyurdu. Tesis, yıllık toplam 645.000 ton kapasiteye sahip olup, ağırlıklı olarak ağır gramajlı kraft olmak üzere ambalaj kağıdı ve (fluff pulp) selüloz üretmektedir. Tesiste halen üretilen belirli kalitelerdeki ambalaj kağıtlarının, diğer WestRock tesislerinde imal edileceği belirtildi.

 

(WESTROCK)
2022/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Eren Kağıt‘ın İngiltere’deki Shotton Mill Limited şirketine, geniş kapsamlı otomasyon sistemleri, endüstriyel internet çözümleri ve hizmetleriyle birlikte, eski kağıt (OCC) hattı, hamur hazırlama ve ambalaj kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni ambalaj kağıdı üretim hattı (PM3), %100 geri dönüştürülmüş atık kağıt kullanarak, yüksek kaliteli testliner ve fluting kaliteleri üretecek. 10.110 mm elek genişliğindeki kağıt makinesinin, 70–135 g/m2 gramaj aralığında testliner ve fluting kaliteleri üreteceği, makine tasarım hızının 1.700 m/d ve yıllık kapasitesinin de yaklaşık 650.000 ton olacağı belirtildi. PM3’ün, 2024’ün ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

1969 yılında kurulan Eren Holding, İstanbul merkezli bir aile holding şirketidir. Kağıt, ambalaj, çimento, enerji, perakende ve liman operasyonlarında faaliyetleri bulunmakta olup, Eren Kağıt Shotton Mill Limited, Eren Holding’in bir parçasıdır.

 

(VALMET)
2022/05

 

✿❀✿

 

Yıllık 3,3 milyon ton atık bazlı kağıt üretim kapasitesi ile oluklu mukavva için atık bazlı kağıt üretiminde Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden birisi olan Saica Group, Hamilton, Ohio’daki (ABD) yeni fabrikasında oluklu mukavva ambalaj üretimine başladığını duyurdu. Hamilton tesisi, Saica’nın ABD’deki ilk oluklu mukavva tesisi olup, tesisin, 1.500 MSF/y (yakl. 139M m2/y) üzerinde oluklu mukavva üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi.

Oluklu makinesi ile birlikte tesiste ayrıca, Saica’nın geçen yılın sonlarında ilk siparişlerini teslim etmesine olanak sağlayan, 4 renkli 50×110” katlama-yapıştırma bulunuyor. 4 renkli dairesel kalıplı kesim ve Vega özel yapıştırıcı kurulumunun tamamlanmasıyla, Saica tam kapasite çalışabilecek. Projenin ikinci aşamasının bir parçası olarak Saica, Hamilton tesisini geliştirmek ve genişletmek için şimdiden çalışmaya başladığını bildirdi. 4 renk 36” Bobst flekso katlama-yapıştırma ve 2 renk 66” Bobst dairesel kalıplı kesim olmak üzere iki adet konfeksiyon makinesinin eklenmesiyle, firma üretim kapasitesini artıracak. Bu aşama için inşaat işlerinin, 2023’ün ikinci yarısında her iki makineyi de devreye almak amacıyla, önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor.

 

(SAICA)
2022/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, CENIBRA‘nın Belo Oriente’de (Brezilya) bulunan selüloz tesisindeki 1. no.lu elyaf hattının modernizasyonu için tedarikçi olarak seçildiğini duyurdu. Elyaf hattı, yılda 100.000 tonluk selüloz kapasite artışı için hazırlanacak olup, modernizasyonun, CENIBRA’nın selüloz tesisinin kapasitesini artırma projesinin bir parçası olduğu belirtildi. Devreye alma işleminin Eylül 2023’te yapılması planlanıyor.

1973 yılında kurulan ve merkezi Brezilya’da bulunan Celulose Nipo-Brasileira S.A. – CENIBRA, dünyanın en büyük ağartılmış okaliptüs selülozu (sert ağaç) üreticilerinden birisidir. Yıllık üretimi yaklaşık 1.200.000 ton olup, bunun %90’dan fazlası ihraç edilmektedir.

 

(VALMET)
2022/04

 

✿❀✿

 

Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan ve 3 kıtadaki 49 üretim tesisi ile Avrupa’nın lider karton üreticisi olan MM Group, The Mayr-Melnhof Group‘un (MM), Veddige (İsveç) merkezli Eson Pac‘ın %100 hissesini satın aldığını duyurdu. Eson Pac, ilaç endüstrisi için yüksek kaliteli ikincil ambalaj çözümleri geliştirip, üretimini ve dağıtımını yapmaktadır. Şirketin, karton, broşür ve etiket konusunda, İsveç’te üç, Danimarka’da ise bir üretim tesisi bulunmaktadır.

 

(MAYR-MELNHOF)
2022/04

 

✿❀✿

 

Merkezi Memphis, Tenn.’de (ABD) bulunan ve Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’daki üretim operasyonları ile, yenilenebilir elyaf bazlı ürünlerin önde gelen küresel tedarikçisi olan International Paper, 2022 için Fas’taki üretim tesislerine dönük olarak, 100 milyon MAD (Fas Dirhemi) (10 milyon EUR) değerinde farklı bir yatırım programını duyurdu.

Yaklaşık 65 milyon MAD, International Paper’ın yaş meyve ve sebze (YSM) ile otomotiv segmentlerindeki konumunu daha da güçlendirmek için Tangier tesisinin kutu yapma kapasitesini ve yeteneklerini geliştirecek yeni ekipmanlara ayrılacak. Yatırımın, tesisteki yüksek kaliteli baskıya sahip YSM kutularının üretim kapasitesini, yılda yaklaşık 55 milyon adet artıracağı açıklandı. Yakl. 35 milyon MAD’ın, IP’nin Kenitra geri dönüştürülmüş kağıt tesisinde, enerji verimliliğini daha da artırmak için, daha fazla yakıt karışımı çeşitliliği sağlayacak, yeni çok yakıtlı bir kazanın kurulumuna ayrılacağı belirtildi.

International Paper (IP), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA), Fransa, İtalya, Fas, Portekiz ve İspanya’daki iki geri dönüştürülmüş kağıt tesisi ve 23 kutu fabrikası ağı ile elyaf bazlı ambalaj ve özellikli selüloz üretimi ve pazarlamasına odaklanmakta olup, özellikli selüloz, Polonya’nın Gdansk kentinde üretilmektedir.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/04

 

✿❀✿

 

Ambalaj, biyomalzeme, ahşap yapı ve kağıtta yenilenebilir ürünlerin lider sağlayıcısı ve dünyanın en büyük özel orman sahiplerinden birisi olan Stora Enso, dört kağıt üretim tesisinin olası satışına yönelik bir süreci başlattığını duyurdu. Stora Enso’nun, sürece konu olan kağıt üretim tesisleri, Finlandiya’da Anjala, İsveç’te Hylte ve Nymölla ve Almanya’da Maxau olup, Stora Enso, satış sürecinin sonuçlandırılması ile ilgili bir tarih taahhüdünde bulunmadı.

Güney Finlandiya’daki Anjala kağıt fabrikası, yıllık 435 000 ton kapasite ile dergi kağıdı ve gazete kağıdı üretmektedir. Almanya’nın güneybatısındaki Maxau tesisi, yıllık 530.000 ton kapasite ile süper perdahlı kağıt üretmekte olup, Güney İsveç’teki Nymölla tesisi, yıllık 475 000 ton kapasite ile kuşesiz yazı-tabı kağıdı ve İsveç’in güneybatısındaki Hylte tesisi de, dünyanın en büyük gazete kağıdı fabrikalarından birisi olarak, yıllık 240 000 ton kapasite ile gazete kağıdı üretmektedir.

 

(STORA ENSO)
2022/03

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, İtalya’daki Avezzano tesisinde bulunan ve test liner/ beyaz test liner makinesi olan PM2’nin pres bölümünü yenilemek için İtalyan Burgo Group‘tan bir sipariş aldığını duyurdu. Yeni pres bölümü, 1.200 m/d tasarım hızına ve tamponda 5.32 m genişliğe sahip bulunmaktadır. Yenilemenin amacının, pres çıkışındaki kuru madde miktarını önemli ölçüde artırmak olduğu ve tedariğin, 4. nip için, 1.450 kN/m çizgisel basınca sahip yeni bir PrimePress X shoe pres içerdiği belirtildi. Devreye alma için, 2023’ün ilk çeyreği için planlanmaktadır.

Burgo Group, grafik kağıtları, özellikli kağıtlar ve oluklu mukavva kağıtlarında Avrupa’nın lider üreticisidir. Burgo Group, endüstriyel faaliyetlerini 10’u İtalya’da ve biri Belçika’da olmak üzere toplam 11 fabrika ile yürütmekte olup, 14 kağıt makinesi ile iç kullanımına dönük iki kimyasal selüloz üretim hattı ve bir mekaniksel selüloz üretim hattı işletmektedir.

 

(ANDRITZ)
2022/03

 

✿❀✿

 

Ambalaj ve kağıt alanında küresel bir lider olan Mondi, üretimi artırmak ve müşterilere daha verimli hizmet vermek için, dört ülkedeki oluklu mukavva ambalaj faaliyetlerine 280 milyon € yatırım yaptığını duyurdu. Bu yatırım, Orta ve Doğu Avrupa’da oluklu mukavva çözümleri sunan tesisleri genelinde yaklaşık 185 milyon €’yu ve Mondi Świecie’nin Polonya’daki kağıt fabrikası için 95 milyon €’yu kapsamaktadır. Yatırım programından bazı önemli noktalar şöyle özetlenebilir:

=>Mondi Świecie’nin, PM2 ve PM5′ kağıt makinelerinin kapsamlı yenilenmesini içeren, ambalaj kağıdı tesisinin iyileştirilmesi.

=>Mondi Varşova’daki tesisin, ebat ve kapasite bakımından, iki katından fazla artışı ve 3.35 metre genişliğindeki bir oluklu makinesini de içeren yeni makine ve otomasyon alımı.

=>Polonya’da (Simet, Świecie, Varşova, Dorohusk, Szczecin, Bystrzyca), Almanya’da (Eschenbach) ve Çek Cumhuriyeti’nde (Bupak) bulunan sekiz tesiste modernizasyon ve iyileştirmelerin yanı sıra, nihai ürünlerin depolanması ve malzemenin tesis içi akışlarının otomasyona dönüştürülmesi için Mondi Simet tesisine bir ambar inşası.

=>Türkiye’deki operasyonlara yönelik yatırımlarda, yeni satın alınan Mondi Olmuksan fabrikalarına odaklanılarak; e-ticaret ambalajı üretiminde uzmanlaşan Gebze fb. ve heavy-duty kutu üretimini, safiha üretiminin de eklenmesiyle güçlendiren Bursa fb. Öte yandan, İzmir fb.nın da kapsamlı bir modernizasyon ve genişleme programı ile dönüştürülmesi.

=>Mondi’nin Kuopio yarı kimyasal fluting tesisinin genişletilmesi ve iyileştirilmesi de plana uygun devam ediyor. Geçen yıl açıklanan 125 milyon Euro’luk sermaye yatırımı projesi, artan müşteri talebini karşılamak için tesisin kapasitesini yılda yaklaşık 55.000 ton artıracak. Devreye alma için, 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor.

 

(MONDI GROUP)
2022/03

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Ankutsan A.Ş.’nin ikinci kağıt makinesi PM2 ‘ye RunEco vakum sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Teslimat, ABB frekans konvertörlü iki EP650 Turbo Blower, EcoDrop su separatörleri ve EcoFlow su alma ölçüm sistemlerini kapsamaktadır.

2002 yılında kurulan Ankutsan, Antalya, Mersin, Ankara, Adana ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan beş üretim tesisi ile yıllık 300.000 ton kağıt, 420.000 ton oluklu mukavva safiha ve kutu üretimi yapmaktadır.

 

(GARDNER DENVER)
2022/03

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan RuntechDoruk Kağıt’a RunEco vakum sistemi yenilemesi sağladığını duyurdu.

EP650 ve EP315 Turbo Blower’lı RunEco sistemleri, Doruk Kağıt Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin PM1, PM2 ve PM4 kağıt makineleri için vakum sağlayacak. Teslimatta, EcoDrop su separatörleri ve EcoFlow su alma ölçüm sistemleri de bulunduğu belirtildi. 1994 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Doruk Kağıt Sanayi ve Tic. A.Ş., geri dönüşümlü ambalaj kağıdı ve özellikli kağıt üretimi yapmaktadır.

 

(GARDNER DENVER)
2022/03

 

✿❀✿

 

Hamur hazırlama, eleme, öğütme ve kağıt makinesi besleme sistemlerinde uzmanlaşmış küresel bir tedarikçi olan Kanada merkezli AFT, Kıvanç Tekstil‘in 1.000 t/g geri dönüştürülmüş kağıt ve özel ambalaj kartonu makinesinde, AFT’nin en çok kullanılan, gelişmiş POM® teknolojisine haiz yaş kısım sisteminin kullanılacağını duyurdu. Geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında, POM kağıt makinesi yaş kısmı ve basınçlı elek sistemi, daha küçük bir çevresel ayak izine sahip olup, kağıt makinesinin alt katında bodruma ihtiyaç duymama seçeneğine sahip bulunmaktadır. 1950’lerin başında kurulan Kıvanç Tekstil, Adana’da entegre bir dokuma kumaş üreticisidir.

 

(AFT-GLOBAL)
2022/03

 

✿❀✿

 

Billerud ve Korsnäs’ın birleşmesiyle Kasım 2012’de kurulan ve merkezi İsveç’te bulunan, birincil elyaf bazlı ambalaj malzemelerinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden BillerudKorsnäs, BillerudKorsnäs ve Norveçli ormancılık grubu Viken Skog‘un, Viken Skog’un Hønefoss’taki (Norveç) Follum tesisinde, ağartılmış kimyasal-termomekanik (BCTMP) selüloz üretimi için birlikte çalışma olanaklarını araştırmak amacıyla bir ortak girişim kurduklarını duyurdu.

BillerudKorsnäs ve Viken Skog’un, Follum’da, ileride gerçekleştirilebilecek selüloz üretimi hakkında bir fizibilite çalışması başlatmayı planladığı açıklandı. Bu çalışma, 2023’ün ilk yarısında tamamlanacak olup, hedefin, Follum tesisinde 200,000 t/y’a kadar kapasite öngörüsüyle, BCTMP selülozu için son teknoloji ürünü bir üretim hattı kurmak olduğu belirtildi.

 

(BILLERUDKORSNAS)
2022/03

 

✿❀✿

 

1929‘da kurulan, Sundsvall (İsveç) merkezli global kağıt üreticisi SCA, Östrand’daki selüloz tesisine 90 milyon SEK yatırım yapacağını duyurdu. Yatırım, maliyet tasarrufu sağlamayı amaçlarken, aynı zamanda fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Yatırımın, koku nedenli kirlilik riskini azaltarak, yerel çevreyi de iyileştireceği açıklandı.

 

(SCA)
2022/03

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca’da (İtalya) bulunan A.Celli Paper, yeni kağıt makinesi için Çin’deki Shanying Paper (Jilin) Co., Ltd.’e temel ekipmanlar sağlayacağını duyurdu. A.Celli Paper ve PMT, sırasıyla tasarım ve üretim süreçlerini üstlenecek olup, tahmini teslim süresinin 12 ay olduğu açıklandı. Yeni kağıt makinesi devreye alındığında, 70 ila 170 g/m2 arasında değişen gramajlarda, 1100 m/d tasarım hızında ve 7300 mm bobin genişliğinde fluting üretebilecek.

Shanying Paper (Jilin) Co., Ltd., 2020 yılında kurulmuş olup, Shanying International Co., Ltd.’nin bir yan kuruluşudur. Şirket, testliner ve fluting olmak üzere ambalaj kağıdı ile gazete kağıdı üretmek için hammadde olarak, hem lokal ve hem de ithal atık kağıt kullanan çok sayıda üretim hattına sahiptir.

 

(ACELLI)
2022/02

 

✿❀✿

 

Canfor Pulp Products Inc. (Canfor), selüloz tesisindeki stokların, kapasiteye ulaşmasına neden olan önemli nakliye sıkıntısı nedeniyle, Taylor fabrikasında BCTMP üretiminde minimum altı haftalık bir kesinti yapıldığını duyurdu. Kısıtlama, BCTMP üretimini en az 25.000 ton azaltacak.

Canfor, İngiliz Kolumbiyası’ndaki (Kanada) dört tesisi ile dünya çapında lider bir selüloz ve kağıt ürünleri tedarikçisidir. Prince George, BC’deki üç tesisin toplam kapasitesi 1.1 milyon ton (“NBSK”) selülozu ve 140.000 ton kraft kağıdı olup, Taylor, BC’deki tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 230.000 ton (“BCTMP”)  selülozudur.

 

(CANFOR)
2022/02

 

✿❀✿

 

1899’da ABD’de kurulan ve çeşitlendirilmiş ambalaj konusunda en büyük küresel şirketlerden birisi olan Sonoco, kısa süre önce Hartsville, SC.‘deki fluting kağıdı makinesini son teknolojiye haiz URB makinesine dönüştürerek, ABD’deki atık kağıt bazlı kuşesiz karton (URB) tesisi sistemini güçlendirmek için önemli bir yatırım yaptığını duyurmuştu.

Sonoco, yatırımlarının bir parçası olarak, iki yeni E-WIND® P100 mal sarıcının ve bir R-WAY® otomatik ürün taşıma ve paketleme sisteminin tedariği için A.Celli Paper‘ı seçtiğini duyurdu. E-WIND® P100/P100H mal sarıcılar, 8,4 m’ye (330”) kadar genişliklerde, 2600 m/d’ya (8500 fpm) kadar tasarım hızlarında ve 700 gr/m2’ye (150 lbs/sq ft) kadar gramaj ağırlıkları için temin edilebilmektedir.

 

(A.CELLI)
2022/02

 

✿❀✿

 

Merkezi Memphis, Tenn.’de (ABD) bulunan ve yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ve selüloz ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticilerinden olan International Paper, İspanya’nın Fuenlabrada kentindeki Madrid Fabrikasında, önemli bir üretim seviyesine ulaştığını duyurdu. Yeni teknolojiyi barındıran tesis, 2021’in son çeyreğinde, Ağustos 2018’deki dönüşüm yatırımının tamamlanmasından bu yana, sürdürülebilir şekilde üretilmiş, yüksek performanslı, ince gramajlı, bir milyon ton geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretim hacmine ulaştı.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/02

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Guangxi Sun Paper’ın, Çin’in Guangxi eyaletindeki Beihai şehrinde bulunan kağıt fabrikasına teslim edilen iki PrimeLineTM W 2000 temizlik kağıdı makinesinden ikincisini devreye aldığını duyurdu. (TM6) Temizlik kağıdı makinesinin, 2.000 m/d tasarım hızına, 5.65 m çalışma genişliğine ve 60.000 t/y kapasiteye sahip bulunduğu belirtildi.

Guangxi Sun Paper, Sun Paper Group’un bir parçası olup, entegre bir selüloz ve kağıt tesisi inşa etmek amacıyla Beihai şehrinde 2019 yılında kurulmuştur. Yeni tesisin, muhtemelen 3.5 milyon t/y toplam selüloz ve kağıt kapasitesine sahip olacağı ve yaklaşık dört yıl içinde iki aşamada inşa edileceği açıklandı.

 

(ANDRITZ)
2022/02

 

✿❀✿

 

Dünyanın önde gelen kağıt bazlı ambalaj çözümleri sağlayıcılarından birisi olan Smurfit Kappa, artan yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj talebini karşılamak için Fortaleza’daki fabrikasının kapasitesini genişletmek amacıyla, Brezilya’da 33 milyon ABD Doları’nın üzerindeki yatırımını duyurdu.

Yeni bir oluklu makinesinin kurulumunu içeren genişlemenin, yaş sebze ve meyve, ev aletleri ve ilaç dahil olmak üzere, çeşitli sektörlerdeki FMCG müşterileri için tesisin, Rafa Hazır Ambalaj (Shelf Ready Packaging) kapasitesini önemli ölçüde büyüteceği belirtildi. E-Ticaret ambalajı için gereken yüksek hassasiyet ve kaliteyi sağlamak üzere birkaç yüksek kaliteli baskı makinesinin de kurulacağı açıklandı.

 

(SMURFIT KAPPA)
2022/01

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Kıvanç Tekstil’in Adana’daki yeni kağıt fabrikasına RunEco vakum sistemi temin ettiğini duyurdu.

RunEco sistemi, 1.200 m/d tasarım hızına ve 6.600 mm net kağıt genişliğine sahip yeni kağıt makinesi PM1 için vakum sağlayacak. Teslimatın, birkaç EP650 Turbo Blower ve EcoDrop su separatöründen oluştuğu belirtildi. PM 1’in devreye alınması için 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor. 1950’lerin başında kurulan Kıvanç Tekstil, Adana’da entegre bir dokuma kumaş üreticisidir.

 

(GARDNER DENVER)
2022/01

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip Hollanda merkezli ProJet BV, 2022’nin ilk büyük siparişini Natron-Hayat’tan aldığını ve yeni yılın ilk iş gününde imzalandığını duyurdu. ProJet, Maglaj’daki ( Bosna-Hersek) Natron-Hayat‘a, kurutma partisi ve pres keçeleri için temizleyici fıskiye sistemleri teslim edecek. Hayat PM4, %100 OCC kullanarak Liner ve Fluting üretmektedir. OCC ‘nin, kurutma partisinde aşırı kirlenmeye yol açtığı ve Natron-Hayat’ın bu nedenle ProJet’i seçtiği belirtildi. Ekipmanın, 2022’nin 2.çeyreğinde teslim edilmesi ve daha sonra da kurulumu ve devreye alınması planlanıyor.

Natron-Hayat, çeşitli kağıt ve kağıt ambalaj türleri üreten tam entegre bir ağartılmamış selüloz ve kağıt fabrikası olup, Natron Maglaj ve Hayat Holding Grubu’na bağlı Kastamonu Entegre’nin ortak girişimi olarak 2005 yılında kurulmuştur.

 

(PRO-JET)
2022/01

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Nine Dragons Paper Industries‘den, Çin’deki Nine Dragons’a üçüncü OCC hattı tedarik etmek için tekrar sipariş aldığını duyurdu. Yüksek enerji tasarrufu sağlayan hamur hazırlama sisteminin, 2.000 bdmt/g tasarım kapasitesine sahip olacağı ve yüksek kaliteli ambalaj kağıdı üretimi için %100 LOCC (Lokal Atık Oluklu Mukavva) kullanacağı belirtildi. Devreye alma için, 2023’ün üçüncü çeyreği planlanmaktadır.

Nine Dragons Paper, Çin, Vietnam, Malezya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikaları ile selüloz ve kağıt endüstrisinde önemli bir küresel oyuncu olan Nine Dragons Paper Group’a bağlıdır. Grup, başlıca liner kağıdı, yüksek performanslı fluting, kuşeli dubleks karton ve yazı-tabı kağıdı üretmektedir.

 

(ANDRITZ)
2022/01

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, Varkaus ambalaj kağıdı tesisine, esnek üretimi ve kapasiteyi artırmak için 23 milyon Euro yatırım yapacağını duyurdu. Varkaus tesisi, ağartılmamış selüloz ve oluklu mukavva için yüksek kaliteli kahverengi ve beyaz kraft kağıdı üretmektedir. Yatırımın, tesisteki geri dönüştürülmüş elyaf kullanımını artıracağı belirtildi.  Ambalaj kağıdı tesisinin yıllık üretim kapasitesi 450.000 ton olup, yatırımın 2022 yılı sonunda tamamlanacağı açıklandı.

 

(STORA ENSO)
2022/01

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Almanya’da bulunan Model Paper Eilenburg’a, bir otomasyon paketi ile birlikte kapsamlı bir kağıt kalite dönüşümü yenilemesi tedarik edeceğini duyurdu.

Proje çerçevesinde, halen gazete kağıdı üreten kağıt makinesi, atık kağıt bazlı, hafif gramaj ambalaj kağıdı kaliteleri üretmek için yenilenecek. 10.050 mm elek genişliğindeki kağıt makinesi, 70 –120 g/m2 gramaj aralığında fluting ve testliner kaliteleri üretecek olup, yeni parçaların tasarım hızının 2.000 m/d ve günlük yaklaşık 2.000 ton kapasiteye sahip olacağı belirtildi. Devreye alma için 2024 yılının başı planlanıyor. Merkezi,  Weinfelden, İsviçre’de bulunan Model Group, karton ve oluklu mukavvadan, yenilikçi ve yüksek kaliteli teşhir ve ambalaj çözümleri geliştirmekte, üretmekte ve tedarik etmektedir.

 

(VALMET)
2022/01

 

✿❀✿

 

1927’de kurulan ve dünyanın önde gelen temizlik kağıdı, selüloz, ambalaj, yapı ürünleri ve kimyasal üreticilerinden birisi olan Georgia-Pacific, Green Bay, Wisconsin, Broadway fabrikasına (ABD) toplam 500 milyon doları aşan önemli yatırımlarını duyurdu.

Green Bay fabrikasına yapılan yatırımlar arasında, hava ile kurutma (TAD) teknolojisini kullanan yeni bir kağıt makinesinin yanı sıra ilgili konfeksiyon ekipmanı ve altyapısı yer alıyor. 2024’ün ilk yarısında devreye alınması planlanan yeni makinenin, mühendislik ve ilgili çalışmalarının hemen başlayacağı belirtildi. Green Bay Broadway tesisinde, perakende ve ev dışı kullanımlara dönük olarak, kağıt havlu, peçete ve kağıt mendil üretimi için halen yedi kağıt makinesi ile çeşitli konfeksiyon makineleri faaliyet göstermektedir.

 

(GEORGIA PACIFIC)
2021/12

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Kıvanç Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin Adana’daki fabrikasına, bir atık oluklu mukavva (OCC) hattı, üç hamur hazırlama hattı ve otomasyonu ile birlikte bir OptiConcept M ambalaj kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu.

Kıvanç Tekstil’in yeni kağıt üretim hattı (PM 1), yüksek kalitede testliner ve fluting kaliteleri üretecek. 7.250 mm elek genişliğindeki kağıt makinesinin, 50–135 g/m2 gramaj aralığında testliner ve fluting kaliteleri üreteceği, makinenin tasarım hızının 1.200 m/dk ve günlük kapasitesinin ise yaklaşık 1.000 ton olacağı belirtildi. PM 1’in devreye alınması için 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor. 1950’lerin başında kurulan Kıvanç Tekstil, Adana’da entegre bir dokuma kumaş üreticisidir.

 

(VALMET)
2021/12

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’da üretim faaliyetlerine sahip, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ve selüloz ürünlerinin önde gelen küresel üreticilerinden olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper, Atglen, Pensilvanya’da (ABD) son teknolojiye sahip yeni bir oluklu mukavva ambalaj tesisi inşa edeceğini duyurdu. Tesisin, International Paper’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusundaki endüstriyel ambalaj faaliyetini genişletmesine olanak sağlayacağı belirtildi. İnşaatın, 2022’nin ilk çeyreğinde başlaması ve tesisin, 2023’ün ilk çeyreğinde tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2021/12

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, İsveç’te yerleşik Metsä Board Husum‘a, uzun vadeli bir Performans Anlaşması ve karton makinesinin yenilenmesini sağlayacağını duyurdu.

Ana hedefin, karton makinesi BM 1’in Genel Ekipman Verimliliğini (OEE) artırmak ve yıllık karton (FBB) kapasitesini 200.000 ton yükseltmek olduğu belirtildi. Halen BM 1’in yıllık karton (FBB) kapasitesi 400.000 ton olup, yatırımdan sonra 600.000 tona çıkacak. 7.250 mm eninde eleğe sahip karton makinesi, 155–355 g/m2 gramaj aralığında karton ve sıvı ambalaj kartonu üretmektedir. Yeni parçaların mekanik tasarım hızı 1.000 m/dk olup, yenilenen BM 1’in devreye alınmasının, 2023’ün sonbaharında gerçekleşmesi planlanıyor.

Metsä Group’a bağlı olan Metsä Board, Avrupa’nın önde gelen selüloz bazlı karton üreticisidir ve merkezi Finlandiya’dadır. İsveç’teki Metsä Board Husum fabrikası, karton (400.000 t/y), beyaz kraftliner (250.000 t/y) ve ağartılmış kraft selülozu (730.000 t/y) üreten entegre bir karton ve selüloz tesisidir.

 

(VALMET)
2021/12

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’da üretim faaliyetlerine sahip, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ve selüloz ürünlerinin önde gelen küresel üreticilerinden olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper, Fransa ve İspanya’da mevcut çeşitli oluklu mukavva ambalaj tesislerindeki yeni konfeksiyon makinelerine dönük 40 MM USD tutarındaki önemli yatırımları duyurdu. International Paper’ın, yeni makinelerle, EMEA’daki konfeksiyon kapasitesini yaklaşık %10 oranında artırırken, e-ticaret segmentindeki müşterilerinin özel ihtiyaçlarını daha iyi karşılama yeteneğini de geliştireceği belirtildi.

International Paper, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA), Fransa, İtalya, Fas, Portekiz ve İspanya’daki iki geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı tesisi ve 23 kutu fabrikası ile elyaf bazlı ambalaj ve özellikli selüloz üretimi ve pazarlamasına odaklanmakta olup, özellikli selüloz, Gdansk (Polonya)’da üretilmektedir.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2021/12

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya)‘da bulunan A.Celli Paper, 1992’de kurulan ve Yunanistan pazarındaki kağıt ve temizlik kağıdı ürünlerinin lider konfeksiyon üreticisi olan Intertrade Hellas S.A. markasına, temizlik kağıdı üretimi için, hamur hazırlamadan mamul bobinlerin elleçlenmesine kadar, anahtar teslimi çözüm sağlayacağını duyurdu.

Söz konusu temizlik kağıdı makinesinin, 5600 mm kağıt genişliğine, 2100 m/d tasarım hızına ve 2000 m/d çalışma hızına sahip olduğu ve böylece 244 t/g (20 g/m2) veya 221 t/g (16 g/m2) üretim kapasitesine ulaşacağı belirtildi. Devreye alma için 2022’nin ilk çeyreği planlanmaktadır.

 

(ACELLI)
2021/12

 

✿❀✿

 

Japon selüloz ve kağıt sektöründe lider olan Tokyo merkezli Oji Holdings Corporation, Vietnam’ın kuzeyindeki Vinh Phuc eyaletinde yeni bir oluklu mukavva tesisi kurmaya karar verdiğini duyurdu. Planlanan üretim kapasitesi yakl. 7 milyon m2 /ay olup, Temmuz 2023’te faaliyete geçmesinin planlandığı belirtildi. Grup, Vietnam’da 5 oluklu mukavva tesisi (Kuzey’de 3 ve Güney’de 2) işletmekte olup, halen Güney’deki 3. fabrikanın inşaatı devam etmektedir.

 

(OJI HOLDINGS)
2021/12

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen oluklu mukavva ve karton ambalaj çözümleri üreticilerinden birisi olan Schumacher Packaging Group, şirket tarihindeki en büyük yatırım kampanyasını planladığını duyurdu. 2025 yılına kadar yaklaşık 700 milyon Euro yatırım yapılacağı ve planlanan yatırımların yarısından fazlasının (yaklaşık 400 milyon Euro) mevcut tesislerin genişletilmesine yönelik olacağı belirtildi. Greven’deki (Almanya) oluklu mukavva tesisinin, 2022 yılı itibariyle, yıllık 600 milyon metrekare kapasite ile dünyanın en büyük üretim tesislerinden birisi olacağı açıklandı.

 

(SCHUMACHER PACKAGING)
2021/12

 

✿❀✿

 

Merkezi St. Petersburg (Rusya) ‘da bulunan ve Rusya’nın en büyük selüloz ve kağıt ürünleri üreticisi olan Ilim Grubu, halen beyaz kağıt üretimi amacıyla kullanılan Koryazhma’daki PM5’i, kahverengi kraft ambalaj kağıdı için dönüştürme kararı aldığını duyurdu. Dönüşüm projesi 2022 yılı sonunda tamamlanacak olup, kağıt makinesi, hızla büyüyen ambalaj kağıdı pazarı için 2023 yılında 70 bin ton nihai ürün üretecek. Koryazhma Fabrikasının, perakende ve gıda ambalajı gibi farklı pazar segmentlerini hedefleyerek Ilim Lite ve Ilim Shopper üreteceği belirtildi. Şirket, 40 ile 80 gr/m2  arasında değişen gramajlarda kraft kağıtları üretmeyi hedeflemekte.

Ilim’in, Arkhangelsk (Koryazhma) ve Irkutsk bölgesinde (Bratsk, Ust-Ilimsk) üç selüloz ve kağıt fabrikası, Leningrad ve Moskova bölgesinde de iki modern oluklu kutu fabrikası bulunmaktadır.

 

(ILIM GROUP)
2021/11

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya)‘da bulunan A.Celli Paper, Çinli şirket Anhui Linping Paper Co. Ltd.‘nin, Anhui eyaletindeki Xiao County’de bulunan testliner üretim hattı için yeni hamur kasası, emici valsler ve mal sarıcıyı içeren bir tedarik sözleşmesi imzaladığını duyurdu. 2022’nin ortalarında teslim edilmesi gereken tedarik kapsamında, SMARPRO seyreltme kontrol sistemiyle donatılmış ÆGO™ STREAM S hidrolik hamur kasası, iki ÆGO™ emici vals ve 2500 m/d çalışma hızında 3500 mm çapındaki tamponlarla çalışabilen A.Celli E-WIND® P100 mal sarıcı bulunacak. A.Celli ve PMT çözümlerinin, 6720 mm genişliğinde ve 70 gsm ile 150 gsm arasında değişen gramajlarda testliner üretecek PM7 makinesinin bir parçası olacağı belirtildi. Anhui Linping’deki hat, tam kapasitede 871 t/gün testliner üretebilmektedir.

Anhui Xiao County Linping Paper Co.,Ltd., 2002 yılında kurulmuş olup, ana ürünü ambalaj kağıdıdır. Altı üretim hattı ve 950.000 tonluk üretim kapasitesi ile Anhui Linping Paper, tüm Anhui Eyaletinde, sektördeki lider şirketlerden birisidir.

 

(ACELLI)
2021/11

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Brezilyalı selüloz üreticisi Suzano‘dan, Brezilya’nın Mato Grosso do Sul eyaletinde yer alan Ribas do Rio Pardo belediyesindeki Cerrado projesi için, elyaf üretimi ve kimyasal geri kazanım tesisinin tüm ana proses hatları ile ilgili, son teknolojiyi ve kaynakları verimli kullanan teknikleri içeren bir sipariş aldığını duyurdu.

Andritz’in tedarik kapsamında ; Beş yongalama hattına sahip bir Odun İşleme Tesisi, Dünyanın en büyük single-line Elyaf Hattı (8.000 adt/g’nün üzerinde kapasite), Enerji tasarruflu iki hamur kurutma hattına sahip EvoDryTM Selüloz Kurutma Sistemi (10,005 mm çalışma eni ve her biri 4.000 adt/g kapasitede), 2.650 t/h kapasiteli ve enerji verimli siyah likör Buharlaştırma Tesisi, 11.150 tds/g siyah likör yakma kapasiteli HERB Geri Kazanım Kazanı, 120 t/h buhar üretimi kapasiteli Biyokütle Güç Kazanı ile Andritz gazlaştırma tesislerine sahip komple Beyaz Likör Tesisinin bulunduğu açıklandı. Yıllık 2,55 milyon ton üretim kapasitesi ile Cerrado’nun, dünyanın en büyük tek hatlı okaliptüs selülozu üretim tesisi olacağı ve devreye alma için 2024’ün ikinci yarısının planlandığı belirtildi.

 

(ANDRITZ)
2021/11

 

✿❀✿

 

1867‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, oluklu mukavva üreticisi ve kağıt bazlı ambalaj çözümleri tedarikçisi olan Schumacher Packaging ‘in, Polonya’da Myszków ‘de bulunan PM 2’yi yenilemesi için Voith’i görevlendirdiğini duyurdu.

Üretim hattının, kısa bir yenileme döneminden sonra, 2023’ün ortalarında yeniden devreye girmesi planlanıyor. Hattın ince gramaj ambalaj kağıdı üretim kapasitesi, yenileme sonrası, günde 500 tondan 1000 tona çıkacak. Yenileme kapsamının bir parçası olarak Voith’un, OCC hamur hazırlamayı, BlueLine portföyündeki teknolojilerle iyileştireceği ve kağıt makinesini, son teknolojiyle ve yeni bir VariFlex NG yüksek performanslı mal sarıcı ile kapsamlı bir şekilde modernize edeceği belirtildi.

1948 yılında kurulan ve genel merkezi Coburg (Almanya) yakınlarındaki Ebersdorf’ta bulunan Schumacher Packaging Group, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Büyük Britanya ve Hollanda’daki 26 tesisiyle, Avrupa’nın sektördeki en büyük aile şirketlerinden birisidir.

 

(VOITH)
2021/10

 

✿❀✿

 

Zellstoff Pöls (Avusturya), Laakirchen Papier (Avusturya), Raubling Papier (Almanya) ve Estonian Cell (Estonya) şirketleri ile Orta ve Doğu Avrupa’nın selüloz ve ambalaj kağıdı ana üreticilerinden birisi olan Heinzel Group, Laakirchen Papier AG ve Heinzel Holding GmbH’nin yönetim kurullarının, çevre dostu bir gelecek için Avusturya’daki kağıt fabrikası Laakirchen’in sürdürülebilir gelişimine kapsamlı yatırımlar yapmaya karar verdiğini duyurdu.

100 milyon Euro’yu aşan bir yatırım programının parçası olarak, halen dergi ve kataloglar için perdahlanmış (supercalendered) kağıt üreten 11 no.lu kağıt makinesi (PM11), geri dönüştürülmüş kağıttan ince gramaj ambalaj kağıdı üretecek yüksek performanslı bir makineye dönüştürülecek. 8.90 metre genişliğe sahip PM11, 70 gr/m2 ve daha ağır gramajlarda, atık kağıt bazlı ince gramaj ambalaj kağıdı üretecek. Laakirchen’in söz konusu testliner ve fluting ürünlerinin, “starboard” adı altında pazarlanacağı ve özellikle e-ticaret ambalajı için uygun olmakla birlikte aynı zamanda endüstriyel ambalaj ve tarım ürünleri ile tüketici ürünlerinin ambalajları için de kullanıldığı bildirildi. PM11’in tam kapasitede, yılda 550.000 mt’dan fazla kağıt üreteceği ve PM11’in ambalaj kağıdı ürünlerinin, ilk kez 2023’ün ortalarında piyasaya sunulacağı belirtildi.

1867’de kurulan ve Laakirchen’de (Yukarı Avusturya) bulunan Laakirchen Papier AG, Avrupa pazarı için çevre dostu yayıncılık kağıtları ve atık kağıt bazlı ince gramajlı ambalaj kağıtlarının üretimi ve geliştirilmesinde uzmanlaşmıştır.

 

(HEINZEL PAPER)
2021/10

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A, Essel Kağıt’ın Osmaniye’deki tesisinde, Toscotec tarafından anahtar teslim olarak tedarik edilen AHEAD 2.2L temizlik kağıdı hattını devreye aldığını duyurdu. Yeni PM3, lokal pazar için yüksek kaliteli temizlik kağıdı üretmekte olup, 5.700 mm net kağıt genişliği ve 270 t/g üretim kapasitesi ile bu AHEAD 2.2L hattının, Türkiye’nin en büyük ve en verimli temizlik kağıdı makinesi olduğu belirtildi.

2005 yılında kurulan Essel Selüloz ve Kağıt Sanayi, önde gelen temizlik kağıdı üreticilerinden olup, Zonguldak Çaycuma (PM1) ile Osmaniye (PM2) ‘de iki kağıt tesisi yer almakta ve 76,000 t/y toplam üretim kapasitesine sahip bulunmaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2021/10

 

✿❀✿

 

1967 yılında kurulan ve merkezi Avusturya’da bulunan IBS Paper Performance Group, Hayat Kimya‘nın beş tesisindeki toplam 10 temizlik kağıdı makinesinin, önümüzdeki aylarda Papertech’in WebInspector® çözümleriyle donatılacağını duyurdu. 2016’dan beri IBS Paper Performance Group’un bir üyesi olan Papertech, temizlik kağıdı makinelerinde kağıt kalite kontrolü konusunda yüksek düzeyde uzmanlığa sahiptir.

1987 yılında kurulan Hayat, dünyanın 5. büyük markalı bebek bezi üreticisi olup, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi olarak, dünya çapında 8 ülkede 21 üretim tesisi ile hızlı tüketim ürünleri sektörünün önemli bir oyuncusudur.

 

(IBS PPG)
2021/10

 

✿❀✿

 

1867‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Asya’nın en büyük geri dönüştürülmüş kağıt üreticisi olan Nine Dragons‘un, Malezya ve diğer bölgelerdeki fabrikalarına beş adet BlueLine OCC hamur hazırlama hattı ve iki yaş kısım sistemi (WEP) teslim etmesi için Voith’a sipariş verdiğini duyurdu. Yeni sistemlerin, yıllık toplam 2,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacağı ve 2022 ile 2023’te devreye alınmasının planlandığı belirtildi.

 

(VOITH)
2021/10

 

✿❀✿

 

Avusturyalı Prinzhorn Group’a ait olan Dunapack Packaging, Atina yakınlarındaki üretim tesisini 7.000 m2 daha genişlettiğini duyurdu. Genişletmenin, esas olarak konfeksiyon alanının genişletilmesinin yanı sıra hammadde ve bitmiş ürünler için yapılan yeni bir ambardan kaynaklandığı ve tesisin, Mayıs 2022’de tamamlandığında, 140 Milyon m2 ‘lik toplam üretim kapasitesine ulaşacağı belirtildi. Genişletme, ikinci bir ambalaj hattını ve mevcut oluklu makinesinin iyileştirilmesini kapsıyor. Ayrıca, bir Inline ve 2,1 metrelik düz kalıplı kesim olmak üzere iki yeni makinenin, özel ambalaj çözümleri üretirken daha fazla esneklik sağlayacağı vurgulandı.

Dunapack Packaging Hellas SA (eski Viokyt) 1973 yılında kurulmuştur. Şirket, 2016 yılında Viokyt’in %100 hissesini satın alan Prinzhorn Group’un Dunapack Packaging Division’na bağlıdır. Dunapack Packaging, halen 11 ülkede 24 oluklu mukavva tesisini işletmekte ve 2,81 milyar metrekare üretim yapmaktadır.

 

(DUNAPACK PACKAGING)
2021/10

 

✿❀✿

 

Metsä Group şirketlerinden Metsä Tissue, Batı Avrupa’ya sürdürülebilir hijyenik ürünler sağlamak amacıyla, Almanya’da yeni bir temizlik kağıdı hattını devreye aldığını duyurdu. Almanya’da Raubach fabrikasındaki yeni Metsä Tissue hattı, profesyonel kullanıma dönük olarak, katlanmış kağıt havlu üretiyor. Metsä Tissue’nun Raubach fabrikasındaki yeni konfeksiyon hattı, yılda yaklaşık 14.000 ton katlanmış kağıt havlu üretim kapasitesine sahip olup, Eylül 2021’de devreye giren hattın, 2022’de tam üretime geçeceği belirtildi.

 

(METSA TISSUE)
2021/10

 

✿❀✿

 

1976 yılında kurulan ve merkezi Lucca (İtalya)‘da bulunan Industrie Cartarie Tronchetti (ICT), grup şirketlerinden ICT France ‘ın, Greenfield projesine dahil olduğu ve aldığı onay çerçevesinde büyümeye devam ettiğini duyurdu.

Yatırım, yılda 70.000 tonluk yeni bir makinenin kurulumunu öngörüyor. Devreye alma için, 2023’ün ikinci yarısı planlanıyor. ICT, temizlik kağıdı sektöründe faaliyet göstermekte olup, 620 bin ton/yıl temizlik kağıdı üretim kapasitesi ile yalnızca selülozdan yüksek kaliteli kağıt üretmektedir.

 

(ICT GROUP)
2021/09

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Balakhna, Nizhnij Novgorod Bölgesi (Rusya) ‘da yerleşik Volga Pulp and Paper Mill ‘den, yeni bir OCC hattı tedarik etmek ve gazete kağıdı üreten PM 6 makinesini ambalaj kağıdı makinesine dönüştürmek için sipariş aldığını duyurdu.

Yenilenecek olan PM 6 ‘nın, yıllık 140.000 ton üretim kapasitesine ve 720 m/d’ya varan tasarım hızına sahip olacağı, 65-120 g/m2 gramaj aralığında hafif gramaj fluting ile testliner üreteceği belirtildi. Yeni OCC hattı, lokal OCC’yi (atık oluklu mukavva kağıdı) işleyecek ve 400 bdmt/g kapasiteye sahip olacak. Devreye alma için 2023 yılının ilkbaharı planlanıyor. JSC Volga, Rusya ‘nın en büyük gazete kağıdı üreticilerinden birisi olup, %100 TMP (Termo-Mekanik Odun Hamuru) kullanmaktadır.

 

(ANDRITZ)
2021/09

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, kapsamlı bir otomasyon ve hizmet paketiyle birlikte, yeni bir ambalaj kağıdı üretim hattını, Söke’de bulunan Batı Kipaş Kağıt San.ve Tic. A.Ş’ye tedarik edeceğini duyurdu.

Yeni kağıt üretim hattı (PM 3), yüksek kaliteli fluting ve liner cinsi kağıt kalitelerini üretecek. 9.100 mm (elek) genişliğindeki kağıt makinesinin, 60-110 g/m2 gramaj aralığında, atık kağıt bazlı fluting, testliner ve kraft top testliner kalitelerini üreteceği, makinenin tasarım hızının 1.800 m/dk ve yıllık kapasitesinin de yaklaşık 650.000 ton olacağı belirtildi. PM 3’ün, 2023’ün üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanıyor. Halihazırda Kipaş’ın, Kahramanmaraş’ta yıllık 450.000 ton üretim kapasitesine sahip PM 1 ve Söke’de 720.000 ton kuşeli kağıt kaliteleri üretim kapasitesine sahip PM 2 olmak üzere iki kağıt makinesi bulunmaktadır.

 

(VALMET)
2021/09

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Astrabel d.o.o‘dan, Belišće’deki (Hırvatistan) tesisi için yüksek kaliteli ve düşük maliyetli üretime dönük bir temizlik kağıdı üretim hattı siparişi aldığını duyurdu. Anahtar teslimi proje, hamur hazırlama, hava sistemli ve mal sarıcılı temizlik kağıdı makinesi, komple elektrifikasyon, otomasyon ve pompaları içermektedir. Temizlik kağıdı makinesi, 1.300 m/d tasarım hızına sahip bir PrimeLineCOMPACT S 1300 olup, 2.85 m genişliğinde kağıt üretecektir. Makinenin 2023 yılında devreye alınması planlanmaktadır.

 

(ANDRITZ)
2021/09

 

✿❀✿

 

Brezilya’nın önde gelen ambalaj kağıdı üreticisi ve ihracatçısı olan Klabin S.A., bugüne kadarki en büyük yatırımı olan Paraná, Ortigueira’da bulunan Puma II Projesi’nin ilk kağıt makinesini (MP27) devreye aldığını duyurdu. 450.000 ton üretim kapasitesi ile MP27, dünyanın ilk %100 okaliptüs elyafından üretilen kraftliner kağıdı olan Eukaliner® ‘ın üretimine başlıyor.

MP27’nin devreye alınmasına paralel olarak, 2023 yılında devreye alınması planlanan, Puma II Projesi’nin ikinci kağıt makinesinin yapımına da başlandığı ve tüm zorunlu sağlık ve güvenlik protokollerinin uygulandığı belirtildi. Yıllık 460.000 ton üretim kapasitesine sahip MP28, karton üretimine ağırlık verecek. Klabin S.A. 1899’da kurulmuş olup, 23’ü Brezilya’da ve biri de Arjantin’de olmak üzere 24 sanayi tesisi işletmektedir.

 

(KLABIN)
2021/09

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, Kuzey Batı Meksika’da bulunan Culiacan’daki oluklu mukavva tesisini genişletmek için 22 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Bölgenin, Meksika’nın toplam tarımsal üretiminin %40’ına ev sahipliği yapmakta olduğu ve büyük ölçekli ambalajlı yiyecek ve içecek üretim şirketlerinin bazılarını barındırdığı belirtildi. 2021’in sonuna kadar devreye girmiş olacak yeni bir oluklu makinesi ve bir otomatik Rotary Die Cutter (RDC) kapsayan 10.900 m2’lik yeni bir binanın inşası ile söz konusu yatırımın, tesisi modernize edeceği ve genişleteceği belirtildi.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/09

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Pehlivanoğlu Kağıt‘a yeni bir vakum sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Teslimat, ABB frekans dönüştürücülü bir EP600 Turbo Blower ve EcoDrop su separatörünü içermektedir. RunEco vakum sisteminde, ayrıca dokuz ölçüm noktasına sahip EcoFlow su alma ölçüm sistemi de bulunmaktadır.

1988 yılında kurulan Pehlivanoğlu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki entegre üretim tesisinde, gramajları 80 ile 200 gr arasında değişen, yıllık 110.000 ton atık kağıt bazlı liner ve fluting kağıdı üretimi yapmaktadır. Ayrıca 60.000 ton/yıl oluklu mukavva üretim kapasitesine de sahiptir.

 

(GARDNER DENVER)
2021/09

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş.‘nin Kahramanmaraş’taki kağıt fabrikasına, çok yakıtlı bir kazan ve yardımcı proses ekipmanı tedarik edeceğini duyurdu. Valmet’in teslimatı, atıksu arıtma çamuru, atık plastikler ve kömürü birlikte yakabilen bir Valmet CFB kazanını içermektedir. Kazanın, sirkülasyonlu akışkan yatak (CFB) teknolojisini kullanacağı ve güç tesisinin, saatte 260 ton (114 bar, 542 °C) buhar üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi.

Halihazırda Kipaş’ın, Kahramanmaraş’ta yıllık 450.000 ton üretim kapasitesine sahip PM 1 ve Söke’de 720.000 ton kuşeli kağıt kaliteleri üretim kapasitesine sahip PM 2 olmak üzere iki kağıt makinesi bulunmaktadır.

 

(VALMET)
2021/08

 

✿❀✿

 

Fiskeby, Federal Rekabet Ofisi’nin (Bundeskartellamt) onayıyla, Gernsbach (Almanya) merkezli Baden Board GmbH‘yi satın alma konusunda mutabık kaldığını duyurdu. Baden Board, %100 geri dönüştürülmüş elyaf bazlı karton üreticisi ve ambalaj çözümü sağlayıcısıdır. Fiskeby’ın, Baden tesisinin kapasitesinin eklenmesiyle, üretimini yaklaşık ikiye katlayacağı ve ürün portföyünü genişleteceği belirtildi.

1637’de İsveç’in Norrköping şehrinde kurulan Fiskeby, İskandinavya’da %100 geri kazanılmış elyaftan ambalaj kartonu üreten tek şirkettir. Karton makinesi (KM1), 170.000 ton üretim kapasitesi ile 280 ile 500 g/m2 arasında değişen gramaj aralığına ve 3700 mm genişliğe sahiptir.

 

(FISKEBY)
2021/08

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A., Vajda Papír’in Budapeşte (Macaristan) yakınlarındaki Dunaföldvár fabrikasına, anahtar teslimi bir AHEAD 2.2L temizlik kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni AHEAD 2.2L makinesinin, 5.600 mm net kağıt genişliğine, maksimum 2.200 m/d çalışma hızına ve 80.000 ton/yılın üzerinde üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi. Teslimat, komple hamur hazırlama sistemini de içermektedir. Devreye alma için, 2022’nin ilk yarısı planlanıyor.

1999 yılında kurulan Budapeşte merkezli Vajda Papír, Budapeşte’nin güneyindeki Dunaföldvár’da bulunan Macaristan’ın en büyük ve en modern entegre temizlik kağıdı tesisi ile birlikte, Budapeşte ve Székesfehérvár olmak üzere 3 tesis işletmekte olup, yılda 110.000 ton tuvalet kağıdı, kağıt mendil, kağıt havlu ve peçete üretimi yapmaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2021/08

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip Hollanda merkezli ProJet BV, Modern Karton’un PM5 makinesinde, 2 adet Pro Cleaner Type F sisteminin başarılı bir şekilde devreye alındığını duyurdu.

Modern Karton’un PM5 makinesi, 8230 mm genişliğinde, 1600m/dk’da,  %100 OCC kullanarak, Fluting ve Testliner (70-160gsm) üretmektedir. ProCleaner Type F ve Type P, sürekli yüksek basınçlı çapraz fıskiye sistemi olup, kağıt, karton ve temizlik kağıdı makinelerinin yaş kısmı için tasarlanmıştır.

 

(PRO-JET)
2021/08

 

✿❀✿

 

Merkezi Northeim (Almanya) ‘da bulunan ambalaj ve teşhir standları üreticisi Thimm, Wörrstadt tesisinde 2023 yılına kadar altı milyon avroluk yatırım planladığını duyurdu. Bu yatırım, ilgili diğer üniteleri ile birlikte üç adet kutu katlama yapıştırma makinesinin kurulumunu içerecek. Bu yatırımın, sürdürülebilir e-ticaret ambalajı ile yüksek kaliteli dijital, flekso ve ofset baskılı özel ambalajların yanı sıra ürün taşıyan satış teşhir kutularıyla, 2020’de başlayan ürün portföyünün genişlemesini temsil ettiği belirtildi.

1949 yılında kurulan aile şirketi Thimm Grubu, ambalaj ve dağıtımı konusunda önde gelen bir çözüm ortağı olup, Almanya, Fransa, Polonya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki 21 tesiste faaliyet göstermektedir.

 

(THIMM)
2021/08

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya)‘da bulunan A.Celli Paper, Smurfit Kappa Roermond Papier ekibiyle birlikte, Roermond tesisinin (Hollanda) ambalaj kağıdı üretimi yapan PM3’ünü başarıyla yenilediğini ve devreye aldığını duyurdu. A.Celli Paper tarafından Smurfit Kappa’nın PM3’ü üzerinde gerçekleştirilen yenilemenin, 125 ila 220 g/m2 arasında değişen gramajlarda ve 5090 mm genişliğe sahip, 1000 ton/gün üretim yapan, 2-katlı liner ambalaj kağıdı üretim hattını kapsadığı belirtildi.

Smurfit Kappa Roermond Papier, Smurfit Kappa Group’un bir parçası olup, 2020’de 1,3 milyon balyadan fazla atık kağıttan 635.000 ton geri dönüştürülmüş kağıt üretmiştir.

 

(ACELLI)
2021/08         

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva üreticilerinden birisi olan ve merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG, İngiltere’de Ellesmere Port’daki yüksek teknoloji ürünü PW12 oluklu mukavva tesisinin bir dünya rekoru kırdığını duyurdu. Tesis, 8 saatte 572.064 metrekare üretimiyle dünya sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

PW12’de, BHS Corrugated marka bir oluklu makinesi bulunmaktadır. 3,35 metre çalışma genişliği ile Ellesmere Port’daki oluklu safiha tesisi, yılda 200.000 tondan fazla oluklu mukavva üretebilmektedir. Bir dizi yeni gelişme sayesinde , 400 mt/dak yüksek ve sabit çalışma hızı sağlanmaktadır. 1991 yılında kurulan Progroup AG, Orta Avrupa’da altı ülkede üç kağıt fabrikası ve on bir oluklu mukavva fabrikası ile faaliyet göstermektedir.

 

(PROGROUP)
2021/08

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, Kuzey İtalya’daki bir ambalaj kağıdı şirketi olan Verzuolo’yu, 360 milyon € bedelle satın alma konusunda mutabık kaldığını açıkladı.

Burgo Group‘a ait olan Verzuolo tesisi, İtalya’nın kuzeybatısındaki Savona limanına yakın bir yerde kurulu bulunuyor. PM9 makinesinin, 2002’de yeni inşa edildiği ve 2019’da 600.000 ton kapasiteli atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı makinesine dönüştürüldüğü belirtildi. Sürecin, kapanış koşullarına tabi olarak, dördüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/08

 

✿❀✿

 

1867‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Avrupa’nın önde gelen yayıncılık kağıtları üreticilerinden Norske Skog‘un, PM 1 üretim hattını atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı üretimi için yenilemek üzere, teknoloji grubu Voith’u görevlendirdiğini duyurdu. Vosges bölgesinde yer alan tesis, 9.300 mm elek genişliğinde ve yılda 550.000 ton kağıt üretecek olup, odak noktasının, 70 ile 135 g/m2 arasındaki hafif gramaj ambalaj kağıtları olduğu belirtildi. Norske Skog’un, 2023’ün dördüncü çeyreğinde devreye alınması planlanan Golbey PM 1 dönüşüm projesine toplam 250 milyon Euro yatırım yapacağı açıklandı.

 

Niefern (Almanya) merkezli Bellmer, Norske Skog‘un Bellmer Group’u, Norske Skog Bruck’taki PM3 dönüştürme projesi için çözüm ortağı olarak görevlendirdiğini duyurdu. Avusturya’daki Bruck tesisinde bulunan 3 no.lu kağıt makinesi, üretimini gazete kağıdından geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdına dönüştürecek. Bruck’taki dönüşümün, 210 000 ton ambalaj kağıdı kapasitesi meydana getireceği ve ambalaj kağıdı üretiminin %100 geri dönüştürülmüş elyafa dayalı olacağı belirtildi. Bruck PM3’teki geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretimi, üç aylık bir üretim kesintisinin ardından, 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayacak. 1842 yılında kurulan Bellmer grubu , kağıt teknolojisi ve ayrıştırma teknolojisi için çözümler planlayarak üretmektedir.

 

(VOITH)(BELLMER)
2021/07

 

✿❀✿

 

1996‘de kurulan ve Hollanda‘daki tek bağımsız oluklu mukavva üreticisi olan De Jong Packaging, Hollanda’daki De Hoop kağıt fabrikasının DS Smith plc‘den satın alındığını duyurdu. Tesis yılda 370.000 ton geri dönüştürülmüş kağıt üretmekte olup, Eerbeek’te bulunmaktadır. Sürecin, kapanış koşullarına tabi olarak, 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

 

(DEJONG VERPAKKING)
2021/07

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Eczacıbaşı Tüketici Ürünleri‘nin, şirketin Manisa Fabrikasına kurulacak yeni temizlik kağıdı hattı için, tedarikçi olarak Valmet‘i seçtiğini duyurdu. Hamur hazırlama, otomasyon ve Focus mal sarıcıyı içeren yeni Valmet Advantage DCT 200TS hattı, şirketin küresel temizlik kağıdı pazarlarındaki hızlı büyümesini destekleyecek. Temizlik kağıdı makinesinin 5,6 m genişliğe ve 2,200 m/d tasarım hızına sahip olacağı, yeni hatta hammadde olarak saf selüloz kullanılacağı belirtildi.

Eczacıbaşı Tüketici Ürünleri, öncü temizlik kağıdı markalarıyla Türkiye’nin en büyük kişisel bakım şirketlerinden biridir. Şirket, amiral gemisi markası Selpak ile 1970 yılında ilk modern temizlik kağıdı ürünlerini Türk tüketicilerine sunmuştur. Eczacıbaşı Tüketici Ürünleri, Eczacıbaşı Topluluğu’nun bir parçasıdır.

 

(VALMET)
2021/07

 

✿❀✿

 

Almanya’nın kağıt sektöründeki en büyük aile şirketi olan Papierfabrik Palm, Palm’ın Aalen’deki merkezinde bulunan yeni kağıt makinesinin 4 Temmuz 2021’de başarıyla devreye alındığını duyurdu. Kağıt makinesinin sürekli çalışmakta olduğu ve PM 5’te üretilen ürünlerin teknik değerlerinin mükemmel özellikler gösterdiği belirtildi. Yeni kağıt makinesi, %100 geri kazanılmış kağıt kullanarak düşük gramajlı kağıt üretebilmektedir.

 

(PALM)
2021/07

 

✿❀✿

 

1867‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Kipaş Kağıt‘ın, Söke tesisindeki karton ve ambalaj kağıtları üretim hattını 7 Temmuz’da başarıyla devreye aldığını duyurdu. Sonuç olarak, makine yüksek kaliteyi koruyarak, 90 ila 400 g/m2 gramaj aralığında, yılda 700.000 tona kadar yüksek kaliteli karton ve ambalaj kağıdı üretiyor olacak. Yeni hat, 1.200 m/d maksimum tasarım hızına ve 8.900 mm elek genişliğine sahip.

 

(VOITH)
2021/07

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Hayat Kimya’ya, kapsamlı bir otomasyon paketi de dahil olmak üzere dokuzuncu temizlik kağıdı hattını tedarik edeceğini duyurdu. Şirketin, yüksek kaliteli temizlik kağıdı ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak amacıyla, Rusya’daki yeni fabrikasında yeni bir temizlik kağıdı makinesine yatırım yapmaya karar verdiği belirtildi. Yeni hat, mevcut tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve mendil üretimine 70.000 ton temizlik kağıdı ilave edecek. Hayat Kimya’nın, daha önce Türkiye, Rusya ve Mısır’daki fabrikalarına yedi adet Valmet Advantage DCT 200TS temizlik kağıdı üretim hattı kurduğu ve şu anda da Rusya’daki yeni tesisine TM9 temizlik kağıdı makinesini kurmakta olduğu açıklandı. Yeni temizlik kağıdı makinesi TM10, 5.6 m genişliğe ve 2,100 m/dk tasarım hızına sahip olup, üretimde hammadde olarak selüloz kullanılacak. Valmet’in teslimat kapsamı, hamur hazırlama sistemleri ile Valmet Advantage DCT 200 TS temizlik kağıdı makinesini içeren komple bir temizlik kağıdı üretim hattından oluşmaktadır. Devreye alma için, 2022’nin sonunun planlandığı belirtildi.

 

(VALMET)
2021/07

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya)‘da bulunan A.Celli Paper, Ukrayna’nın önde gelen atık kağıt bazlı hijyenik temizlik kağıdı üreticilerinden birisi olan, Avrupalı temizlik kağıdı markası Kochavinska Paper Factory JSC‘ye temizlik kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. A.Celli Paper’ın tedarik kapsamında, iDEAL® YD Yankee silindiri ile donatılmış, yüksek verimli iDEAL® START 1.500 temizlik kağıdı makinesini içeren komple bir temizlik kağıdı üretim hattı bulunmaktadır. Düşük tüketim, konfor ve kompaktlık açısından büyük beğeni toplayan yeni temizlik kağıdı makinesinin, 80 t/d’ye kadar referans üretim ile 1.500 m/d tasarım hızına sahip olacağı belirtildi. Makinelerin üretimi, İtalya’nın Lucca kentinde gerçekleştirilecek olup, 12 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Kochavinska Paper, en büyük atık kağıt bazlı temizlik kağıdı üreticilerinden birisi olup, Ukrayna’nın batısında bulunmaktadır.

 

(ACELLI)
2021/07       

  

✿❀✿

 

Önde gelen küresel kağıt ve ambalaj grubu Mondi, Finlandiya’nın Kuopio kentindeki yarı kimyasal fluting fabrikasında, 125 milyon €’luk bir yatırım projesini onayladığını duyurdu. Bu yatırımın, artan müşteri talebini karşılamak için tesisin kapasitesini yılda yaklaşık 55 bin ton artıracağı, ürün kalitesini ve maliyet avantajını yükselteceği  ve tesisin çevresel performansını güçlendireceği belirtildi. Devreye alma için, 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor. Tesiste üretilen yarı kimyasal fluting olan ProVantage Powerflute®, yüksek performanslı ve kaliteli bir ambalaj kağıdı olup, yüksek mukavemeti, neme olan direnci ve dayanıklılığı nedeniyle, yaş sebze ve meyve için kasa tipi kutular ile standard kutuların yanı sıra özel uygulamaların önemli bir malzemesidir.

 

(MONDI GROUP)
2021/07

 

✿❀✿

 

Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan ve 3 kıtadaki 50 üretim tesisi ile Avrupa’nın en büyük karton üreticisi olan MM Group, Mayr-Melnhof Group‘un (“MM”) ve Oaktree Capital Management, L.P. (“Oaktree”) tarafından yönetilen bir fon iştirakinin, MM’nin Eerbeek’te (Hollanda) ve Baiersbronn’da (Almanya) bulunan selüloz bazlı karton fabrikalarının Oaktree’ye satışı konusunda kesin bir niyete ulaştığını duyurdu. Eerbeek ve Baiersbronn, toplamda iki karton makinesinde üretilen yıllık yaklaşık 245 kt selüloz bazlı karton (FBB) kapasitesine sahiptir.

 

(MAYR-MELNHOF)
2021/07

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Sırbistan’daki Umka Cardboard Mill‘e, yenileme kapsamında geri dönüştürülmüş elyaf hatları tedarik edeceğini duyurdu. Yenilemenin ana hedefinin, firmanın üretim kapasitesini artırmak ve nihai ürün kalitesini iyileştirmek olduğu belirtildi. Valmet’in teslimatı, Umka’nın kağıt makinesi PM 1 için geri dönüştürülmüş elyaf hatlarında önemli değişiklikler içerecek. Bunlar arasında, eski kağıt (OCC) hattı ile iki adet mürekkebi giderilmiş kağıt hamuru (DIP) hattının yeniden inşası yer alıyor. Geri dönüştürülmüş elyaf hatlarının, 2022’nin ilk yarısında devreye alınması planlanıyor. UmkaCardboard Mill, 2003 yılındaki özelleştirilmesinden bu yana KappaStar Group’un bir parçası olup, tesisin üretim kapasitesi şu anda yılda 130.000 tondur.

 

(VALMET)
2021/06

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, kuzey-doğu Fransa’daki Rethel’de bulunan oluklu mukavva tesisini genişletmek için 24 milyon € yatırım yapacağını açıkladı. Yeni yatırım ile, söz konusu tesiste mevcut iki işletmenin konsolidasyonu ve son teknoloji ürünü yeni bir oluklu makinesi ile konfeksiyon ekipmanının kurulumu sağlanmış olacak. Yeni oluklu makinesinin montajı da dahil olmak üzere projenin birinci aşamasının, 2022’nin ilk yarısında tamamlanması ve yatırım projesinin tamamının ise 2023’de tamamlanması bekleniyor.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/06

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen selüloz bazlı karton üreticisi olan ve merkezi Finlandiya’da bulunan Metsä Board, Metsä Board’un İsveç’teki Husum selüloz tesisinde, hem uzun elyaflı (softwood) hem de kısa elyaflı (hardwood) selüloz pişiricilerine yonga besleyen bir konveyörde, 18 Haziran Cuma günü yangın çıktığını duyurdu. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Husum entegre tesisinde, selüloz ve karton üretiminin durma noktasında olduğu belirtildi. Yapılan tahminlere göre, selüloz üretimi dört hafta boyunca duracak. Karton üretiminin ise önümüzdeki günlerde normal kapasitenin altında bir kapasiteyle başlaması bekleniyor. İsveç’teki Metsä Board Husum fabrikası, karton (400.000 t/y), kuşesiz beyaz kraftliner (250.000 t/y) ve ağartılmış kimyasal selüloz (730.000 t/y) üreten entegre bir karton ve selüloz tesisidir.

 

(METSA BOARD)
2021/06

 

✿❀✿

 

Fulda (Almanya) merkezli Jass Group, Polonya’da son teknoloji ürünü yeni bir oluklu safiha tesisine yatırım yaptığını duyurdu. Firma, 2019’un sonunda, Polonyalı Convert Paper şirketini satın alarak ürün yelpazesini, oluklu mukavva ve karton safihaları içerecek şekilde genişletti. Yeni oluklu mukavva tesisinin, Dabrowa Górnicza’da 13,6 hektarlık bir alan üzerine kurulacağı, Güney Polonya’daki Katowice Özel Ekonomik Bölgesi (KSEZ) olarak bilinen bu bölgenin, ülkenin en yoğun sanayileşmiş ve kentleşmiş bölgesi olduğu belirtildi. 2,80 m çalışma genişliği ve 450 m/d’ya varan çalışma hızı ile BHS Corrugated tarafından tedarik edilen yeni oluklu makinesinin, üç vardiya çalışma düzeniyle, her yıl 250 milyon m2‘ye kadar oluklu mukavva üreteceği, odak noktasının ise, B, C ve E dalga ile bunların kombinasyonlarından oluşan tek ve çift dalga oluklu mukavva safihalar olacağı açıklandı. Üretimin 2022 yılının ikinci çeyreğinde başlaması planlanıyor. Papierfabrik Adolf Jass, %100 atık kağıt kullanarak, oluklu mukavva ambalajlar için çevre dostu kağıtlar üreten bir aile şirketi olup, yıllık 1.000.000 ton oluklu kağıdı kapasitesine sahiptir.

 

(JASS)
2021/06

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘daki BM2’ye RunEco vakum sistemi temin edeceğini duyurdu. Teslimat, ABB frekans dönüştürücülü bir EP600-T1 Turbo Blower, EcoDrop su separatörü ve EcoFlow su alma ölçüm sistemini içermektedir. Kartonsan BM2 yılda 160.000 ton kuşeli karton üretmektedir. Yenileme ile Kartonsan’ın, vakum sisteminde %30 oranında enerji tasarrufu sağlamayı beklediği belirtildi. 1967 yılında kurulan Kartonsan, üretim kapasitesi bazında Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ise 4.büyük kuşeli karton üreticisidir.

 

(GARDNER DENVER)
2021/06

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Brezilya’daki Klabin‘e büyük bir selüloz ve kağıt teknolojisi teslimatı yapacağını duyurdu. Sipariş, bir kağıt üretim hattından (PM 28), Sürekli Pişirme G3 içeren tamamen yeni bir elyaf hattından ve yeni bir ağartılmış kimyasal termo mekanik hamur (BCTMP) hattından oluşuyor. Bu siparişlerin, Klabin’in büyük yatırım projesinin (PUMA II) ikinci aşamasının bir parçası olduğu belirtildi.

Valmet’in teslimatının, hamur hazırlama ve hamur besleme sistemleri için ekipmanın yanı sıra, hamur kasasından bobin sarıcıya kadar komple üç katlı kuşeli karton üretim hattından (PM 28) oluşacağı açıklandı. 9.000 mm (elek) genişliğindeki makine, 150-350 g/m2 gramaj aralığında, yüksek kaliteli kraftliner, sıvı ambalaj kartonu ve çeşitli karton kaliteleri üretecek olup, makinenin tasarım hızı 1.200 m/dk ve yıllık kapasitesi de 460.000 ton olacaktır. Elyaf hattının, esnek bir şekilde, okaliptüs (hardwood) selülozu veya güney çamı (softwood) selülozu üretmek için tasarlanmış olduğu, okaliptüs selülozu için tasarım kapasitesinin 1.000 ton/gün ve çam selülozu için de 800 ton/gün olduğu belirtildi. PM 28, BCTMP hattı ve elyaf hattının devreye alınması için, 2023’ün ikinci çeyreği planlanıyor. Valmet’in 2019’da duyurulan ilk aşama teslimatı, kraftliner makinesini (PM27) ve Sürekli Pişirme G3 içeren elyaf hattını kapsıyordu. Bu ikinci aşamada, BCTMP ve elyaf hatları, yeni karton üretim hattı PM 28 ile entegre edilecek. Makine, kraftliner’dan karton (FBB) ve sıvı ambalaj kartonları (LBP) gibi kuşeli kartonlara kadar çok çeşitli karton kaliteleri üretecek. Klabin S.A., Brezilya’nın önde gelen ambalaj kağıdı üreticisi ve ihracatçısıdır. Şirket 1899’da kurulmuş olup, 23’ü Brezilya’da ve biri de Arjantin’de olmak üzere 24 sanayi tesisi işletmektedir.

 

(VALMET)
2021/06

 

✿❀✿

 

Rusya’nın en büyük kereste şirketlerinden, çok katmanlı kağıt torba ve endüstriyel kağıt torba üretim hacminde Avrupa’da 2 numara, torba kraft kağıt üretim hacminde ise dünyada 3 numara olan, dikey entegre holding yapısındaki Segezha Group, Segezha Group’un ve Karelia Cumhuriyeti’nin, son teknoloji bir selüloz ve kağıt sanayi kompleksi inşa etme niyetini teyit ettiklerini duyurdu. Tamamlandığında, kompleksin yıllık 1,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.

 

(SEGEZHA GROUP)
2021/06

 

✿❀✿

 

20 ülkede 65 tesisi ile faaliyet göstererek, kağıt, oluklu mukavva ve karton ambalaj ile mihveri boru üreten Belçika merkezli VPK, Double A Holdings ve VPK Group’un, Alizay kağıt fabrikasını (Fransa) geri dönüştürülmüş kağıt bazlı bir üretim tesisine dönüştürme niyetlerini açıkladıklarını duyurdu. VPK Paper, DA Alizay tesisindeki mevcut kağıt makinesinin, atık kağıt bazlı hafif gramaj ambalaj kağıdı üretmesi için gerekli dönüşüm ve modernizasyonunu gerçekleştirecek. VPK Packaging de, VPK’ in yakındaki ambalaj tesisleriyle birlikte çalışacak yeni bir oluklu ambalaj üretim birimi kuracak. Double A Holdings, DA Alizay kağıt üretiminin elden çıkarılmasının ardından, markalarının Avrupa pazarındaki tedarik geçişini sorunsuz sağlayacak. DA Alizay, kağıt üretimi, konfeksiyon, biyokütleden buhar ve elektrik üretimi faaliyetlerinin yürütüldüğü bir kağıt üretim şirketidir.

 

(VPK GROUP)
2021/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG, bir yenileme projesinin adımı olarak, Douvrin (Fransa) civarındaki bölgede bir tesisin inşası için uygulama planının başladığını duyurdu. Bu bölgede, 3.35 m eninde oluklu makinesi ve yüksek otomasyona sahip lojistiğiyle donatılmış, “L-tipi tasarıma” sahip bir tesisin inşa edileceği belirtildi. Progroup’un oluklu safiha tesisi PW02 de, 1996’dan beri Lille yakınlarındaki Douvrin’de faaliyet göstermektedir. Ayrıca firma, Almanya ve İtalya’daki ilave büyüme projelerinin de uygulama planı aşamasında olduğunu vurguladı. Bu, Two25 stratejisi doğrultusunda, 2022 ile 2024 yılları arasında toplam 4 “giga tesisin” faaliyete başlayacağı anlamına geliyor. 1991 yılında kurulan Progroup AG, Orta Avrupa’da altı ülkede üç kağıt fabrikası ve on bir oluklu mukavva fabrikası ile faaliyet göstermektedir.

 

(PROGROUP)
2021/06

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva ambalajına dönük atık bazlı kağıtta, 3,2 milyon ton kağıt üretimi ile Avrupa’nın önde gelen oyuncularından birisi olan Saica, BoxWay Packaging Group Limited‘in, Exeter, Peterlee ve Telford’daki Saica safiha tesislerini satın alması sonrası, iddialı planlar açıkladığını duyurdu. BoxWay Packaging Group Limited, İngiltere’de 3 adet üretim tesisinden oluşan, yeni kurulmuş bir oluklu mukavva ambalaj şirketidir.

 

(SAICA)
2021/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, Almanya’nın Eilenburg kentinde bulunan Sachsen fabrikasını, İsviçre merkezli aile şirketi olan Model Group‘a devretmek için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Stora Enso’nun, sürecin tamamlanmasından sonra 18 ay boyunca, bir fason üretim anlaşması kapsamında, Sachsen’in kağıt ürünlerini satmaya ve dağıtmaya devam edeceği, bu sürenin ardından da Model’in, fabrikayı ambalaj kağıdı üretimine yönelik olarak dönüştüreceği belirtildi. Sachsen Mill, geri dönüştürülmüş kağıt bazlı yıllık 310,000 ton gazete kağıdı üretim kapasitesine sahip bulunmaktadır.

 

(STORA ENSO)
2021/06

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Çin’in en büyük ambalaj kağıdı üreticisi olan Nine Dragons Paper‘ın, yüksek performanslı testliner ve beyaz testliner üretmek amacıyla, Voith’e üç adet XcelLine kağıt makinesi siparişi verdiğini duyurdu. Üçü de aynı özellikte olan kağıt makinelerinin planlanan günlük üretim hacmi yüksek olup, 1.400 m/d üretim hızında, her biri için yaklaşık 2.400 mton’dur. Makinelerin, 2022 ve 2023 ‘de devreye alınması planlanıyor.

 

(VOITH)
2021/06

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, 20 milyon Euro’luk bir yatırımla, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki dört üretim tesisinin konfeksiyon kapasitesini önemli ölçüde artırmakta olduğunu duyurdu. Yatırım kapsamının, üçü Çek Cumhuriyeti’nde Žebrák, Žimrovice ve Olomouc’daki Smurfit Kappa tesislerinde ve biri de Slovakya’daki Smurfit Kappa Štúrovo’da gerçekleştirilen dört büyük projeden oluştuğu belirtildi. Söz konusu yatırımda, kapasiteyi yılda 100 milyonun üzerinde normal ve ofset baskılı oluklu mukavva kutu miktarı kadar artıracak, yeni konfeksiyon ekipmanlarının kurulumu gerçekleştirilecek. Dört projenin tamamının, bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/05

 

✿❀✿

 

Ambalaj kağıdı, mesaj kağıtları, özellikli kağıtlar ve selülozu kapsayan elyaf bazlı ürünlerin önde gelen tedarikçilerinden, Fort Mill, South Carolina (ABD) merkezli Domtar Corporation, Paper Excellence ve Domtar’ın stratejik bir iş birliğine girdiğini ve Paper Excellence şirketler grubunun, ihraç edilmiş ve tedavüldeki tüm Domtar hisselerini satın alacağını duyurdu. Süreç tamamlandıktan sonra Paper Excellence, Domtar’ın faaliyetlerine bağımsız bir firma olarak devam etmesini planlıyor. Sürecin, Domtar hissedarlarının onayına, gerekli yasal onayların alınmasına ve diğer kapanış koşullarına tabi olarak, 2021’in ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Genel merkezi British Columbia’da bulunan Paper Excellence, selüloz, özellikli kağıt, yazı-tabı kağıdı ve ambalaj kağıtlarının üreticisidir. Şirket, Kanada’da yılda 2,8 milyon tonun üzerinde üretim ve sevkiyat yapan yedi tesis işletmektedir.

 

(DOMTAR)
2021/05

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Lee & Man Paper‘dan, Guangdong eyaletindeki Dongguan’da ve Jiangxi eyaletindeki Jiujiang’da (Çin) bulunan tesislerine iki yarı kimyasal selüloz hattı tedarik etmek için bir sipariş aldığını duyurdu. Yeni selüloz hatlarının her birinin, 1.000 admt/gün kapasiteye sahip olacağı ve yarı kimyasal selüloz üretmek için okaliptüs ağacı yongalarının işleneceği belirtildi. Yarı kimyasal selüloz, fluting kağıdı ve fabrikada üretilen diğer oluklu mukavva kağıdı kaliteleri için mükemmel elyaf özellikleri sağlamaktadır. Her iki hattın da, 2022 sonunda devreye alınması planlanmaktadır. 1994 yılında kurulan Lee & Man Paper, çeşitli endüstriyel ambalajlama amaçları için muhtelif kalitelerde liner kağıdı ve farklı speklerde fluting üretmektedir. Grubun Çin’deki beş kağıt fabrikası ve bir selüloz fabrikasının yanı sıra Vietnam, Malezya ve diğer ülkelerde de birkaç üretim üssü bulunuyor.

 

(ANDRITZ)          
2021/05

 

✿❀✿

 

Genel merkezi Lund’da (İsveç) bulunan ve 13 ülkedeki 30 fabrikası ile önde gelen ambalaj çözümleri sağlayıcısı olan AR Packaging, Graphic Packaging’in AR Packaging Group AB’yi satın alacağı hususundaki bir anlaşmayı, Graphic Packaging Holding Company ve CVC Capital Partners Fund VI’nın açıkladığını duyurdu. Sürecin, onaylara ve diğer kapanış koşullarına tabi olarak dört ila altı ay içinde tamamlanması bekleniyor. Merkezi Atlanta, Georgia’da (ABD) bulunan Graphic Packaging Holding Company, dünya çapında 90’dan fazla tesisi ile sürdürülebilir elyaf bazlı tüketici ambalaj çözümlerinin önde gelen, dikey entegrasyona sahip, sağlayıcısıdır.

 

(AR PACKAGING)
2021/05

 

✿❀✿

 

Merkezi Northeim (Almanya) ‘da bulunan ambalaj ve teşhir standları üreticisi Thimm, Všetaty’deki (Çek Cumhuriyeti) üretim tesisini daha da geliştirmek için kapsamlı bir yatırım yaptığını duyurdu. Bu yatırımın merkezinde, yeni ve son teknoloji ürünü bir oluklu mukavva makinesi yer alıyor. Bavyeralı makine üreticisi BHS tarafından tedarik edilen 134 metrelik MF-A oluklu mukavva makinesi, 2.80 metre çalışma genişliğine ve 400 m/d hıza sahip olup, yılın başında devreye alındı. Yeni makinenin kurulumuyla, Thimm’in, Çek Cumhuriyeti’ndeki tesisinde oluklu mukavva üretim kapasitesini yüzde 30’a kadar artırdığı belirtildi. Tesiste, E, B, C, T, EE, EB, BC, F ve FE dalga üretilmektedir. 1949 yılında kurulan aile şirketi Thimm Grubu, ambalaj ve dağıtımı konusunda önde gelen bir çözüm ortağı olup, Almanya, Fransa, Polonya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki 21 tesiste faaliyet göstermektedir.

 

(THIMM)
2021/05

 

✿❀✿

 

On iki ülkede üretim yapan Helsinki (Finlandiya) merkezli UPM, Kuzey Galler’deki (İngiltere) Shotton gazete kağıdı tesisini ve ilgili tüm varlıklarını, Eren Holding’in (“Eren”) ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva ambalaj şirketi Modern Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin bir yan kuruluşu olan Eren Paper Ltd‘ye satmak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Eren’in planının, Shotton tesisini, mevcut iş birimlerine entegre etmek ve tesiste daha fazla yatırım yapmak olduğu belirtildi. Sürecin 2021 yılının 3.çeyreğinin sonlarında tamamlanması planlanıyor. Gazete kağıdı üretiminin 30 Eylül 2021 itibariyle durdurulması ve Eren’in, 1 Ekim 2021’den itibaren tesisin sorumluluğunu üstlenmesi planlanıyor. UPM ve Eren’in, operasyonun sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlamak için geçiş döneminde yakın işbirliği yapacağı belirtildi. Söz konusu sürecin, UPM’nin yıllık gazete kağıdı kapasitesini 250.000 ton azaltacağı açıklandı. UPM Communication Papers, dünyanın önde gelen grafik kağıdı üreticisidir ve merkezi Almanya’dadır. 1978 yılında kurulan Modern Karton, bugün Türkiye’nin en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve Avrupa’nın en büyüklerinden birisi olup, geri dönüştürülmüş elyaf bazında yıllık 1.000.000 mt ‘un üzerinde üretim hacmine sahiptir.

 

(UPM)
2021/05

 

✿❀✿

 

Altı kağıt fabrikası ve Avrupa ve Avustralya’daki güçlü pazar konumuyla, yayıncılık (gazete ve magazin) kağıtlarının önde gelen üreticisi olan, Oslo (Norveç) merkezli Norske Skog, Bruck (Avusturya) ‘taki bir makineyi gazete kağıdından geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretimine dönüştürmek için nihai yatırım kararını verdiğini duyurdu. Bruck ‘taki dönüşüm, yenilenebilir ambalajda artan talebi karşılamak için 210.000 tonluk ambalaj  kağıdı kapasitesi oluşturacak. Haziran 2020’de duyurulduğu üzere, Bruck PM3 ve Golbey PM1 (Fransa)‘daki dönüşümlerle 765,000 ton ambalaj kağıdı kapasitesi ortaya çıkacak. Bruck PM3’te geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretimi, 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayacak olup, 210.000 ton testliner ve fluting üretiminin, 2025’in ikinci yarısında tam kapasiteye ulaşması bekleniyor. Bruck’taki 265.000 ton hafif kuşeli magazin kağıdı (LWC) kapasiteli ikinci makinenin, projeden etkilenmeden üretimine devam edeceği belirtildi.

 

(NORSKE SKOG)
2021/05

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, kağıt ve karton üreticisi Simka Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, firmanın Kayseri’de bulunan PM 1 için, OnQuality kalite kontrol sistemi, tarayıcı ve sensörlerini Voith’dan temin edeceğini duyurdu. Yeni sistem, 2007’den beri çalışan eski nesil Voith QCS’nin yerini alacak.

Simka Kağıt, kağıt üretimine 1989 yılında başlamıştır. Üretim yeri Kayseri’de olup, %100 atık kağıt kullanarak yıllık 50.000 ton kağıt üretim kapasitesine sahiptir.

 

(VOITH)
2021/05

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, kuzeybatı Almanya’daki Hoya kağıt ve karton tesisine önemli bir yatırım yaptığını duyurdu. Yatırım programının bu son aşamasının, üretimin yılda 70 kt artışla 450 kt ‘a çıkmasını sağlayacağı belirtildi. Yatırım, PM2 kağıt makinesinin tüm pres bölümünü yeni  teknoloji ile değiştirerek, üretim sürecinin genel verimliliğini artıracak. PM2,  testliner ve fluting kağıdı üreten 7,5 metre genişliğinde bir kağıt makinesi olup, üretim hızının 1250 m/d ‘ya çıkacağı ve  2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren faaliyete geçmesinin beklendiği açıklandı. Almanya’daki Hoya tesisi 50 yılı aşkın süredir faaliyet göstermektedir.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/05

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, İsveç’teki Kvarnsveden Fabrikası ve Finlandiya’daki Veitsiluoto Fabrikası’ndaki çalışanlarla, her iki fabrikada da selüloz ve kağıt üretimini kalıcı olarak kapatma planına ilişkin olarak ortak karar müzakerelerine başlayacağını duyurdu. Planlanan kapanışlar, 2021’in üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek olup, Stora Enso’nun kağıt üretim kapasitesini % 35 oranında azaltarak yılda 2,6 milyon tona indirecek. İsveç, Borlänge’deki Kvarnsveden Fabrikasında, dergi, gazete ve kataloglarda kullanılmak üzere, yıllık toplam 565.000 ton perdahlanmış (SC) baskı kağıdı ile gazete kağıdı kapasitesine sahip iki kağıt makinesi bulunmaktadır. Fabrikada, ayrıca yıllık 900.000 ton kapasiteli entegre bir (TMP) selüloz tesisi de bulunmaktadır. Finlandiya, Kemi’deki Veitsiluoto Fabrikasındaki üç kağıt makinesi, toplamda yıllık 790.000 ton kapasiteye sahiptir. İki makine, ofis kullanımı için kuşesiz yazı-tabı kağıdı (WFU) üretirken, bir makine de özellikle dergiler ve ambalaj uygulamaları için kuşeli kağıt kaliteleri üretmektedir. Ayrıca, fabrikada entegre bir kimyasal selüloz tesisi de (360.000 t/y) bulunmaktadır.

 

(STORA ENSO)
2021/05

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, kağıt üreticisi Modern Karton‘un, geri kazanılmış oluklu mukavva ambalaj kağıdının üretimi konusunda, yüksek hızlı bir üretim tesisinin kurulumu ve teslimi için Voith’u görevlendirdiğini duyurdu. PM 6 için yapılacak tedariğin kapsamı, yaş kısım dahil BlueLine hamur hazırlama, XcelLine kağıt makinesi ve VariFlex Performance mal sarıcıdan oluşan Voith’un geniş bir portföyünü içermektedir. Yeni yüksek hızlı tesisin, 2023 ilkbaharından itibaren yılda yaklaşık 640.000 mt geri kazanılmış oluklu mukavva ambalaj kağıdı kaliteleri üretmesi ve böylelikle Modern Karton’un üretim kapasitesini yılda yaklaşık iki milyon tona çıkarması bekleniyor. 1978 yılında kurulan Modern Karton, bugün Türkiye’nin en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve Avrupa’nın en büyüklerinden birisi olup, geri dönüştürülmüş elyaf bazında yıllık 1.000.000 mt ‘un üzerinde üretim hacmine sahiptir.

 

(VOITH)
2021/05

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Güney Avrupa’nın önde gelen gazete kağıdı üreticisi PAPRESA‘nın, Rentería, İspanya’daki fabrikasında mevcut PM 5’in, modern ambalaj kağıdı üretimine dönüştürülmesi işini Voith’a verdiğini duyurdu. Yeni durumda kapasitenin, 1.200 m/d makine tasarım hızı ile yılda yaklaşık 205.000 ton testliner ve fluting olacağı belirtildi. Yeni kağıt makinesinin odağı, 65 ila 140 gsm aralığındaki ince gramaj ambalaj kağıdı kaliteleri olup, elek genişliği 5,900 mm ve kağıdın bobindeki genişliği de 5,400 mm olacak. Gazete kâğıdı üretimi ise PM 6’da devam edecek. Projenin başlangıcı için 2022’nin ilk çeyreği planlanıyor. Papelera Vasco-Belga olarak 1869 yılında kurulan PAPRESA, İspanya’nın Errentería (Guipuzcoa) şehrinde bulunan ve 125 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren bir kağıt üretim şirketidir. 2020 yılından itibaren Industrial Quantum Capital Partners Yatırım Grubu’na aittir.

 

(VOITH) (PAPRESA)
2021/04

 

✿❀✿

 

Merkezi Atlanta, GA (ABD) ‘de bulunan, ambalaj kağıdı, kraft kağıdı, oluklu mukavva kutu, yüksek baskılı teşhir kartonu ve fason ambalajlarda ülke çapında 56 lokasyonda faaliyet gösteren, lider entegre kağıt ve özellikli kağıt üreticisi bir aile şirketi olan Hood Container Corporation, Sonoco ‘nun ABD’deki Teşhir ve Ambalaj bölümünü satın aldığını duyurdu.

Winston-Salem, N.C. merkezli Teşhir ve Ambalaj bölümünde, sekiz üretim ve destek tesisi faaliyet göstermektedir. Satın alma işlemi, Pennsylvania, Iowa, North Carolina, Illinois, Georgia, Arkansas ve New Jersey’deki lokasyonları kapsamaktadır.

 

(SONOCO) (HOOD CONTAINER)
2021/04

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Rusya’da üretim faaliyetlerine sahip, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj, selüloz ve kağıt ürünlerinin önde gelen küresel üreticilerinden olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper, İspanya’da son teknolojiye sahip iki oluklu mukavva fabrikası satın aldığını ve ülkenin en büyük sanayi bölgeleri olan Madrid ve Katalonya’daki potansiyelini daha da artırdığını duyurdu. İki tesis, 1 Nisan 2021’den itibaren International Paper’ın bünyesinde olacak.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2021/04

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, Polonya’da bulunan Pruszkow “mega fabrikası” için 25 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırım daha açıkladı. Bu son yatırım, tesisin üretimini ikiye katlayacak.

Projenin, yeni bir yüksek teknolojili oluklu makinesini, yeni konfeksiyon ekipmanını, lojistik optimizasyonu ve 12.000 palet kapasiteli bir mamul ambarı kapsayacağı belirtildi. Genişletilen tesis, aynı zamanda CO2 emisyonlarını da yaklaşık 55 ton/y azaltacak. İnşaatın bu yılın Temmuz ayında başlaması ve 2022’de tamamlanması planlanıyor. Tesis tamamlandığında, 37.500 m2 alanıyla, Smurfit Kappa’nın Polonya’daki en büyük tesisi ve Smurfit Kappa’nın Avrupa’daki en büyük tesislerinden birisi olacak.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/04

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Green Bay Packaging‘in, yeni PM4 üretim hattını, aile şirketinin Green Bay, Wisconsin’deki genel merkezinin yakınında bulunan tesiste 11 Mart 2021 tarihinde devreye aldığını duyurdu. PM4, 331″(8.400 mm) elek genişliğine ve 3.937 fpm (1.200 m/d) tasarım hızına sahip olup, Green Bay Packaging’in, tesisi 18 ila 56 lb/1000ft2 (88 ila 273 g/m2) gramaj aralığında testliner üretmek amacıyla kullanacağı ve ham madde olarak yalnızca atık kağıt kullanılacağı belirtildi. 1933’te kurulan ve genel merkezi Green Bay, WI (ABD)’de bulunan Green Bay Packaging Inc. (GBP), bir aile şirketi ve dikey entegrasyona sahip bir üretim şirketi olup, oluklu mukavva fabrikaları, karton tesisi, atık kağıt bazlı ve selüloz bazlı kağıt fabrikaları, etiket rulo stok tesisleri, orman, kağıt ebat kesme bölümü, özel konfeksiyon bölümü ve bir kereste fabrikasından oluşmaktadır.

 

(VOITH)
2021/04

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, dünyanın ilk yapay zeka (AI) tabanlı Valmet IQ Kağıt Kontrol Sistemini (WIS), Progroup‘un Eisenhüttendstadt, Almanya’daki kağıt makinesi PM2’ye temin edeceğini duyurdu. PM2, Valmet tarafından 2010 yılında devreye alınmasından bu yana dünya hız rekorunu kırmış olup, yeni kontrol sistemi, ambalaj kağıdı makinesinin hızını daha da artırmayı hedeflemektedir. Progroup’un PM2 kağıt makinesinin 1.751 m/d  olan en son 24 saatlik dünya rekoru, 2019’da kırıldı. Rekor çalışması sırasında, 10.85 metre genişliğindeki PM2 ‘nin, 80 g/m² gramajda ve toplam % 94’lük bir verimlilikle fluting kağıdı ürettiği ve bunun, toplamda yedinci dünya rekoru olduğu belirtildi. 1991‘de kurulan ve Landau (Almanya) merkezli olan Progroup AG, Avrupa’nın önde gelen ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva üreticilerinden birisidir. Progroup, Orta Avrupa’daki altı ülkede, üç kağıt fabrikası ile onbir oluklu safiha tesisi işletmektedir.

 

(VALMET)
2021/04

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva ve karton ambalaj çözümlerinin en büyük aile üreticilerinden birisi olan Schumacher Packaging Group, BHS Corrugated‘den temin ettiği, yeni geliştirilmiş, ultra verimli bir dijital baskı makinesi olan RSR® Yazıcıyı (RSR®: Bobinden kağıda gerçek zamanlı baskı) Greven (Almanya) tesisinde devreye aldığını duyurdu. Makine, dakikada 300 metreye kadar baskı hızı ve 2800 milimetreye kadar baskı genişliğine sahip bulunmakta olup, yeni ekipmanın bir başka özelliği de geleneksel işlem sırasını değiştirmesidir: Önce baskı yapılmakta, ardından oluklu mukavva üretilmektedir. Merkezi Ebersdorf, Yukarı Franconia’da (Almanya) bulunan Schumacher Packaging Group, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Büyük Britanya ve Hollanda’da mevcut Avrupa genelindeki 30 tesisiyle, oluklu mukavva ve karton ambalaj çözümlerinde, aile tarafından yönetilen en büyük üreticilerden birisidir.

 

(SCHUMACHER PACKAGING)
2021/04

 

✿❀✿

 

Valmet, Aktül Kağıt Üretim Pazarlama A.Ş.’ye, hamur hazırlama, otomasyon sistemi ve Focus mal sarıcı da içeren üçüncü temizlik kağıdı üretim hattını tedarik edeceğini duyurdu. Yeni Advantage DCT 200 temizlik kağıdı hattı, şirketin Sakarya, Pamukova’daki fabrikasına kurulacak. 5,6 m genişliğinde ve 2,200 m/d tasarım hızına sahip yeni hattın, Aktül Kağıt’ın mevcut üretimine yıllık 70.000 ton yüksek kaliteli kağıt mendil, peçete, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu çeşitleri ekleyeceği ve yeni hatta ham madde olarak selüloz kullanılacağı belirtildi.

Devreye alma için 2022’nin ikinci çeyreği planlanıyor. Aktül Kağıt, 2011 yılında temizlik kağıdı üretimine başlamış olup, Pamukova/Sakarya’da bulunan tesislerinde yıllık temizlik kağıdı üretim kapasitesi 140,000 t ve konfeksiyon üretim kapasitesi ise 120,000 tondur.

 

(VALMET)
2021/03 

        

✿❀✿

 

Çevre dostu süreçler ve teknolojiler konusundaki tutkusuyla 170 yılı aşan bağımsız bir aile şirketi olan, beyaz test-liner üreticilerinden Leipa, PM 5’in 1 milyonuncu ton oluklu kağıdını ürettiğini duyurdu. 2016‘da UPM Schwedt fabrikasının satın alınarak testliner üretimi için yeniden inşa edilmesi (bugünkü LEIPA Schwedt Kuzey Fabrikası – Almanya) ve %100 geri dönüştürülmüş atık kağıt bazlı oluklu kağıdı üretimi için PM 5’in 2018’de tamamlanmasının ardından, PM 5 liner tipi ambalaj kağıdı üretmektedir. Leipa’nın beyaz testliner üretimi ise yaklaşık 700.000 tondur.

 

(LEIPA)
2021/03

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa, Kuzey Galler’deki Mold fabrikası için, tesisin kapasitesini daha da artırarak İngiltere’nin en büyük kutu tesisi yapacak ve sürdürülebilir ambalaj talebinin karşılanmasına olanak verecek 40 milyon € ‘luk yatırımını duyurdu. Son teknoloji ekipmanlara yapılan yatırımın, tesiste ton başına CO2 emisyonunu % 15 oranında azaltacağı belirtildi. Söz konusu tesis, 1994 yılından beri faaliyettedir.

 

(SMURFIT KAPPA)
2021/03

 

✿❀✿

 

Almanya’nın kağıt sektöründeki en büyük aile şirketi olan Papierfabrik Palm, dünyanın en hızlı ve en geniş oluklu kağıdı makinesinin montajının, Neukochen’deki (Almanya) Palm kağıt fabrikasının şantiyesinde son aşamasına geldiğini duyurdu. Kağıt makinesinin ana tedarikçisi Finlandiya merkezli Valmet olup, yeni film presine takılan aplikatör valsinin, 11,6 m uzunluğu, 1,8 m çapı ve 73,1 ton ağırlığı ile türünün dünyadaki en büyük valsi olduğu ve Valmet tarafından geliştirilen yeni nişasta uygulama işleminin, özellikle yüksek oranda atık kağıt içeren ambalaj kağıtları için tasarlandığı belirtildi. Geri dönüştürülmüş elyaflar, her geri dönüşüm döngüsünde mukavemetlerinin  bir kısmını kaybederler ve bu da kağıt üretim sürecinde daha yüksek ihtiyaçları beraberinde getirmektedir. Geleneksel nişasta uygulama sistemlerine kıyasla, Aalen’deki yeni kağıt makinesinde uygulanan teknolojinin, nişastayı kağıda daha derin nüfuz ettirerek, kağıdı oluşturan elyafların birbirine daha güçlü bağlanmalarını sağladığı bildirildi.

 

(PALM)
2021/03

 

✿❀✿

 

Packaging Corporation of America, Jackson, AL fabrikasındaki 3 numaralı kağıt makinesinde kuşesiz yazı-tabı kağıdı (UFS) kalitelerinin üretimini durdurduğunu ve makinenin liner kağıdı için dönüştürülmesine başlanacağını duyurdu. Tesis, 365.000 ton/yıl kapasiteli 3 no.lu UFS kağıt makinesini, önümüzdeki 36 ay boyunca aşamalı bir yaklaşımla, yıllık 700.000 ton kapasiteli kraft liner makinesine kalıcı olarak dönüştürmek için hazırlıklara başlayacak. İlk aşamadan sonra, dönüştürülen makinenin, kapasitesinin yaklaşık % 75’i kadar bir üretimle çalışması bekleniyor. İkinci aşama ise 2023 yılının ortalarına planlanmış olup,  makinenin 2023 yılı sonu itibariyle günlük 2.000 ton çalışma kapasitesine ulaşması planlanıyor. Merkezi Lake Forest, Illinois (ABD) ‘de bulunan PCA, Kuzey Amerika’daki üçüncü büyük ambalaj kağıdı ürünleri üreticisi ve üçüncü en büyük kuşesiz yazı-tabı kağıdı üreticisidir. PCA, sekiz kağıt tesisi ile 90 oluklu mukavva fabrikası ve ilgili tesislerini işletmektedir.

 

(PACKAGING CORP)
2021/03

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A., Çin’deki Shandong ve Hunan fabrikaları için Hengan International Group‘a, iki adet TADVISION® temizlik kağıdı makinesi tedarik edeceğini duyurdu. Her iki TADVISION® makinesinin de 3.650 mm’lik genişliğe ve 40.000 tonun üzerinde yıllık üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi. Devreye alma için 2022 yılı planlanıyor. 1985 yılında kurulan Hengan International Group, Çin’in önde gelen temizlik kağıdı üreticisi olup, 1.482 milyon ton/yıl ile Çin’in yıllık kapasite sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2021/03

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Modern Karton‘un yakın zamanda Voith ile mevcut OCC hattının genişletilmesi ve modernizasyonu için bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşme kapsamında Voith, selüloz ve hurda kağıt için yeni bir hamur hazırlama hattı da tedarik edecek. Yeni sipariş, mevcut DIP hattının genişletilmesini de kapsıyor. Modernizasyonun amacının, üretimi yüzde 30 artırmak ve maksimum yüzde 12 yabancı madde içeren hurda kağıdın işlenmesine olanak sağlamak olduğu belirtildi. Bu durum, fabrika tarafından kullanılan gittikçe daha düşük kalitedeki hurda kağıdın kolayca işlenebileceği ve aynı zamanda kağıt hamurunun temizliğinin arttırılacağı anlamına gelmektedir. Yeni hamur hazırlama hattı ise, beyaz  testlinerin üst katının üretiminde mümkün olan en büyük esnekliği sağlayacak. Selüloza alternatif olarak, yüksek kaliteli hurda kağıt da kullanılabilecek. 1978 yılında kurulan Modern Karton, bugün Türkiye’nin en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve Avrupa’nın en büyüklerinden birisi olup, yıllık 1.050.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.

 

(VOITH)
2021/03

 

✿❀✿

 

Merkezi Milano (İtalya) ‘da bulunan, İtalya’da 3, Fransa’da 2, Almanya’da 1 ve İspanya’da 1 olmak üzere toplam 7 üretim tesisi ile İtalya, Fransa ve İber yarımadasının en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük atık bazlı kuşeli karton üreticisi olan RDM (Reno de Medici) Group, R.D.M.La Rochette S.A.S.’deki % 100 hissesinin satın alınması konusunda, yan kuruluşu olan RDM Blendecques tarafından alınan teklifi, RDM Group Yönetim Kurulu’nun olumlu değerlendirdiğini duyurdu. Teklif, Bonaparte Holding SAS tarafından sunuldu.

R.D.M. La Rochette S.A.S. (Fransa), 165.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, selüloz bazlı karton üretmektedir.

 

(RDM GROUP)
2021/02

 

✿❀✿

 

Merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG, şirketin oluklu mukavva safiha için on ikinci üretim tesisinin ve Polonya’daki üçüncü fabrikasının, Stryków’daki (Polonya) mevcut PW07 fabrikasının sahasında inşa edildiğini duyurdu. Üretim hızının 400 m/d ve çalışma genişliğinin 3,35 metre olacağı, üretim hattının, B, C ve E dalga olarak tüm kombinasyonlarda tek ve çift dalga safiha üretmek için tasarlandığı belirtildi. Yeni tesis, 2022 ‘nin dördüncü çeyreğinden itibaren yılda 200.000 tona kadar oluklu mukavva safiha üretecek. Stryków ‘un, yıllık 825 milyon metrekare üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük oluklu mukavva üretim tesislerinden biri olacağı belirtildi. 1991 yılında kurulan Progroup AG, Orta Avrupa’da altı ülkede üç kağıt fabrikası ve on bir oluklu mukavva fabrikası ile faaliyet göstermektedir.

 

(PROGROUP)
2021/02

 

✿❀✿

 

Ispanya, Fransa ve İtalya’da bulunan 7 tesisiyle, etiket ve esnek ambalaj için özel kağıt ile kuşeli ve kuşesiz ticari baskı kağıdında Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden Lecta, her tür baskı yönteminde mükemmel sonuçlar veren, doğal beyaz tona sahip, geri dönüştürülmüş kağıt bazlı ve 2 tarafı kuşeli yeni Recytal Matt ‘ı duyurdu. Recytal Matt serisinin, 90 ila 240 g/m2 arası gramajlarda, ebat ve bobin halinde mevcut olduğu ve kitaplar, broşürler, kataloglar vb. gibi geniş bir uygulama yelpazesine uygun olduğu belirtildi.

 

(LECTA)
2021/02

 

✿❀✿

 

Metsä Group ‘a ait Metsä Fibre, Finlandiya’nın Kemi kentinde yeni bir biyo-ürün* fabrikası kurmak için yatırım kararı aldığını duyurdu. Kemi biyo-ürün fabrikası, yılda yaklaşık 1,5 milyon ton uzun elyaflı (softwood) ve kısa elyaflı (hardwood) selülozun yanı sıra diğer birçok biyo-ürün üretecek. Tesis, ayrıca yılda 2.0 TWh yenilenebilir elektrik üretecek olup, bu da Finlandiya toplam elektrik üretiminin kabaca yüzde 2,5 ‘na denk geliyor. Yeni tesis, Kemi ‘deki ekonomik ömrünün sonuna gelen mevcut selüloz fabrikasının yerini alacak. İnşaat aşamasının yaklaşık iki buçuk yıl süreceği ve tesisin 2023’ün üçüncü çeyreğinde tamamlanacağı belirtildi. *Metsä Fibre ’ın benzersiz biyo-ürün fabrikası konsepti, kaynak verimliliğini ve sürdürülebilirliği tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Konsept, verimli hammadde kullanımını enerji verimliliği ve çevre verimliliği ile birleştirmektedir.

 

(METSA FIBRE)
2021/02

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Rusya’da üretim faaliyetlerine sahip, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj, selüloz ve kağıt ürünlerinin önde gelen küresel üreticilerinden olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper, Kwidzyn selüloz ve kağıt fabrikasını ve destek operasyonlarını Mayr-Melnhof Karton AG‘ye satmak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Kwidzyn, Polonya’daki entegre selüloz ve kağıt tesisinde, yıllık kapasitesi yaklaşık 400.000 ton olan bir selüloz fabrikası ve dört entegre karton / kağıt makinesi işletmektedir. Kwidzyn fabrikası (Polonya), dört makinede yıllık 740.000 mt karton, kuşesiz yazı-tabı kağıdı ve özellikli kraft kağıdı üretme kapasitesine sahiptir. Sürecin, belirli kapanış koşullarına tabi olarak, 2021’in yılının 3.çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan MM Group, 3 kıtadaki 50 üretim tesisi ile Avrupa’nın en büyük karton üreticisidir.

 

(INTERNATIONAL PAPER) (MAYR-MELNHOF)
2021/02

 

✿❀✿

 

Japon selüloz ve kağıt sektöründe lider olan Tokyo merkezli Oji Holdings Corporation, Oji Container Co., Ltd.’in Japonya’da yeni bir oluklu mukavva tesisi kurma kararı verdiğini duyurdu. Oji Holdings Corporation, Japonya’daki oluklu mukavva talebinin e-ticaret genişledikçe artmaya devam etmesinin beklendiğini belirtti. Yeni tesisin planlanan üretim kapasitesi yaklaşık 11 milyon m2/ay olup, Ekim 2022 ‘de faaliyete başlaması planlanıyor.

 

(OJI HOLDINGS)
2021/02

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, Oulu kağıt fabrikasında ambalaj kağıdı üretimi için dönüşümün tamamladığını duyurdu. Selüloz tesisi Ocak ayı ortalarından beri üretim yapmakta olup, yeni dönüştürülen makine ise başlangıç aşamasında bulunuyor. Selüloz tesisi ve kurutma ünitesinin, ağartılmamış kahverengi selüloz (530.000 ton/yıl) üretmek üzere modifiye edildiği ve bu miktarın yaklaşık 150.000 tonunun dışarıya satıldığı belirtildi. Yeni kraftliner hattının kapasitesi yılda 450.000 ton’dur. Ambalaj kağıdı makinesinin, ilk çeyrek boyunca kademeli olarak arttırılması ve bu yılın sonuna kadar da tasarlanan üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor. Stora Enso’nun AvantForteTM isimli ürününün, üç elyaf katmanına sahip olduğu ve onu Stora Enso portföyündeki en güçlü kraftliner yaptığı belirtildi.

 

(STORA ENSO)
2021/02

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan, küresel teknoloji şirketi Voith, Sun Paper’ın Laos’ta yeni bir ambalaj kağıdı üretim hattını PM 2 devreye aldığını duyurdu. Voith’in Sun Paper‘a tedarik ettiği 6. ambalaj kağıdı makinesi olan PM 2, planlanandan 18 gün önce devreye girmiş olup, Sun Paper’ın Çin dışındaki ikinci kağıt makinesidir. Kağıt hamurunun eleğe dökülüşünden, bobindeki kağıda kadar geçen süre, 1 saat 46 dakika olarak gerçekleşmiştir. İki kağıt makinesi de aynı salonda kurulmuş olup, sağdan tahrikli olan PM 1, 140-250 gr/m2 gramaj aralığında kağıt üretmekte olup, yıllık üretimi 520.000 ton’dur. Soldan tahrikli olan PM 2 ise, 100-160 gr/m2 gramaj aralığında kağıt üretmekte ve yıllık kapasitesi de 480.000 ton’dur.

 

(VOITH)
2021/02

 

✿❀✿

 

Kağıt ve ambalajın küresel liderlerinden Mondi,  Çek Cumhuriyeti’ndeki Štětí fabrikasında, yeni özellikli kraft kağıdı makinesini devreye aldığını duyurdu. Kağıt makinesi, perakende ve online alışveriş torbaları için yılda 130.000 tona kadar özellikli kraft kağıdı üretecek. Üretilen kağıt, 4,4 mt genişliğe ve 70 gr ile 135 gr arası gramaj aralığına sahip olacak. Yeni makinede üretilen EcoVantage adlı iki katlı kağıdın, geri dönüştürülmüş kağıt ile sürdürülebilir kaynaklı selülozdan meydana geldiği belirtildi.

 

(MONDI GROUP)
2021/02

 

✿❀✿

 

Valmet, Çin’de yerleşik Shanying Paper,Guangdong ‘a, Zhaoqing fabrikası için kapsamlı otomasyon paketi ve servis içeren yeni bir OptiConcept M ambalaj kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni kağıt üretim hattının (PM 53) test liner kaliteleri üreteceği ve Shanying Paper’ın Guangdong bölgesindeki işini genişletmeye devam edeceği belirtildi. 9.300 mm elek genişliğindeki kağıt makinesi, test liner kaliteleri üretecek. Makinenin tasarım hızı 1.200 m/d ve günlük kapasitesi de yaklaşık 1.500 ton olacak. PM 53’ün devreye alınması için 2022’nin ilk çeyreği planlanıyor. 2019 yılında kurulan Shanying Paper,Guangdong, 1957 yılında kurulan Shanying International Holding’e bağlıdır. Şirketin, ambalaj kağıdı, yüksek mukavemetli fluting kağıdı, karton, gazete kağıdı ve diğer ürünleri üreten birkaç ambalaj kağıdı ve gazete kağıdı üretim hatları bulunmaktadır.

 

(VALMET)
2021/01

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan, küresel teknoloji şirketi Voith, İspanya’daki Papresa fabrikasına BlueLine OCC sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Güney Avrupa’nın önde gelen gazete kağıdı üreticilerinden birisi olan Papresa’nın, Rentería’daki (İspanya) fabrikası için bir hamur hazırlama sistemi temin etmek üzere Voith’i seçtiği belirtildi. Voith’un tedarik edeceği toplam 700 ton/gün kapasiteli BlueLine OCC sistemi’nin, 2021’in son çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

 

(VOITH)
2021/01

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A., Europap Tezol Kağıt ‘a AHEAD 2.2S temizlik kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Europap Tezol Kağıt’ın, Toscotec tarafından tedarik edilen AHEAD 2.2S temizlik kağıdı makinesiyle, Mersin’deki entegre üretim üssünde kapasitesini artıracağı belirtildi. AHEAD 2.2S makinesi, 2.920 mm kağıt eninde ve 2.100 m/d maksimum çalışma hızında olup, 40.000 tonun üzerinde yıllık üretim kapasitesine sahiptir. Yeni hattın, 2022 ortalarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

2001 yılında kurulan Europap Tezol, Türkiye temizlik kağıdı pazarının önemli bir üreticisidir ve yıllık 90.000 ton üretimiyle, Torbalı-İzmir ile Mersin-Tarsus’ta entegre konfeksiyon bölümleri olan iki temizlik kağıdı fabrikası işletmektedir.

 

(TOSCOTEC)
2021/01

 

✿❀✿

 

1995‘de kurulan ve Hollanda‘daki tek bağımsız oluklu mukavva üreticisi olan De Jong Packaging, yerini genişlettiğini duyurdu. De Jong Packaging, artan oluklu mukavva ambalaj talebini karşılamak için emlak şirketi WDP ile birlikte, depolama ve üretim alanı olan çok katlı yeni bir dağıtım merkezi inşa ettiğini ve yatırımla birlikte mevcut üretim kapasitesinin de artacağını bildirdi. Yeni binanın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

(DEJONG VERPAKKING)
2021/01

 

✿❀✿

 

ÅR Packaging Group AB , belirli kapanış koşulları ve yasal onayların ardından Kroha GmbH‘nin satın alımının tamamlandığını duyurdu. Bu son stratejik adımın, grubun sağlık sektörüne dönük ambalajdaki lider konumunu yükselttiği belirtildi. Almanya merkezli Kroha GmbH, ilaçlar için karton ambalajlar ile broşürleri konusunda uzman olup, satın alınan iki tesis, AR Packaging adı altında faaliyet gösterecek. Lund (İsveç) merkezli AR Packaging , 13 ülkedeki 29 tesisi ile gıda ve tüketim malları, güzellik ve kozmetik, şekerleme, gıda hizmeti, tütün, ilaç ve tıp endüstrileri için ambalaj çözümleri sunan lider bir tedarikçidir.

 

(AR PACKAGING)
2021/01

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Rusya’da üretim faaliyetlerine sahip, yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj, selüloz ve kağıt ürünlerinin önde gelen küresel üreticilerinden olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper, Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki %90.38’lik hissesini yaklaşık 66 milyon € karşılığında Mondi Group‘a satmak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sürecin, belirli kapanış koşullarına ve yasal onaylara tabi olarak 2021’in ilk yarısında tamamlanması bekleniyor. Mondi, küresel bir entegre ambalaj ve kağıt grubu olup, dört ana iş birimi mevcuttur: Oluklu Mukavva Ambalaj, Esnek Ambalaj, Geliştirilmiş Malzemeler ve Kuşesiz Yazı Kağıtları. Mondi’nin, Türkiye’de dört oluklu mukavva ambalaj tesisi, bir atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı fabrikası ve üç adet esnek ambalaj tesisi faaliyet göstermektedir.

 

(INTERNATIONAL PAPER) (MONDI)
2021/01

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A., Alman ambalaj kağıdı üreticisi Aviretta‘daki kurutucu bölümü yenilemesini başarıyla tamamladığını duyurdu. Toscotec, yalıtım sistemi ile donatılmış, 7 metreden fazla yüzey genişliğine sahip dokuz adet TT SteelDryers tedarik etti. Kağıt makinesi (PM4), 60 ila 130 g/m² gramaj aralığında fluting üretmektedir. Ettringen, Bavyera merkezli Aviretta, fluting kalitelerinde ambalaj kağıdı üretmektedir. FSC® standartlarına göre onaylı %100 geri kazanılmış elyaf kullanan 6.60 m genişliğindeki kağıt makinesinin yıllık üretimi, 60 gr/m² ila 130 gr/m² arasında değişen gramajlarda, yaklaşık 170.000 ton ambalaj kağıdıdır.

 

(TOSCOTEC)
2021/01

 

✿❀✿

 

Valmet, Cascades’in Virginia’daki (ABD) Bear Island fabrikası için kapsamlı bir kağıt kalite dönüşümü yenilemesi ve geniş bir otomasyon paketi tedarik edeceğini duyurdu. Projede, gazete kağıdı üretmek için tasarlanan kağıt makinesi PM 1, Kuzey Amerika pazarı için yüksek kaliteli, düşük gramajlı, %100 hurda kağıt bazlı liner ve fluting üretmek üzere yenilenecek. Yakl. 8.500 mm (elek) genişliğindeki ambalaj kağıdı makinesi PM 1 ‘nin, 88-176 g/m2 gramaj aralığında ve 1.370 m/dak tasarım hızı ile hurda kağıt bazlı liner ve fluting üreteceği, yıllık kapasitesinin de 465.000 st (yakl. 421.000 mt) olacağı belirtildi. Yenilenen kağıt makinesinin devreye alınması için 2022 yılının sonu planlanıyor. 1964 yılında kurulan, Québec (Kanada) merkezli Cascades Inc., ambalaj, geri dönüşüm ve hijyenik çözümler konularında lider konumdadır.

 

(CASCADES)
2020/12

 

✿❀✿

 

3 kıtadaki 6 karton fabrikası ve 44 ambalaj tesisi ile Avrupa’nın en büyük karton üreticisi olan Mayr-Melnhof Group, Kotkamills Group Oyj (“Kotkamills”) ‘i hissedarlarından satın aldığını açıkladı. Kotkamills’in eklenmesinin, MMK’nun selüloz bazlı karton (FBB) ve Gıda Kartonu (FSB) pazarındaki konumunu büyüteceği ve geri dönüştürülmüş elyaf bazlı kartondaki mevcut konumunu tamamlayacağı belirtildi. Sürecin, 2021 ortasına kadar bitmesi bekleniyor.

Kotkamills, Kotka’daki (Güney Finlandiya) entegre fabrikasında iki karton / kağıt makinesi işletmektedir: 2016 yılında faaliyete geçen yaklaşık 260 kt mevcut satış hacmine ve planlanan 400 kt kapasiteye sahip bir FBB / FSB karton makinesi ve 170kt kapasiteli bir Saturated Kraft kağıt makinesi.

 

(MAYR-MELNHOF)
2020/12

 

✿❀✿

 

Sonoco’nun bir departmanı olan Sonoco Protective Solutions, ağır ve değeri yüksek ürünler için iki yeni kağıt bazlı ambalaj seçeneğini duyurdu: EnviroSense FiberMax ™ Hacimli Kutu ve EnviroSense FiberMax ™ Rulo Kutusu. FiberMax Hacimli Kutu’nun, yüzlerce kg ağırlığındaki ürünlere sahip şirketlerin ürünlerini korumasına, nakliye verimliliğini en üst düzeye çıkarmasına, depolama alanını azaltmasına, istifleme dayanımını artırmasına ve müşterilerinin, kullanım ömrünün sonunda ambalajı geri dönüştürmesini kolaylaştırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı belirtildi. Benzer şekilde, EnviroSense FiberMax Rulo Kutusu’nun da, filmler, folyolar ve laminasyonlar gibi rulo formundaki yüksek değerli malzemelerin üreticilerinin, hasarı önlemesine, maliyetleri düşürmesine, depolama kullanımını iyileştirmesine ve kullanımdan sonra geri dönüşümü basitleştirmesine yardımcı olduğu belirtildi. 1899‘da kurulan Sonoco, çeşitli tüketici ambalajları, endüstriyel ürünler, koruyucu ambalajlar, standlar ve ambalaj tedarik zinciri hizmetlerinin küresel bir sağlayıcısıdır.

 

(SONOCO)
2020/12

 

✿❀✿

 

1991‘de kurulan, Landau (Almanya) merkezli olan ve üç kağıt fabrikası ile onbir oluklu safiha tesisi bulunan Progroup AG,  Sandersdorf-Brehna ‘daki PM3 kağıt tesisinin lansmanından sadece üç ay sonra, günde 2000 tondan fazla üretim miktarına ulaşıldığını duyurdu. Hızlanma aşamasının 2021’in ikinci çeyreğinin sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. Ardından geçilecek normal operasyonda PM3 ‘ün, atık kağıttan yılda 750.000 tona kadar ambalaj kağıdı üreteceği belirtiliyor.

 

(PROGROUP)
2020/12

 

✿❀✿

 

1964 yılında kurulan, ambalaj, geri dönüşüm ve hijyenik çözümler konularında lider konumdaki Québec (Kanada) merkezli Cascades Inc., ev dışı pazar için peçete üretiminde uzmanlaşan, Québec’teki Laval fabrikasının 30 Haziran 2021’de kapanacağını duyurdu. Laval fabrikası, yıllık 1,4 milyon adet konfeksiyon kapasitesine sahip olup, bu miktarın diğer Cascades tesislerine taşınacağı ve ek kapasite ile doldurulacağı belirtiliyor.

 

(CASCADES)
2020/12

 

✿❀✿

 

Overmade, Orta Doğu’daki bir müşteri için, yüksek kaliteli kağıt mendil üretimine dönük bir temizlik kağıdı tesisi olan ANGEL PROJECT’i gerçekleştirmeyi taahhüt ettiğini duyurdu. Söz konusu makine, selüloz kullanarak 30.000 t/y temizlik kağıdı üretecek. OVER CR C20 ‘nin, 4.572 mm çaplı Yankee ile donatıldığı ve 2.000 m/d hızında çalışmak üzere tasarlandığı belirtildi. Teslimatın, 2021 yılının yazında yapılması planlanıyor. Merkezi Verona’da (İtalya) bulunan Overmade, 2015 sonunda, bir grup İtalyan yatırımcı ile birlikte OVER Meccanica’nın dört eski yöneticisi tarafından, altmışlardan beri tüm dünyada tanınan Verona’nın tarihi şirketinin, kağıt ve temizlik kağıdı makinelerini üretmeye devam etmesi için kuruldu.

 

(OVERMADE)
2020/12

 

✿❀✿

 

Hamburger Containerboard , Spremberg (Almanya) ‘de bulunan Hamburger Containerboard tesisindeki yeni PM2 kağıt makinesinde üretilen ilk kağıt tamponuyla, projedeki bir kilometre taşının tamamlandığını duyurdu. Kahverengi testliner tamponu 14.11 ‘de üretildi. PM2 ‘nin tam kapasite kullanımı durumunda , yılda 500,000 ton kaliteli beyaz ve kahverengi ambalaj kağıdı üretilecek. Böylece,  Hamburger Containerboard’un Spremberg lokasyonunun toplam kapasitesi, yaklaşık 900.000 ton/y ‘a ulaşacak. Spremberg ‘deki kağıt fabrikası, Avusturya’lı Prinzhorn Grubu’na ait olan Hamburger Containerboard Division’a bağlıdır. 3 milyon ton (yeni PM2 dahil) üretimi ve on tesisi ile Hamburger Containerboard, Avrupa ‘nın önde gelen kaliteli oluklu mukavva kağıdı üreticilerinden birisidir.

 

(PRINZHORN-HOLDING)
2020/12

 

✿❀✿

 

Andritz Group üyesi Andritz Novimpianti, Cominter Group’un bir üyesi olan Kartogroup España S.L.‘den, İspanya’daki Burriana fabrikası için bir PrimeDry Steel Yankee’nin yanı sıra hava ve enerji sistemleri siparişi aldığını duyurdu. Anahtar teslimi siparişin, PM2 temizlik kağıdı makinesi için buhar ve yoğuşma sistemine sahip bir çelik Yankee ile PM2 ve PM4 için iki toz giderme sistemini içermekte olduğu belirtildi. Devreye alma işleminin 2021 ‘in yazında yapılması planlanıyor. 2018’den beri Andritz Group’un bir parçası olan ve İtalya’nın Lucca şehrinde bulunan Andritz Novimpianti, her tür kağıt makinesi için kurutma ve havalandırma ekipmanlarının önde gelen tedarikçilerinden birisidir. 1978 yılında kurulan ve merkezi Barselona’da (İspanya) bulunan Cominter, Kartogroup ‘un Burriana (Castellón) ve Hernani’deki (Gipuzkoa) Cominter Tisu fabrikaları ile temizlik kağıdı, karton ve tek kullanımlık ürünlerin üretim ve dağıtımını yapmaktadır.

 

(ANDRITZ)         
2020/11

 

✿❀✿

 

Önde gelen küresel kağıt ve ambalaj grubu Mondi,  30 milyon Euro tutarında bir yatırım olan “Ansbach 2020” projesinin, tamamlanma aşamasına geldiğini ve yenilikçi, sürdürülebilir ambalaj çözümleriyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamakta olduğunu duyurdu. Tesiste, yeni bir oluklu makinesi, kalıplı kesim makinesi, in-line makinesi, kağıt ambarı, nakliye bölümü, kırpıntı tesisi ve intralojistik sistem dahil olmak üzere son teknolojik makineler başarıyla kuruldu. Geçen yıl Mondi, Güney Almanya’da Ansbach ‘taki mevcut tesisini, Avrupa’nın en büyük heavy-duty oluklu mukavva fabrikası haline getirmek amacıyla genişleteceğini duyurmuştu.

 

(MONDI GROUP)
2020/11

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, İsveç’teki Skoghall tesisinde selüloz ve karton üretimini geliştirmek ve genişletmek için bir fizibilite çalışması ve çevresel izin başvuru süreci başlatmaya karar verdiğini duyurdu. Fizibilite çalışmasında, mevcut entegre selüloz kapasitesinin yıllık 780.000 tona yükseltilmesi ve karton kapasitesindeki olası 120.000 ton artışın değerlendirileceği belirtildi. Fizibilite çalışmasının 2021 sonunda tamamlanması ve üretimin de en erken 2023 ‘ün 4.çeyreğinde başlaması bekleniyor. Skoghall tesisi, halen yıllık 885.000 ton ambalaj kartonu üretim kapasitesine sahiptir.

 

(STORA ENSO)
2020/11

 

✿❀✿

 

Cellwood Machinery, Södra Cell için pulper yenileme işlemi gerçekleştireceğini duyurdu. Dünyanın en büyük uzun elyaf sülfat selülozu tesislerinden birisi olan Södra Cell Värö, üretim kapasitesinde 780,000 t/y ‘a ulaşmak için “Expansion SCV 2.0” projesini gerçekleştirme kararı aldı. Teslimat, Mart 2021’de Väröbacka’da yapılacak. 1913 ‘de kurulan Nässjö (İsveç) merkezli Cellwood Machinery, selüloz ve kağıt sektörü için makine ve sistemler geliştirerek üretmektedir. Växjö (İsveç) merkezli Södra Cell, Värö, Mörrum ve Mönsterås ‘daki selüloz tesisleriyle dünyanın önde gelen selüloz üreticilerinden birisidir.

 

(CELLWOOD)
2020/11

 

✿❀✿

 

Hava kompresörü ve vakum ürünlerinin en eski ve lider tedarikçilerinden The Gardner Denver Industrials Group, vakum sisteminin enerji tüketimini azaltmak için Ankutsan Adana fabrikasına RunEco EP Turbo Blower kurulduğunu duyurdu. Ankutsan Adana fabrikasında devreye alınan EP600-50-HF1 Turbo Blower ‘ın, makinedeki mevcut sıvı halkalı pompaların yerini aldığı belirtildi. 2018 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen Ankutsan Kağıt Fabrikası, yıllık 50 bin ton kağıt üretim kapasitesine sahip.

 

(GARDNERDENVER)
2020/11

 

✿❀✿

 

Japon selüloz ve kağıt sektöründe lider olan Tokyo merkezli Oji Holdings Corporation, Dong Nai ‘nin güneyinde (Vietnam) yeni bir oluklu mukavva tesisi kurma kararı verildiğini duyurdu. Yeni tesisin planlanan üretim kapasitesi yaklaşık 10 milyon m2/ay olup, Mayıs 2022 ‘de faaliyete başlanması planlanıyor. Oji grubu’nun Vietnam’da 5 oluklu mukavva tesisi faaliyette olup (3 tesis Kuzeyde & 2 tesis Güneyde), yeni tesis Oji grubu’nun Güneydoğu Asya, Hindistan ve Okyanusya’daki 34. oluklu tesisi olacak.

 

(OJI HOLDINGS)
2020/11

 

✿❀✿

 

Valmet, Çin’in XinHui kentinde bulunan Asia Symbol (Guangdong) Paper ‘a hamur hazırlama ile birlikte bir yazı-tabı kağıdı üretim hattı ve kapsamlı bir otomasyon paketi sağlayacağını duyurdu. Yeni yüksek kapasiteli yazı-tabı kağıdı üretim hattı, kuşesiz woodfree kağıt (WFU) kaliteleri üretmek için tasarlanacak. PM 13 için yapılacak teslimat, hava sistemleri ve tüm makine hattı için giysi malzemeleri ile birlikte, hamur hazırlamadan mal sarıcıya kadar yüksek hızlı yazı-tabı kağıdı üretim hattını içerecek. 9.350 mm (elek) genişliğindeki yazı-tabı kağıt makinesi, 50-120 g/m2 gramaj aralığında, kuşesiz woodfree, ofset ve fotokopi kağıdı kaliteleri üretecek. Makinenin tasarım hızı 1.800 m/d olup, PM 13 ‘ün devreye alınması için 2022 planlanıyor. 2005 yılında Çin’de kurulan Asia Symbol, RGE (Royal Golden Eagle) Grubu altında selüloz ve kağıt üretiminde lider bir üreticidir. Asia Symbol, Çin’deki Shandong (Rizhao) ve Guangdong (Xinhui) bölgelerindeki fabrikalarında yıllık 2 milyon ton selüloz, 1 milyon ton yazı-tabı kağıdı ve 530.000 ton karton üretimine sahiptir.

 

(VALMET)
2020/11 

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Guangxi Sun Paper ‘den, Beihai City, Guangxi Province, Çin ‘deki yeni tesisi için iki adet temizlik kağıdı makinesi ile ilgili bir sipariş aldığını duyurdu. Andritz temizlik kağıdı makineleri PrimeLineTM W 2000 olup, dizayn hızları 2,000 m/d ve çalışma genişlikleri 5.65 m ‘dir. Devreye alma için 2021 planlanmaktadır. Sun Paper, Temmuz 2019’da, Beihai’de entegre bir selüloz ve kağıt tesisi inşa etmek için kendisine ait bir kuruluş olan Guangxi Sun Paper’ı kurdu. Beihai’deki yeni tesisin, yıllık toplam 3,5 milyon ton selüloz ve kağıt kapasitesine sahip olacağı ve yaklaşık beş yıl içinde iki aşamalı olarak inşa edileceği belirtiliyor.

 

(ANDRITZ)          
2020/11

 

✿❀✿

 

Metsä Group ‘a ait Metsä Fibre, Rauma selüloz fabrikasının yıllık bakım duruşunun 45.hafta içinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Üretim duruşu , 31 Ekim 2020 ‘de bölüm bölüm başlayacak olup, tesisin 06 Kasım 2020 Cuma günü yeniden devreye gireceği açıklandı. Metsä Group ‘un Rauma selüloz tesisi, yıllık 650,000 ton kapasitesiyle ağartılmış softwood kraft selülozu üretmektedir.

 

(METSA FIBRE)
2020/11

 

✿❀✿

 

Ambalaj kağıdı, mesaj kağıtları ve özel kağıtlar ile selüloz ve emici hijyen malzemelerini kapsayan elyaf bazlı ürünlerin önde gelen tedarikçilerinden, Fort Mill, South Carolina (ABD) ve Montreal, Quebec (Kanada) merkezli Domtar Corporation, Kingsport, Tennessee’deki kağıt makinesini, yüksek performanslı hafif gramaj ambalaj kağıdı ile sektördeki standart kaliteler de dahil olmak üzere atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı üretmek üzere dönüştürmek için, ekipman ve teknik hizmetler sağlamak üzere Voith ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Tesisteki dönüşümün 2022 ‘de tamamlanması bekleniyor. Kingsport Mill ‘in, tamamlandığında Kuzey Amerika’nın önde gelen hafif gramajlı ambalaj kağıdı tesisi olacağı ve yılda yaklaşık 600.000 ton (544,000 mt/y) atık kağıt bazlı yüksek kaliteli liner ve fluting üretip pazarlayabileceği belirtildi.

 

(DOMTAR)
2020/11

 

✿❀✿

 

Valmet, WEPA ‘nın Bridgend (İngiltere)‘deki fabrikası için, otomasyon paketiyle birlikte komple bir temizlik kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni temizlik kağıdı makinesi, 5,6 mt eninde ve 2,200 m/d dizayn hızında olup, WEPA’nın mevcut temizlik kağıdı üretimini yaklaşık 65,000 t/y arttıracak. Temizlik kağıdı üretiminde hammadde olarak, atık kağıt ve selüloz kullanılacak. Valmet’in teslimatı, hamur hazırlama sistemi ve Valmet Advantage DCT 200 HS temizlik kağıdı makinesinden oluşan komple bir temizlik kağıdı üretim hattını kapsayacak. Merkezi  Arnsberg/Vestfalya (Almanya) ‘da bulunan WEPA Group, 13 lokasyondaki 21 kağıt makinesi ile Avrupa’da faaliyet gösteren bir aile şirketi olup, atık kağıttan hijyenik temizlik kağıdı üreten üç büyük Avrupalı üretici arasında yer almaktadır.

 

(VALMET)
2020/10

 

✿❀✿

 

20 ülkede 65 tesisi ile faaliyet göstererek , kağıt , oluklu mukavva ve karton ambalaj ile mihveri boru üreten Belçika merkezli VPK , VPK Group ile Canadian Overseas Packaging Industries (COPI) Ltd. ‘in, oluklu mukavva ambalaj tasarımcı ve üreticisi olan Encase Ltd. ‘i satın almak konusunda anlaştıklarını duyurdu. VPK, Encase’i İngiltere’deki oluklu mukavva operasyonlarıyla birleştirmeyi hedeflemektedir. İngiltere’de kurulmuş bir aile şirketi olan Encase Ltd., İngiltere’de iki entegre oluklu mukavva ambalaj tesisi ile İskoçya’da bir safiha tesisine sahiptir.

 

(VPK GROUP)
2020/10

 

✿❀✿

 

Valmet, Shanying Paper, Guangdong ‘ın Zhaoqing (Çin) fabrikası için geniş bir otomasyon paketi ile birlikte yeni bir OptiConcept M ambalaj kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni (PM52) hat, kraft top liner kaliteleri üretecek ve  Shanying Paper ’ın iş hacmini Guangdong bölgesinde büyütecek. Valmet’in PM52 için yapacağı teslimat, kağıt döküntü toplama sisteminden tampon ve mal sarıcıya kadar yüksek hızlı bir ambalaj kağıdı üretim hattını kapsıyor. 9,300 mm (elek) genişliğindeki makinenin kraft top liner kaliteleri üreteceği, dizayn hızının 1,200 m/d ve günlük kapasitesinin de yaklaşık 1920 ton olacağı belirtildi. PM52 ‘nin devreye alınması için 2021 ‘in sonu planlanıyor. 2019 ‘da kurulan Shanying Paper, Guangdong, 1957’de kurulan Shanying International Holding ‘e bağlı olup, ambalaj kağıdı, yüksek mukavemetli fluting, gazete kağıdı ve diğer çeşitleri üreten muhtelif ambalaj kağıdı ve gazete kağıdı üretim hatlarına sahiptir.

 

(VALMET)
2020/10

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Segezha Grup (PJSC Sistema iştiraki) şirketlerinden olan Segezha Pulp and Paper Mill ‘den , Karelia Cumhuriyeti ‘nde (Rusya) bulunan Segezha ‘daki fabrikası için hamur hazırlama ekipmanları ile ilgili bir sipariş aldığını duyurdu. Yeni sistem 350 bdmt/gün kapasitede olup , yüksek gözenekli beyaz torba kağıdı üretmek amacıyla ağartılmış selüloz balyalarını işleyecek. Devreye alma için 2021 ‘in başı planlanıyor. Yeni hattın devreye alınmasıyla Segezha Group , yüksek gözenekli torba kağıdının Rusya’daki ilk üreticisi olacak.

 

(ANDRITZ)          
2020/10

 

✿❀✿

 

Valmet , Modern Karton Sanayi ve Tic. A.Ş. ‘nin Tekirdağ fabrikasına kapsamlı bir kağıt kalite dönüşümü yenilemesi ve geniş bir otomasyon paketi tedarik edeceğini duyurdu. Proje kapsamında , halen geri dönüşümlü ambalaj kağıdı üreten PM3 kağıt makinesi , kuşeli ambalaj kağıdı kaliteleri üretmek üzere yenilenecek. Valmet ‘in kağıt kalite dönüşümü yenilemesi , mevcut hamur hazırlama hattı ile kağıt makinesindeki modifikasyonları içeriyor. Kapsamda , kağıt döküntü toplama sistemi , kullanım suyu sistemi ve hamur besleme sistemine yapılacak modifikasyonlar yer alıyor. Üç yeni OptiFlo Fourdrinier hamur kasası , elek , pres , kurutma girişi ve kuşeleme bölümlerine yapılacak modifikasyonlar teslimatın içeriğinde yer alacak. Teslimat kapsamında ayrıca , OptiCoat Layer perdeli kuşeleme istasyonu , OptiCoat Jet bıçaklı kuşeleme istasyonu , kuşe renk hazırlık sistemi  , her iki kuşe istasyonu için besleme sistemlerinden oluşan komple yeni bir kuşeleme bölümü ile OptiCalender Soft kalender ve OptiReel Linear bulunacak. Kağıt makinesinin yenileme sonrası devreye alınması için 2022 yılının başı planlanıyor. 5,600 mm (elek) genişliğindeki ambalaj kağıdı makinesi PM3 ‘ün , 105-225 gr/m2 gramaj aralığında ve 1,300 m/d dizayn hızında , atık kağıt bazlı beyaz testliner , kuşeli beyaz testliner , atık kağıt bazlı fluting ve testliner kalitelerini üreteceği belirtildi. Tesis , üretimde atık kağıt kullanmakta olup , yıllık üretim kapasitesi 1,050,000 ton ‘dur.

 

(VALMET)
2020/10

 

✿❀✿

 

1867 ‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan , küresel teknoloji şirketi Voith , her biri 2,000 ton/gün üretim kapasitesindeki beş adet Voith BlueLine OCC hattının , Nine Dragons ‘un Hebei tesisindeki PM41 ‘in yakın zamanda devreye alınmasıyla ,  başarılı bir şekilde faaliyete girdiğini duyurdu. Altıncı hattın teslimi ise 2022 yılında planlanıyor. Voith , 2017 başlarında , Asya ‘daki en büyük ambalaj kağıdı üreticisi olan Nine Dragons ‘dan altı adet BlueLine OCC hamur hazırlama hattı siparişi almıştı. Voith ekipmanlarıyla gelen yeni kapasitenin , Nine Dragons ’un Asya’nın en büyük geri dönüştürülmüş kağıt üreticisi olarak lider konumunu güçlendirdiği belirtiliyor.

 

(VOITH)
2020/10

 

✿❀✿

 

Hijyen ve evsel kullanım amaçlı temizlik kağıtları üretiminde küresel bir lider olan , Porcari , Lucca (İtalya) merkezli Sofidel , Inola, Oklahoma (ABD) ‘daki yeni Sofidel tesisinin tamamen faaliyete geçtiğini duyurdu. Inola tesisinde , Toscotec tarafından üretilen AHEAD-2.0L iki kağıt makinesinin , yılda 120.000 ton (her biri 60.000 ton/yıl) toplam üretim kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Makineler , 5,500 mm eninde olup , maksimum 2,000 m/d hıza ulaşabilmektedir. Inola fabrikası , Sofidel ‘in 2018 ‘de açılan Circleville, Ohio ‘dan sonraki ikinci “temelden inşa edilmiş” fabrikası olup , Grubun halen faaliyette olan Green Bay (Wisconsin), Circleville (Ohio), Las Vegas (Nevada), Hattiesburg (Mississippi), Haines City (Florida) tesisleri ve Horsham (Pennsylvania) ‘daki ABD merkez ofisine ilave oldu.

 

(SOFIDEL)
2020/10

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , İtalyan temizlik kağıtları üreticisi EuroVast ‘ın , Villa Basilica, Lucca (İtalya) ‘da yerleşik Cartiera della Basilica kağıt fabrikasında , Toscotec tarafından tedarik edilen yeni MODULO-PLUS temizlik kağıdı makinesini devreye soktuğunu duyurdu. PM5 ‘in , 1,600 m/d hızda çalışmakta olduğu , devreye girdiği Şubat ayından bu yana , enerji tüketimindeki olumlu sonuçlarla , projedeki üretim hedeflerini aştığı belirtildi. Yeni üretim hattı , tesisin mevcut PM5 hattının yerini almış olup , kağıt genişliği 2,770 mm ve üretim kapasitesi 30,000 t/y ‘ın üzerindedir. PM5 , %100 selüloz kullanılarak tuvalet kağıdı , mutfak havlusu ve peçete üretmekte olup , bu yeni üretim hattı ile Grubun üretim kapasitesi 150,000 t/y ‘a çıkmaktadır. 1992 ‘de kurulan EuroVast , Toskana’da yerleşik bir temizlik kağıdı üreticisi olup , İtalya’da 5 temizlik kağıdı tesisi ile Lucca (İtalya) , Oss (Hollanda) ve Liverpool (İngiltere) ‘da toplam 3 konfeksiyon tesisi bulunmaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2020/10

 

✿❀✿

 

BHS Corrugated , Eylül 2020’den geçerli olmak üzere , oluklu mukavva sonsuz safiha için lider çözüm sağlayıcısı olan UNIVERSAL Corrugated B.V.’nin tüm hisselerini MINDA Industrieanlagen GmbH ‘den devraldığını duyurdu. Merkezi Weiherhammer (Almanya) ‘de bulunan BHS Corrugated , oluklu valsleri , tek makineler ve komple oluklu makinelerinde , oluklu mukavva sektörü için dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcısıdır.

 

(BHS)
2020/10

 

✿❀✿

 

Faaliyetlerinin büyük kısmı Yeni Zelanda’da bulunan , önde gelen selüloz , kağıt ve elyaf bazlı ambalaj üreticilerinden Oji Fibre Solutions (OjiFS) , Christchurch (Yeni Zelanda) ‘deki yeni bir oluklu mukavva ambalaj tesisinin inşa aşamasına başlamaktan memnuniyet duyduklarını açıkladı. Söz konusu tesis , 2021 ‘de tamamlandığında , OjiFS ‘nin ambalaj faaliyetlerinin güney adasındaki merkezi konumuna gelecek.

 

(OJIFS)
2020/10

 

✿❀✿

 

Merkezi  Arnsberg/Vestfalya (Almanya) ‘da bulunan WEPA Group , Bridgend (İngiltere) ‘deki fabrikasında altyapı ve üretime daha fazla yatırım yapılacağını duyurdu. Yatırımın ana konusunu , planlanan yıllık üretim kapasitesi 65,000 ton olan yeni bir kağıt makinesinin inşası oluşturmaktadır. Söz konusu makinenin , 2022 yılının ilk çeyreğinde devreye girmesi beklenmektedir. WEPA Group ,13 lokasyondaki 21 kağıt makinesi ile Avrupa’da faaliyet gösteren bir aile şirketi olup , atık kağıttan hijyenik temizlik kağıdı üreten üç büyük Avrupalı üretici arasında yer almaktadır.

 

(WEPA)
2020/09

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , temizlik kağıdı üretimi için Aktül Kağıt ‘a E-WIND® T80S mal sarıcı tedarik edeceğini duyurdu. A.Celli Paper E-WIND® T80S ‘in , modüler ve tam otomatik bir mal sarıcı olduğu ve 1000 m/d hızda çalıştığı belirtildi. Aktül Kağıt , Eylül 2011 ‘de %100 saf selülozdan temizlik kağıdı üretimine başlamış olup , Pamukova/Sakarya’da bulunan tesislerinde yıllık kağıt üretim kapasitesi 140,000 t ve konfeksiyon üretim kapasitesi ise 120,000 tondur.

 

(ACELLI)
2020/09       

  

✿❀✿

 

1987 ‘de İtalya ‘da kurulan ve otomatik mürekkep hazırlama sistemleri sağlayan Inkmaker srl , özel dozaj sistemleri konusunda ihtisaslaşmış olan Alman kuruluşu SWESA ‘yı satın aldığını duyurdu. SWESA , Eltville am Rhein (Almanya) ‘deki merkezinden gıda ambalajı , ofis mobilyaları , temizlik kağıtları ve oluklu mukavva ambalaj sektörleri için özel dozlama sistemlerine odaklanmaya devam edecek.

 

(INKMAKER)
2020/09

 

✿❀✿

 

Merkezi Daegu (Güney Kore) ‘da bulunan ve uluslararası pazarda tanınan bir düz kalıplı kesim ekipmanları üreticisi olan Young Shin Industries , yeni tam otomatik SuperFeed serisi ön besleyicilerini duyurdu. SuperFeed ‘in , saatte 7000 plakaya kadar işleyebildiği ve pek çok standart düz kalıplı kesim makinesi ve dijital baskı makinesi ile uyumlu olduğu belirtiliyor.

 

(YOUNGSHINUSA)
2020/09

 

✿❀✿

 

Valmet , Polonya’daki PMP Grubunu satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Satın almanın , en erken 1 Ekim 2020 tarihinde tamamlanması bekleniyor. Kağıt , karton ve temizlik kağıdı makinesi küresel tedarikçilerinden olan PMP (Paper Machinery Producer) , kağıt ve selüloz sektörüne 160 yılı aşkın süredir destek vermektedir. Merkezi Jelenia Góra (Polonya) ‘da bulunan PMP , 4 ülkede (Polonya , ABD , Çin , İtalya) 7 tesise sahip bulunmaktadır.

 

(VALMET)
2020/09

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , kağıt ve temizlik kağıdı sektörü için makine üretiminde faaliyet gösteren PMT ITALIA – Paper Machinery Technology firmasını satın aldığını duyurdu. Elli yılı aşkın süredir Beloit Italia adıyla Amerikalı grubun (Beloit Corporation) ana Avrupa merkezi olan Pinerolo (İtalya) merkezli PMT ITALIA , kağıt ve temizlik kağıdı pazarında yirmi yıl başarılı bir faaliyet gösterdi.

 

(ACELLI)
2020/09    

     

✿❀✿

 

Metsä Group ‘a ait Metsä Fibre , Kemi fabrikasının yıllık bakım duruşunun 38.hafta (14-20 Eylül) içinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Üretim duruşu , 11 Eylül 2020 ‘de karton ve selüloz tesislerinde bölüm bölüm başlayacak olup , tesisin 18 Eylül 2020 Cuma günü yeniden devreye gireceği açıklandı.

 

(METSA FIBRE)
2020/09

 

✿❀✿

 

Önde gelen küresel kağıt ve ambalaj grubu Mondi ,  Szczecin (Polonya) ‘deki oluklu mukavva kutu tesisinde yeni makinelerin montajının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Beş renkli Bobst Masterline 2.1 HD ve Robot MUK  ‘dan oluşan ekipmanın , kuzeydoğu Almanya , Danimarka , İsveç ve Polonya ‘da büyüyen e-ticaret pazarı için sürdürülebilir ambalaj çözümleri üreteceği açıklandı. Her iki makine otomatik paletleyici ile donatılarak , üretim kapasitesini artırmak ve yüksek kalitede baskı elde etmek için daha yüksek hızlarda çalışacak.

 

(MONDI GROUP)
2020/09

 

✿❀✿

 

On iki ülkede üretim yapan Helsinki (Finlandiya) merkezli UPM , UPM İletişim Kağıtları‘nın gelecekteki rekabetçiliğini sağlamak amacıyla , Finlandiya’daki UPM Kaipola kağıt fabrikasının kalıcı olarak kapatılması ve Galler’deki UPM Shotton kağıt fabrikasının satışı ile ilgili planlarını duyurdu. UPM İletişim Kağıtları , Finlandiya’daki Kaipola tesisini en geç 2020 sonunda kalıcı olarak kapatmayı planlıyor. UPM ‘in Kaipola ‘daki üç kağıt makinesinin planlanan kapanışı , 450,000 t gazete kağıdı ve 270,000 t kuşeli baskı kağıdı olmak üzere , grafik kağıdı kapasitesinde 720,000 t ‘luk kalıcı bir azalmaya yol açacak. Ayrıca , UPM , Shotton kağıt fabrikasının dönüştürülmesi amacıyla satışı ile ilgili niyetini de duyurdu. Deeside (Galler) ‘daki tesisin mevcut üretim kapasitesi 250,000 t gazete kağıdıdır.

 

(UPM)
2020/09

 

✿❀✿

 

1929 ‘da kurulan , Sundsvall (İsveç) merkezli global kağıt üreticisi SCA , Sundsvall ‘daki Ortviken kağıt fabrikasında CTMP (chemically pre-treated thermo-mechanical pulp) üretimine yatırım yapmayı planladığını duyurdu. SCA , Ortviken’deki mevcut altyapıyı kullanarak yılda 300,000 ton CTMP selülozu üretimine ulaşmak için yatırım planlıyor. Yeni tesisin 2023 ‘ün başında üretime başlaması bekleniyor. SCA , bugün itibariyle Östrand selüloz fabrikasında 100,000 ton CTMP selülozu üretim kapasitesine sahip. Bu üretim , yeni tesis devreye girdiğinde aşamalı olarak durdurulacak ve böylece Östrand selüloz tesisinde kraft selülozu üretiminde gelecekte bir artış imkanı doğacak. Buna paralel olarak , SCA , fabrikadaki yayıncılık kağıdı üretimini sona erdirmek için sendikalar ve çalışan temsilcileriyle görüşmeler başlatmakta olup , halihazırda Ortviken kağıt fabrikasındaki üç kağıt makinesinde kuşeli ve kuşesiz yayıncılık kağıtları üretilmektedir.

 

(SCA)
2020/09

 

✿❀✿

 

1991 ‘de kurulan , Landau (Almanya) merkezli olan ve üç kağıt fabrikası ile onbir oluklu safiha tesisi bulunan Progroup AG ,  Sandersdorf-Brehna ‘daki yüksek teknolojiye haiz yeni PM3 kağıt tesisinin , 18 ay gibi rekor sürede tamamlanan montaj ve inşa sürecini takiben faaliyete başladığını duyurdu. Tesis , çevre dostu ve yüksek kaliteli ambalaj kağıdı üretimine dönük yıllık 750,000 ton kapasiteye sahip olup , üretim için yılda yaklaşık 860,000 ton atık kağıt işlenecek. Progroup , böylece ambalaj kağıdı üretimini yıllık 1,1 milyon tondan toplamda yaklaşık 1,85 milyon tona arttırmış oluyor.

 

(PROGROUP)
2020/08

 

✿❀✿

 

Finlandiya merkezli Metsä Group , inovasyon şirketi Metsä Spring ve Valmet ‘in 3D elyaf ürünleriyle ilgili geliştirme işbirliğine devam etmeye ve dolayısıyla yeni ARGE projesinde ortaklaşa yaklaşık 20 milyon EUR yatırım yapmaya karar verdiklerini duyurdu. Projenin bir parçası olarak , Metsä Grubu ’nun Äänekoski (Finlandiya) ‘daki fabrika sahasında yeni bir pilot tesis inşa edilecek. Pilot tesiste uygulanan teknoloji , odun hamurunu ara işlemler olmaksızın 3D elyaf ürünlerine dönüştürüyor. Yeni ürünler elde etmek için kullanılan ana hammadde  , yenilenebilir , sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilmiş Fin odun selülozu olup , projenin kısa dönemdeki hedefi , dayanıklı , çevre dostu ve kullanımı kolay yeni bir gıda ambalajı geliştirmek. Pilot tesisin inşasının 2020 sonbaharında başlaması , 2021 ‘in sonu itibariyle de faaliyete hazır olması planlanıyor.

 

(METSA GROUP)
2020/08

 

✿❀✿

 

Valmet , Stora Enso ‘nun Finlandiya ‘daki Oulu tesisi için , ilk giysi malzemelerini tedarik edeceğini duyurdu. Anılan giysi malzemeleri ; alt elek , pres keçeleri , shoe pres kayışı ve kurutma keçelerini kapsıyor. Söz konusu malzemeler , yenilenen BM7 ‘nin 2020 sonunda planlanan devreye alımına yönelik olarak tedarik edilecek. Giysi malzemelerinin siparişi , Stora Enso ‘nun Valmet tarafından gerçekleştirilen (PM7) kağıt makinesi dönüşümü projesi ile ilgili olup , Helsinki (Finlandiya) merkezli Stora Enso , 7 no.lu kağıt makinesinin 450,000 ton/y kapasitede selüloz bazlı yüksek kaliteli kraftliner üretimine dönüştürülmek suretiyle Finlandiya’daki Oulu kağıt fabrikasının ambalaj kağıdı üretimine çevrilmesine karar verildiğini daha önce duyurmuştu. Kuzey Finlandiya ‘daki Oulu kağıt fabrikası hali hazırda kuşeli yazı-tabı kağıdı üretmektedir.

 

(VALMET)
2020/08

 

✿❀✿

 

Gıda , içecek ve yiyecek hizmetleri için farklı çeşitlerdeki kağıt bazlı ambalaj çözümlerinin önde gelen tedarikçisi olan Atlanta , Georgia (ABD) merkezli Graphic Packaging Holding Company ,  Graphic Packaging International Partners, LLC (GPI LLC) ‘ ın International Paper ‘dan 17.4 milyon ortaklık birimi satın alacağını duyurdu. Böylece , Graphic Packaging ‘in GPI LLC ‘deki ortaklık payı yaklaşık olarak % 81.1 ‘den % 85.5 ‘e yükselirken , International Paper ‘ın GPI LLC ‘deki payı azalmış olacak.

 

(GRAPHIC PACKAGING)
2020/08

 

✿❀✿

 

Ambalaj kağıdı , mesaj kağıtları ve özel kağıtlar ile selüloz ve emici hijyen malzemelerini kapsayan elyaf bazlı ürünlerin önde gelen tedarikçilerinden , Fort Mill, South Carolina (ABD) ve Montreal, Quebec (Kanada) merkezli Domtar Corporation , Kingsport, Tennessee ile Port Huron, Michigan ve Ashdown, Arkansas tesisindeki kağıt makinesi ile Ridgefields, Tennessee ‘deki konfeksiyon merkezini kalıcı olarak kapatacağını duyurdu. Böylece , firmanın yıllık kuşesiz yazı-tabı kağıdı kapasitesi yaklaşık 654,000 mt azalmış olacak. The Port Huron ve Ridgefields tesislerinin , 2021 ‘in ilk çeyreğinde kapatılması bekleniyor.

Firma , Kingsport ‘daki kağıt makinesinin dönüştürülmesi suretiyle liner pazarına girmeyi planladığını bildirerek , tesis tam olarak faaliyete geçtiğinde , yaklaşık 544,000 mt/y yüksek kalitede testliner ve fluting üreteceğini belirtti. Makinenin dönüştürülmesinin , 2023 ‘ün ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

 

(DOMTAR)
2020/08

 

✿❀✿

 

1995 ‘de kurulan ve Hollanda ‘daki tek bağımsız oluklu mukavva üreticisi olan De Jong Packaging , Bangma Verpakking ‘in satın alımını tamamladığını ve Hollanda gıda ambalajı pazarındaki pozisyonunu güçlendirdiğini duyurdu. De Jong Packaging , De Lier , Venlo , Roosendaal ve şimdi de Dronten ‘deki kutu kurma merkezleriyle tüm ülkeyi kapsadığını belirtti. Bangma Verpakking , faaliyetlerine kendi ismiyle devam edecek.

 

(DEJONG VERPAKKING)
2020/08

 

✿❀✿

 

Japon selüloz ve kağıt sektöründe lider olan Oji Holdings Corporation , Johor , Malezya ‘da yeni bir oluklu mukavva tesisi kurma kararı verildiğini duyurdu. Yeni tesisin planlanan üretim kapasitesi yaklaşık 7 milyon m2/ay olup , Ocak 2022 ‘de faaliyete başlanması planlanıyor. Oji grubunun Malezya ‘da 8 oluklu mukavva tesisi faaliyette olup , yeni tesis Oji grubunun Güneydoğu Asya ve Hindistan’daki 26. oluklu tesisi olacak.

 

(OJI HOLDINGS)
2020/08

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , kağıt , temizlik kağıdı ve ambalaj malzemesi üretiminde dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Asian Pulp and Paper (APP) Grubu’ nun , Jiangsu bölgesindeki (Çin) Nantong ‘da bulunan Gold Hongye Paper kağıt tesisi için üç adet A.Celli E-WIND T200S temizlik kağıdı mal sarıcısı ile ilgili sipariş sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Söz konusu ekipman , 3000 mm çapında ve 5.6 m eninde , maksimum çalışma hızı 1100 m/d olan , 10.5 ile 45 gr/m2 gramaj aralığındaki kağıt tamponlarının işlenmesinde kullanılacak.

 

(ACELLI)
2020/08

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , WEPA ‘nın Polonya’daki Piechowice kağıt fabrikasına anahtar teslimi AHEAD 2.2S temizlik kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Proje kısa bir zaman aralığına planlandığından , devreye alma için 2021 ‘in üçüncü çeyreği hedefleniyor. Polonya’daki yeni AHEAD 2.2S , Toscotec ‘in Alman gruba teslim ettiği altıncı temizlik hattı olacak. Yeni AHEAD 2.2S makinesinin kağıt genişliği 2750 mm ve dizayn hızı 2200 m/d olup , 40,000 t/y ‘ın üzerinde yüksek kalitede temizlik kağıdı üretecek. Proje , aynı zamanda komple hamur hazırlamayı da kapsıyor. Merkezi , Arnsberg, Kuzey Ren-Westfalya ‘da bulunan WEPA , en büyük üç Avrupalı üreticiden birisi ve geri dönüşümlü elyaftan temizlik kağıdı üretiminde de pazar lideri olup , Avrupa ‘daki 13 üretim tesisinde tuvalet kağıdı , kağıt havlu ve mendil gibi temizlik kağıtları üretmektedir.

 

(TOSCOTEC)
2020/08

 

✿❀✿

 

Etiket , esnek ambalaj , karton ve oluklu mukavva sektörleri için baskı ve konfeksiyon ekipmanları ve servisinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden olan , 1890 yılında kurulan Lausanne (İsviçre) merkezli Bobst , Schäfer Print & Packaging ‘in , tamamını Bobst ‘dan alacağı iki yeni VISIONCUT 106 LER Düz Kalıplı Kesim makinesi , VISIONFOIL 104  Folyo Sıcak Baskı makinesi ve EXPERTFOLD 110 A2 Katlama-Yapıştırma makinesinden oluşan dört yeni makine için temelleri hazırladığını duyurdu. 1987 ‘de kurulan Schäfer Print & Packaging , gıda , dondurulmuş gıda ve şekerleme ambalajı konusunda uzmanlaşmış olup , Werther (Westf. / Almanya) ‘de yerleşiktir.

 

(BOBST)
2020/08

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva ambalajına dönük atık bazlı kağıtta , yakl. 3,2 milyon ton kağıt üretimi ile Avrupa’nın önde gelen oyuncularından birisi olan Saica , ilk Kuzey Amerika tesisini Cincinnati , Ohio yakınlarında açacağını duyurdu. İspanya merkezli firma , City of Hamilton’s Enterprise Park ‘da yeni bir oluklu mukavva üretim tesisi inşa edecek. İnşaatın , Eylül ’20 de başlaması ve on sekiz ayda bitmesi bekleniyor.

 

(SAICA)
2020/08

 

✿❀✿

 

Ambalajda ve kaynak geri kazanımında küresel bir lider olan , 70 yılın üzerindeki iş geçmişi ile Avustralasya ‘da 120 ‘den fazla operasyonu bulunan Visy , firmanın bilgisayar simülasyonu olan Dynexus ‘un , bir kutunun üst yük mukavemetini , taban sarkmasını ve diğer performans karakteristiklerini öngörebildiğini duyurdu. Firma , söz konusu programının , oluklu mukavva kaliteleri , paletleme şekilleri , yükleme koşulları gibi özellikleri simüle edilmiş bir ortamda analiz ettiğini açıklayarak , geliştirme maliyetlerini azaltmakta ve pazara sunma süresini kısaltmakta olduğunu belirtti.

 

(VISY)
2020/08

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Shandong Bölgesi (Çin) ‘de yerleşik Shandong Wamat Paper Co., Ltd. ‘e teslim edilen , her biri 1,000 bdtm/gün kapasitesindeki iki OCC hattından ilkini başarıyla devreye aldığını duyurdu. İkinci OCC hattının , bu yılın sonunda devreye alınması planlanıyor. Her iki hat , oluklu mukavva kağıdı için kağıt hamuru üretmektedir. 2017 ‘de kurulan ve Shandong Century Sunshine Paper Group Co., Ltd. ‘e bağlı bir kuruluş olan Shandong Wamat Paper , Çin ‘deki  ve küresel kağıt sektöründeki önemli oyunculardandır.

 

(ANDRITZ)
2020/07

 

✿❀✿

 

Valmet , temizlik kağıdı üreticisi Hayat Kimya ‘ya kapsamlı otomasyon paketiyle birlikte sekizinci temizlik kağıdı hattını tedarik edeceğini duyurdu. Firma , kaliteli temizlik kağıdı ürünlerine artan talebi karşılamak amacıyla Rusya’da üçüncü bir makine yatırımına karar verdi. Bu , Moskova dışındaki yeni tesisin ilk makinesi olacak. Yeni üretim hattı , firmanın mevcut havlu kağıt, tuvalet kağıdı ve yüz temizlik kağıdı üretimine 70,000 ton ilave getirecek. Yeni temizlik kağıdı makinesi TM9 , 5.6 mt genişliğinde ve 2,200 m/d dizayn hızında olup , üretimde hammadde olarak selüloz kullanılacak.

 

(VALMET)
2020/07

 

✿❀✿

 

Avrupa’daki on kağıt tesisi ile kuşeli yazı-tabı , ambalaj ve özel kağıtlarda önde gelen üreticilerden olan Brüksel (Belçika) merkezli Sappi Europe , daha önce duyurduğu , Alfeld Mill tesisindeki (Almanya) 3 no.lu kağıt makinesi bölgesinde meydana gelen ve kağıt makinesinde sınırlı hasar oluşturan yangın sonrası , Alfeld ‘deki PM 3 ‘ün , planlanan tarihten önce ,  20 Temmuz itibariyle tekrar faaliyet geçtiğini duyurdu.

 

(SAPPI)
2020/07

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva ambalajına dönük atık bazlı kağıtta , 3,2 milyon ton kağıt üretimi ile Avrupa’nın önde gelen oyuncularından birisi olan Saica , Saica Group ‘un oluklu mukavva için atık bazlı kağıt üreten iş birimi Saica Paper ‘ın , Nature Kraft gramaj çeşitliliğini 115 gr/m2 ‘den 245 gr/m2 ‘ya kadar genişlettiğini duyurdu. Firma , % 100 atık kağıttan üretilen Nature Kraft ‘ın , yüksek fiziksel – mekaniksel performansı ve selüloz bazlı kağıda benzer görünümü ile geleneksel kraftliner ‘a bir alternatif olduğunu belirtmekte.

 

(SAICA)
2020/07

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Vinda Personal Care (Guangdong) Co., Ltd. ‘den , Yangjiang , Guangdong (Çin) ‘daki tesisinde bulunan dört adet temizlik kağıdı makinesini beslemesi amacıyla hamur hazırlama sistemi siparişi aldığını duyurdu. Yeni sistem , 200 bdmt/gün kapasiteli olacak ve  hammadde olarak NBKP (Needle Bleached Kraft Pulp) , LBKP (Leaf Bleached Kraft Pulp) ve şeker kamışı karışımını işleyecek. Andritz , düşük kesafetli (LC) hamur hazırlama , yüksek kesafetli (HC) öğütme ve besleme sistemi için gerekli ekipmanlarla birlikte komple bir sistem kuracak. Devreye alma için 2021 yılının ikinci ile üçüncü çeyreği planlanıyor. Vinda Personal Care (Guangdong) Co., Ltd., Vinda Grubu’na bağlı olup , Çin’deki en büyük dört temizlik kağıdı üreticisinden birisidir.

 

(ANDRITZ)
2020/07

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , Alman ambalaj kağıdı üreticisi Aviretta ‘nın ,  Bavaria (Almanya) ‘da bulunan Ettringen tesisindeki PM4 kağıt makinesinin kurutma partisinin yenilenmesi işi için Toscotec ‘i seçtiğini duyurdu. PM4 , 60 -130 gr/m2 gramaj aralığında test liner ve fluting üretmektedir. Toscotec , PM4 ‘ün mevcut döküm demir silindirleri yerine dokuz adet 7 mt ‘nin üzerinde yüzey genişliğine sahip TT SteelDryers temin edecek. Devreye alma için 2020 yılının dördüncü çeyreği planlanıyor.

Aviretta , Ettringen (Bavaria) ‘da yerleşik fluting kaliteleri üreten bir ambalaj kağıdı üreticisi olup , 60 ile 130 gr/m2 gramaj aralığındaki kağıt kaliteleri ile yıllık üretimi yaklaşık 170,000 ton ‘dur ve FSC® sertifikalı %100 atık kağıt kullanmaktadır.

                                         

(TOSCOTEC)
2020/07

 

✿❀✿

 

Valmet , Phoenix Pulp & Paper Public Company Limited (PPPC) ’in Tayland’da Khon Kaen bölgesinde bulunan Nam Pong fabrikasındaki hardwood ağartılmış selüloz tesisi için yıkama presi tedarik edeceğini duyurdu. Tedarik kapsamında , likör filtresi , yedek parçalar ve mühendislik de dahil olmak üzere iki adet TwinRoll pres bulunuyor. Yeni presler , 540 (ad) ton/gün hardwood ağartılmış selüloz kapasitesine göre tasarlanmış olup , tesisin taze su tüketimini ve atık su oluşumunu azaltacak. Devreye alma için 2021 yılının üçüncü çeyreği planlanıyor. 1975 ‘de kurulan Phoenix Pulp & Paper Public Company Limited , Tayland ’ın önde gelen entegre selüloz ve kağıt ürünleri üreticilerinden birisi olan SCG Packaging Public Company Limited ‘e bağlı bir kuruluştur.

 

(VALMET)
2020/07

 

✿❀✿

 

Önde gelen küresel kağıt ve ambalaj grubu Mondi ,  Nyíregyháza (Macaristan) tesisindeki yeni kağıt torba konfeksiyon makinesinin montajının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Makine , tesisin gıda ambalajına dönük gelişmiş kağıt torba üretimine imkan sağlayacak. Mondi Nyíregyháza tesisi , çimento , yapı malzemeleri , gıda , tohum , kimyasal ürünler için endüstriyel kağıt torba üretmekte olup , yılda 130 milyon kağıt torbadan fazla üretim yapabilecektir.

 

(MONDI GROUP)
2020/07

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , Cartiera di Ferrara ‘nın ,  Ferrara (İtalya) ‘da bulunan tesisindeki mihveri boru kartonu makinesinin kurutma partisinin komple yenilenmesi işi için Toscotec ‘i seçtiğini duyurdu. Kağıt makinesi 220 – 620 gr/m2 gramaj aralığında mihveri boru kartonu üretmekte olup , %100 atık kağıt kullanmaktadır.

Proje iki bölümden oluşmaktadır. Kurutma partisinin ilk bölümünde , Toscotec , yeni keçe , regüle ve gergi valsleri monte edecek olup , mevcut iskelet yapıyı da değiştirecektir. İkinci bölümü ise tamamen yeni olacak ve 1,829 mm çapında , 10 bar buhar basıncına göre tasarlanmış 16 yeni TT SteelDryers ‘ı kapsayacak. Yenilemenin , fabrikanın üretimini %30 artıracağı belirtilmektedir. Teslimat için 2020 yılının üçüncü çeyreği planlanmaktadır.

1940 ‘larda kurulan Cartiera di Ferrara , entegre bir kağıt fabrikası olup , yüksek kalitede mihveri boru kartonu ve mihveri boru üretmektedir.

 

(TOSCOTEC)
2020/07

 

✿❀✿

 

Växjö (İsveç) merkezli Södra , Värö ‘deki modern selüloz tesisine kademeli olarak 850,000 t/y ‘a kadar kapasite artışı sağlayacak yeni bir yatırım planladığını duyurdu. Värö , 2016 ‘da dünyanın en modern ve en büyük selüloz tesislerinden birisi olmak amacıyla 700,000 t/y kapasiteyle komple yenilendi , ancak 850,000 t/y potansiyele sahip bulunmakta. Projenin 2022 Nisan ‘da devreye alınması ve aynı yılın sonuna kadar kademeli artışı planlanmaktadır.

 

(SÖDRA)
2020/07

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Amerika’da operasyonları bulunan dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj ürünleri üreticilerinden Smurfit Kappa , Avusturya ‘daki Nettingsdorf kağıt fabrikasındaki yeni geri kazanım kazanının faaliyette olduğunu duyurdu. Yeni kazan , selüloz üretiminde ortaya çıkan siyah likördeki biyomastan enerjinin geri kazanımıyla , CO2 emisyonlarını 40,000 ton azaltmak üzere ayarlandı. Bu miktar ,  tesisteki mevcut emisyonların yaklaşık üçte ikisine denk olup , Smurfit Kappa Europe ‘dakinin de % 2.4 ‘üne karşılık geliyor. 1851 ‘de kurulan Nettingsdorf , Smurfit Kappa’nın en verimli kağıt fabrikalarından birisi olup , Avrupa ‘daki kraftliner üreticilerinin de önde gelenlerindendir. Tesis , yılda yaklaşık 450,000 ton kağıt üretmektedir.

 

(SMURFITKAPPA)
2020/07

 

✿❀✿

 

Almanya’nın en büyük beş oluklu mukavva kutu ve kağıt üreticisinden birisi olan , Remshalden (Almanya) merkezli Klingele Paper & Packaging Group , Brezilya’nın en büyük kağıt ve oluklu mukavva ambalaj üreticisi olan Klabin S.A. ile , São Paolo ‘daki Nova Campina kraftliner tesisini almak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Söz konusu işlemler , Brezilya rekabet kurumunun onayına tabi olacak. Nova Campina , fabrikanın çevresinde bulunan FSC sertifikalı ormanlardan elde edilen okaliptüs ve çam ağacı selülozundan kraftliner üretmektedir. Selüloz bazlı kağıt , özellikle gıda ile direkt temasa , yüksek kaliteli baskıya ve dondurulmuş ürünlerin ambalajına uygunluk göstermektedir.

 

(KLINGELE)
2020/06

 

✿❀✿

 

Zürih (İsviçre) merkezli teknoloji lideri ABB , Avrupa’nın önde gelen oluklu mukavva ve ambalaj kağıdı üreticilerinden Landau (Almanya) merkezli Progroup ‘un , Sandersdorf-Brehna ‘daki (Saxony-Anhalt / Almanya) üçüncü ultra modern kağıt tesisinde bulunan 750,000 ton kapasiteli yeni PM3 kağıt makinesi için L&W Autoline otomatik kağıt test çözümünün tedariği ve montajıyla ilgili ABB ‘yi seçtiğini duyurdu. ABB ‘nin son ürünü L&W Autoline , manuel test işlemine göre 10 kat daha hızlı olup , spek dışı üretimi hızla azaltabiliyor. 2020 yaz sonunda üretime başlayacak olan Progroup ‘un Sandersdorf-Brehna tesisindeki (Saxony-Anhalt / Almanya) PM3 , hammadde olarak %100 geri dönüşümlü atık kağıt kullanmaktadır.

 

(ABB)
2020/06   

          

✿❀✿

 

2003 yılında kurulan ve kağıt bobinlerin üretim sonrası nihai işlemlerinde ihtisaslaşmış olan Raumaster Paper , Kyro karton tesisine 2021 sonbaharında bir bobin elleçleme sistemi tedariği konusunda Metsä Board Kyro ile anlaşıldığını duyurdu. Raumaster Paper ‘ın teslimatı kapsamında , mal sarıcı ile bobin ambalajlama arasına bir bobin elleçleme sistemi ve zemin kattan üretime bir geri dönüş hattı bulunmakta. Kyröskoski (Finlandiya) ‘de bulunan Metsä Board Kyro kağıt fabrikası , yüksek kalite kuşeli karton üretmektedir.

 

(RAUMASTER PAPER)
2020/06

 

✿❀✿

 

Oslo (Norveç) merkezli Norske Skog , iki gazete kağıdı makinesini yenilenebilir ambalaj kağıdı üretimine dönüştüreceğini duyurdu. Golbey ve Bruck ‘daki dönüşümlerle , yenilenebilir ambalajda artan talebi karşılamak amacıyla ,  765,000 ton ambalaj kağıdı kapasitesi oluşturulacak. 2023 ‘deki dönüşümleri takiben ; Golbey (Fransa) fabrikası 555,000 ton atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı ve 330,000 ton gazete kağıdı kapasitesine sahip olacak. Bruck (Avusturya) fabrikası da 210,000 ton atık kağıt bazlı ambalaj kağıdı ve 265,000 ton hafif kuşeli magazin kağıdı kapasitesine sahip olacak. Nihai yatırım kararı 2021 ‘in ilk yarısında verilecek olup , ambalaj kağıdı üretimi ise 2023 ‘ün ilk yarısında başlayacak. Norske Skog , Avrupa ve Avustralya’ daki güçlü pazar yapısıyla yayıncılık (gazete ve magazin) kağıtlarının önde gelen üreticisi olup , altı kağıt tesisinde 2,3 milyon ton yayıncılık kağıdı üretim kapasitesine sahiptir.

 

(NORSKE SKOG)
2020/06

 

✿❀✿

 

Niefem (Almanya) merkezli Bellmer , Mari Pulp and Paper Mill JSC ‘in PM2 ‘nin yenilenmesi işi için Bellmer ile 2019 sonbaharında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Kağıt makinesinin (fourdrinier) alt katı uzatılacak olup , yeni bir üst kat ve bir shoe pres ile birlikte trinip pres bölümü monte edilecek. Mevcut üst kat hamur kasası iyileştirilirken , alt kat için yeni bir Bellmer hamur kasası tedarik edilecek. Teslimatlar için 2020 sonu planlanırken , montaj ve devreye alma için de 2021 başı planlanıyor. Halen , söz konusu kağıt makinesi 170 t/gün kapasite ile liner ve fluting kalitelerinin üretimini yapmaktadır. Hedeflenen kapasite ise 270 t/gün ‘dür. Mari Pulp and Paper Mill JSC firması , Volga nehri kıyısındaki Volzhsk ‘da yerleşik olup , 1934 yılında kurulmuştur ve Rusya’nın en eski kağıt fabrikasıdır. Halen , 5 kağıt makinesi ve 1 selüloz kurutucu faaliyette olup , yıllık 280.000 t kapasitesi ile selüloz ve farklı kağıt kaliteleri üretmektedir. 1842 yılında kurulan Bellmer grubu , kağıt teknolojisi ve ayrıştırma teknolojisi için çözümler planlayarak üretmektedir.

 

(BELLMER)
2020/06

 

✿❀✿

 

Valmet , Guangxi Sun Paper Co.,Ltd ’ in yeni Beihai tesisi (Çin) için pişirme ve selüloz hattı tedarik edeceğini duyurdu. Selüloz tesisi , 800,000 ton/yıl ağartılmış hardwood kraft selülozu (BHK) kapasitesine sahip olacak. Sun Paper ‘ın Beihai ‘daki yeni tesisi , sonuçta toplam yıllık 3.5 milyon ton selüloz ve kağıt kapasitesine ulaşacak. 1982 ‘de kurulan Sun Paper , Shandong Sun Holdings Group ‘un şirketlerinden birisi olup , Çin ‘in Shandong bölgesinde iki kağıt tesisi bulunmaktadır. Sun Paper , Beihai ‘da entegre selüloz ve kağıt tesisi kurmak amacıyla , 2019 ‘da tamamı kendi iştiraki olan Guangxi Sun Paper ‘ı kurmuştur.

 

(VALMET)
2020/06

 

✿❀✿

 

Landau (Almanya) merkezli olan ve iki kağıt fabrikası ile on bir oluklu safiha tesisi bulunan Progroup AG , bir ambalaj üssü oluşturmak amacıyla , Ellesmere Port, (İngiltere) ‘deki tesisinin altyapısına yatırım yaptığını , ambalaj üreticisi Krystals ‘ın da üretim tesislerine yatırım yaptığını duyurdu. Ambalaj üssü , yaklaşık 16,000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmekte olup , 2020 yılının ikinci yarısında tamamlanacak. Her iki firmanın üretim ve IT sistemleri birbirine bağlanarak verimliliği ve esnekliği önemli ölçüde artıracak.

Oluklu tesisi , 3,35 mt çalışma eniyle , 235,000 ton/yıl oluklu mukavva (tek dalga ve çift dalga) üretebilmekte. Bir dizi yeni gelişme sayesinde , 400 mt/dak yüksek ve sabit çalışma hızı sağlanmaktadır.

 

(PROGROUP)
2020/06

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Bac Giang Import Export JSC ‘nin yan kuruluşu olan Xuong Giang Paper Mill (Vietnam) ‘den hamur hazırlama sistemi ile birlikte komple PrimeLineCOMPACT S 1300 temizlik kağıdı makinesi siparişi aldığını duyurdu. Yeni hattın dizayn kapasitesi 54 t/gün , dizayn hızı 1,300 m/dak ve kağıt genişliği de 2,85 mt.dir. Hammadde olarak selüloz kullanılacak olup , yüz temizleme mendili , tuvalet kağıdı ve peçete üretilecektir. Hamur hazırlama tesisi , kısa elyaf ve uzun elyaf olarak ayrı sistemleri barındırmakta olup , hamur besleme , dağıtım sistemi ve elyaf geri kazanımı ile pompaları da kapsamaktadır. Devreye alma için 2020 yılının dördüncü çeyreği planlanıyor.

 

(ANDRITZ)
2020/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Stockholm (İsveç) ‘de bulunan , İsveç , Finlandiya ve İngiltere’de yerleşik sekiz üretim tesisi ile dünyanın önde gelen birincil elyaf bazlı ambalaj malzemeleri tedarikçisi BillerudKorsnäs , farklı ambalaj çözümlerinin çevresel etkisini ölçen yeni bir ambalaj yaşam döngüsü değerlendirme setini geliştirdiğini duyurdu. Yakın zaman önce tanıtılan dijital set , BillerudKorsnäs ‘ın kendi üretim bilgilerini de barındıran , farklı ambalaj malzemelerine ait kapsamlı bir veritabanını içeriyor. Ambalaja ait malzeme , ebat , üretim yeri , nakliye ve bertaraf metodu gibi bazı parametrelerin seçilmesi ile  , karbondioksit emisyonları ve su tüketimi için toplam yaşam döngüsü etkisi hesaplanıyor. Yaşam döngüsü değerlendirmesi ; bir ürünün , hammadde eldesinden üretim , nakliye ve kullanım ömrünün sonuna kadar , ömrünün tüm aşamalarıyla ilgili çevresel etkiyi değerlendirmek için kullanılan bir tekniktir.

 

(BILLERUDKORSNAS)
2020/06

 

✿❀✿

 

1943 ‘de Japonya’da kurulan Daio Paper Corporation , Özen Kişisel Bakım Ürünleri Üretim A.Ş. ‘nin satın alma sürecinin tamamlandığını duyurdu. Özen ‘in ticari ünvanı da Elleair International Turkey Kişisel Bakım Ürünleri Üretim A.Ş. oldu. Özen Kişisel Bakım Ürünleri Üretim A.Ş. , bebek bezi  , ıslak mendil ve banyo malzemelerinin üretim ve satışını yapmakta olup , “Komili” markasının da sahibi. The Daio Paper Group , gazete kağıdı , yazı-tabı kağıdı , sargılık kağıt ve ambalaj kağıdından  tek kullanımlık bebek bezi , tuvalet kağıdı ve yüz temizleme mendili gibi kişisel bakım ürünlerine kadar geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

 

(DAIO PAPER)
2020/06

 

✿❀✿

 

1964 yılında kurulan , ambalaj , geri dönüşüm ve hijyenik çözümler konularında lider konumdaki Québec (Kanada) merkezli Cascades Inc. , Burlington, Ontario ‘da bulunan Brown Containerboard ambalaj tesisinin , firmanın ambalaj iş biriminde devam eden optimizasyon projesinin bir parçası olarak kapatılacağını duyurdu. Cascades ‘ın Brown Containerboard ambalaj faaliyeti , en geç 31 Temmuz 2020 ‘de kalıcı olarak kapatılmış olacak.

 

(CASCADES)
2020/06

 

✿❀✿

 

Avrupa’daki on kağıt tesisi ile kuşeli yazı-tabı , ambalaj ve özel kağıtlarda önde gelen üreticilerden olan Brüksel (Belçika) merkezli Sappi Europe , Alfeld Mill tesisindeki (Almanya) 3 no.lu kağıt makinesi bölgesinde meydana gelen yangının sonuçlarına göre , kağıt makinesinde sınırlı hasar oluşurken MG silindirinin hasarlanmamış olduğunu duyurdu. Kağıt makinesinin üretime tekrar başlaması için 31.hafta (27 Temmuz ile başlayan hafta) planlanmakta olup , kağıt sevkiyatlarının ise Ağustos ayı başından itibaren başlaması bekleniyor.

 

(SAPPI)
2020/06

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Balakhna, Nizhnij Novgorod Bölgesi (Rusya) ‘da yerleşik Volga Pulp and Paper Mill ‘den , mevcut mekanik odun hamuru reject hattının TMP (Termo-Mekanik Odun Hamuru) hattı olarak yenilenmesi ile ilgili Geçici Kabul Sertifikası (PAC) aldığını duyurdu. Corona salgını nedeniyle , devreye alma işlemleri uzaktan erişim ile gerçekleştirildi. Yeni TMP hattı 180 bdmt/gün kapasitesinde olup , Volga Paper fabrikasının gazete kağıdı üretimini artırmaktadır. Söz konusu hat , mevcut kağıt makinesini beslemek amacıyla hammadde olarak ladin işlemektedir. JSC Volga , Rusya ‘nın en büyük gazete kağıdı üreticilerinden birisi olup , %100 TMP kullanmaktadır.

 

(ANDRITZ)
2020/06

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Kookil Paper (Zhangjiagang) Limited Corporation ‘dan Zhangjiagang, Jiangsu Bölgesi (Çin) ‘de yerleşik kağıt fabrikası için hamur besleme , dağıtım sistemi ve elyaf geri kazanımı ile birlikte 305 bdmt/gün ‘lük komple hamur hazırlama hattı siparişi aldığını duyurdu. Devreye alma için 2021 yılının ilk çeyreği planlanıyor. 2003 yılında kurulan Kookil Paper , Çin’de üretim yapan ve özel kağıtların üretimi konusunda ihtisaslaşmış olan Güney Koreli önemli bir üreticidir.

 

(ANDRITZ)
2020/05

 

✿❀✿

 

Hamburger Containerboard , Spremberg (Almanya) ‘de bulunan Hamburger Containerboard tesisindeki PM2 kağıt makinesinin devreye girme tarihinin , 2020 yılı Eylül ayının ilk haftası olarak kararlaştırıldığını duyurdu. Corona krizinin etkileri ve anılan lokasyonda geçenlerde meydana gelen yangın nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi. Tesisin tam kapasite kullanımı durumunda , yılda 500,000 ton kaliteli beyaz ve kahverengi ambalaj kağıdı üretilecek. Spremberg ‘deki kağıt fabrikası Avusturya’lı Prinzhorn Grubu’na ait olan Hamburger Containerboard Division’a bağlıdır. 2.47 milyon ton üretimi ve on tesisi ile Hamburger Containerboard , Avrupa ‘nın önde gelen kaliteli oluklu mukavva kağıdı üreticilerinden birisidir.

 

(HAMBURGER CONTAINERBOARD)
2020/05

 

✿❀✿

 

20 ülkede 65 tesisi ile faaliyet göstererek , kağıt , oluklu mukavva ve karton ambalaj ile mihveri boru üreten Belçika merkezli VPK , VPK Group ile Viallon Emballage ‘ın , VKP ‘in ağını Fransız Auvergne-Rhône-Alpes bölgesine doğru genişleten ve oluklu mukavva ambalaj ürünlerini çeşitlendiren birleşme konusunda anlaştıklarını duyurdu. Söz konusu birleşme , VPK Group ‘un Fransa ve Avrupa pazarındaki öncü konumunu güçlendirmesini sağlıyor. 1964 ‘de kurulan Viallon Emballage kendi markası ile faaliyetine devam edecek. Viallon Emballage ‘ın üretim tesisi Saint-Étienne bölgesinde , lojistik tesisi ise Lyon bölgesinde yer alıyor.

 

(VPK GROUP)
2020/05

 

✿❀✿

 

Kağıt , karton ve temizlik kağıdı makinesi tedarikçilerinden olan Jelenia Góra (Polonya) merkezli PMP (Paper Machinery Producer) , Smurfit Kappa ‘nın Brezilya’da Uberaba fabrikasındaki kağıt makinesi (PM5) için iki adet yeni Intelli-Jet V® Hydraulic Hamur Kasasının teslimatı ile ilgili sözleşme imzaladığını duyurdu. PMP, her ikisinde de basınç dengeleyici bulunan üst kat için yeni bir Intelli-Jet V® Hydraulic hamur kasası ile alt kat için yeni bir Intelli-Jet V® Hydraulic hamur kasası tedarik edecek. Söz konusu yenilemenin temel amacı , Brezilya pazarı için üretilen kağıdın kalitesini iyileştirmek , kağıt formasyonunu artırmak , tüm hızlarda daha iyi kontrol sağlamak ve makine enindeki gramaj profilini iyileştirmek. Tüm ekipmanların teslimatı ve devreye alınması için 2020 yılının son çeyreği planlanıyor. Halihazırda , PMP’nin 170 den fazla hamur kasası 6 kıtada faaliyette bulunuyor.

 

(PMP GROUP)
2020/05

 

✿❀✿

 

Valmet , temizlik kağıdı üreticisi Hayat Kimya ‘ya kapsamlı otomasyon paketiyle birlikte yedinci temizlik kağıdı hattını tedarik edeceğini duyurdu. Valmet , daha önce de Hayat Kimya’nın Türkiye , Rusya ve Mısır’daki tesisleri için altı adet Valmet Advantage DCT 200TS temizlik kağıdı üretim hattı tedarik etmişti. Firma , kaliteli temizlik kağıdı ürünlerine artan talebi karşılamak amacıyla Mersin fabrikasında ikinci bir makine yatırımına karar verdi. Yeni temizlik kağıdı makinesi TM8 , 5.6 mt genişliğinde ve 2,200 m/d dizayn hızında olup , üretimde hammadde olarak selüloz kullanılacak. Yeni üretim hattı , firmanın mevcut havlu kağıt, tuvalet kağıdı ve yüz temizlik kağıdı üretimine 70,000 ton ilave getirecek.

 

(VALMET)
2020/05

 

✿❀✿

 

Papier- und Kartonfabrik Varel (PKV) , elek ve pres partisinin kapsamlı yenilenmesi sonrası 4 no.lu kağıt makinesinin planlandığı gibi tekrar devreye girdiğini duyurdu. Yenilemenin temel hedefleri arasında , kağıt enini 5.30 mt genişletmek ve kağıdın pres partisi çıkışındaki kuruluğunu arttırmak bulunmaktaydı. Böylece , makinenin enerji verimliliği de iyileştirildi. Plana uygun gerçekleşen yenileme sonrası PM4  , üretim kapasitesinde %20 ‘lik bir artış sunmaktadır. 1938 yılında kurulan ve orta ölçekli bir aile şirketi olan Varel , yılda 850,000 t kağıt ve karton üretmektedir. JadeBoard kaliteleri KM2 ve 3 ‘de (250K t/y) , oluklu mukavva kağıdı ile esmer ve beyaz liner ise PM4 ve 5 ‘de (600K t/y) üretilmektedir.

 

(VAREL)
2020/05

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A , Essel Kağıt’ın (Essel Selüloz ve Kağıt Sanayi Ticaret A.Ş.) , Osmaniye fabrikası için yeni yüksek performanslı bir temizlik kağıdı hattının (PM3)  anahtar teslimi tedariği konusunda Toscotec ‘i seçtiğini duyurdu. Net 5,700 mm kağıt genişliği ile Toscotec ‘in AHEAD 2.2L hattı , Türkiye’nin en büyük temizlik kağıdı makinesi olacak. Ayrıca , 270 ton/gün ile en yüksek üretim kapasitesi ulusal rekorunu da kıracak. Anahtar teslimin kapsamında komple hamur hazırlama sistemi de yer alıyor. Devreye alma için 2021 yılının güz ayları planlanıyor. 2005 yılında kurulan Essel Selüloz ve Kağıt Sanayi , önde gelen temizlik kağıdı üreticilerinden olup , Zonguldak Çaycuma (PM1) ile Osmaniye (PM2) ‘de iki kağıt tesisi bulunmakta ve 76,000 t/y toplam üretim kapasitesine sahip bulunmaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2020/05

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , iDEAL® mod. 2000S temizlik kağıdı makinesinin 20 Mart tarihinde Mexico ‘da devreye girdiğini duyurdu. Yeni A.Celli iDEAL®  temizlik kağıdı makinesi 2650 mm kağıt eninde , 2000 m/dak çalışma hızında ve yakl. 100 t/g üretim kapasitesine sahip. A.Celli Paper , makinenin Grupo Corporativo Papelera ‘nın ihtiyaç ve taleplerine cevap verecek şekilde dizayn edildiğini bildirdi.

 

(ACELLI)
2020/05

 

✿❀✿

 

Valmet , Metsä Board ‘un Finlandiya’daki Kyro fabrikası için yeni bobin sarım teknolojisi ve ilgili ekipmanları tedarik edeceğini duyurdu. Yenileme kapsamında , KK1 karton makinesini modernize etmek amacıyla yeni bobin ve sarıcı ile otomatik transfer ray bağlantısının montajı gerçekleşecek. 3,450 mm bobin genişliğindeki KK1 , 170-380 gr/m2 gramaj aralığında karton kaliteleri üretmektedir. Yeni ekipmanların dizayn hızı 800 m/d olup , devreye alma için 2021 yılını ikinci yarısı planlanmaktadır.

 

(VALMET)
2020/04

 

✿❀✿

 

Valmet , JK Paper Limited ‘in Hindistan’da Fort Songadh kağıt fabrikasındaki projesi için komple Valmet DNA Distributed Control System (DCS) tedarik edeceğini duyurdu. 1962 ‘de kurulan JK Paper ‘ın , JK Paper Mills , Central Pulp Mills ve Sirpur paper olmak üzere üç büyük entegre kağıt üretim tesisi bulunmakta olup , toplam yıllık kapasitesi 625,000 ton’dur.

 

(VALMET)
2020/04

 

✿❀✿

 

Etiket , esnek ambalaj , karton ve oluklu mukavva sektörleri için baskı ve konfeksiyon ekipmanları ve servisinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden olan , 1890 yılında kurulan Lausanne (İsviçre) merkezli Bobst , CITO-SYSTEM ‘in % 51 çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. CITO-SYSTEM , aynı yönetim altında , bilinen mevcut markası ve temsilci ağı ile çalışmaya devam edecek. Uluslararası özel bir şirket olan Schwaig (Almanya) merkezli CITO-SYSTEM , kağıt , karton ve oluklu mukavva sektörlerine kalıp yapma konusunda sağladığı çeşitli ekipmanları ile tanınıyor.

 

(BOBST)
2020/04

 

✿❀✿

 

Ambalaj kağıdı , mesaj kağıtları ve özel kağıtlar ile selüloz ve emici hijyen malzemelerini kapsayan elyaf bazlı ürünlerin önde gelen tedarikçilerinden , Fort Mill, South Carolina (ABD) ve Montreal, Quebec (Kanada) merkezli Domtar Corporation , COVID-19 salgınından kaynaklı öngörülemeyen ticari şartlar nedeniyle Kingsport, Tennessee ‘deki kağıt tesisi ile Ashdown, Arkansas ‘daki A62 kağıt makinesindeki faaliyetini üç aylığına geçici olarak durduracağını duyurdu. Söz konusu geçici duruş , Domtar ‘ın kuşesiz yazı-tabı kağıdı üretim kapasitesini üç aylık periyot için yaklaşık 130,000 ton azaltacak.

 

(DOMTAR)
2020/04

 

✿❀✿

 

Zürih (İsviçre) merkezli teknoloji lideri ABB , farklı kağıtlar ve ambalaj çözümleri konusundaki lider tedarikçilerden WestRock Company ‘nin kuru kısım tahrik sistemini değiştirmek üzere ABB ‘yi seçtiğini duyurdu. Söz konusu proje , firmanın Longview, Washington (ABD) kağıt fabrikasındaki PM12 kağıt makinesinin motor ve sürücülerinin iyileştirilmesini ve ABB Ability™ System 800xA kontrol sisteminin montajını kapsıyor. Montaj ve devreye almanın 2020 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor.

 

(ABB)
2020/04

 

✿❀✿

 

Oslo (Norveç) merkezli Norske Skog , Golbey fabrikasındaki (Fransa) PM2 hattında tespit edilen bir korona virüs vakası nedeniyle , bir kağıt makinesinde (PM2) üretimi geçici olarak durduğunu duyurdu. PM2 ‘nin 1 Nisan ‘da tekrar üretime başlaması planlandı. Saugbrugs (Norveç) fabrikası da , korona virüs sınırlamalarının sonucu olan olumsuz pazar gelişmeleri nedeniyle , bir kağıt makinesinde üretimi durduracak. Norske Skog , Avrupa ve Avustralya’ daki güçlü pazar yapısıyla yayıncılık (gazete ve magazin) kağıtlarının önde gelen üreticisi olup , altı kağıt tesisinde 2,3 milyon ton yayıncılık kağıdı üretim kapasitesine sahiptir.

 

(NORSKE SKOG)
2020/04

 

✿❀✿

 

Kuzey Amerika , Latin Amerika , Avrupa , Kuzey Afrika ve Rusya ‘daki üretim faaliyetleriyle , yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj , selüloz ve kağıt ürünlerinde önde gelen küresel üreticilerden birisi olan Memphis, Tenn. (ABD) merkezli International Paper , Brezilya ‘daki oluklu mukavva ambalaj faaliyetini Klabin S.A. ‘e satmak için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Söz konusu faaliyet , üç ambalaj kağıdı tesisi ile dört oluklu mukavva kutu tesisini kapsıyor. Sürecin , belirli kapanış koşullarına ve yasal onaylara tabi olarak , 2020 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2020/04

 

✿❀✿

 

Segezha Grubu , grubun Avrupa’daki kağıt ambalaj üretim tesislerini bünyesinde barındıran Segezha Packaging ‘in ambar lojistik optimizasyonuna başladığını duyurdu. Almanya ve Danimarka’daki Segezha Packaging üretim tesislerine , ambar yönetimine özel bir SAP modülü entegre edildi. Yeni modül ; hammadde gelişleri , depolama ve sevkiyat  olmak üzere tüm ambar operasyonunu bir mobil operatör terminali (tablet PC veya akıllı telefon) üzerinden gerçekleştirmeye imkan veriyor ve ilgili bilgiyi genel veri tabanına yerleştiriyor.

 

(SEGEZHA GROUP)
2020/04

 

✿❀✿

 

Valmet , Tamil Nadu (Hindistan) ‘da yerleşik Sri Andal Paper Mills ‘e yeni ambalaj kağıdı hattı için teknoloji tedarik edeceğini duyurdu. 4,800 mm (bobin) genişliğindeki makine , 70-300 g/m2 gramaj aralığında atık kağıt bazlı Liner , fluting , oluklu kraft (kraft top imitasyon) kaliteleri üretecek olup , dizayn hızı 750 m/d ve yıllık kapasitesi 200,000 ton olacak. Makinenin devreye alınması için 2021 yılının ilk yarısı planlanıyor. 1996 ‘da kurulan Erode,Tamil Nadu ‘da yerleşik Sri Andal Paper Mills Pvt. Ltd. , Hindistan’ın önde gelen tedarikçileri arasında bulunuyor.

 

(VALMET)
2020/03

 

✿❀✿

 

Merkezi Stockholm (İsveç) ‘de bulunan , İsveç , Finlandiya ve İngiltere’de yerleşik sekiz üretim tesisi ile dünyanın önde gelen birincil elyaf bazlı ambalaj malzemeleri tedarikçisi BillerudKorsnäs , Gruvön ‘de 13.hafta (2020) ‘da yapılması planlanan bakım duruşunun önemli kısımlarını , Covid-19 virüsünden kaynaklı mevcut koşullar nedeniyle ertelediğini duyurdu. BillerudKorsnäs , Gruvön’deki bakım duruşunu 2020 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

(BILLERUDKORSNAS)
2020/03

 

✿❀✿

 

Voith , Rusya’da kağıt ve karton üretiminde ihtisaslaşan JSC Yarpaper ’ın , mevcut atık kağıt hamur hattının genişletilmesi konusunda Voith ile sözleşme imzaladığını duyurdu. Söz konusu genişletme , 90 ile 160 gr/m2 gramaj aralığında testliner ve fluting üreten PM1 için atık kağıt hamur miktarını arttıracak (270.000 BDT/gün) ve kalitesini iyileştirecek. 2003 ‘de kurulan JSC “Yarpaper” , hâlihazırda 55,000 t/y 100-140 gr/m2 fluting ve 110-150 gr/m2 testliner üretiyor.

 

(VOITH)
2020/03

 

✿❀✿

 

Valmet , APP ‘e ait Guangxi Jingui Pulp and Paper (GJPP) ‘ın Qinzhou (Çin) fabrikası için otomasyon ve endüstriyel internet çözüm paketi ile birlikte bir kuşeli karton üretim hattı (PM2) tedarik edeceğini duyurdu. 8,850 mm (elek) genişliğindeki karton makinesi 190-300 g/m2 gramaj aralığında ivory board karton (FBB) kaliteleri üretecek. Makinenin dizayn hızı 1,450 m/d olup , günlük kapasitesi ise yaklaşık 3,800 ton’dur. Devreye alma için 2021 yılı planlanıyor. PM2 devreye girdiğinde , yüksek kapasitesiyle , dünyanın en hızlı ve en modern kuşeli karton üretim makinesi olacak. Guangxi Jingui Pulp and Paper 2003 yılında kurulmuş olup , APP-Çin ‘e aittir. APP tesislerinin toplam yıllık üretim hacmi 11 milyon tona erişmiş durumdadır.

 

(VALMET)
2020/03

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , United Pulp and Paper Co., Inc. (UPPC) ‘in Calumpit fabrikasına (Bulacan, Filipinler) 870 admt/gün dizayn kapasiteli bir OCC hattı kuracağını duyurdu. Yeni hat , fluting kağıdı üretimi için hammadde olarak OCC (Old Corrugated Cardboard) işleyecek. Devreye alma için 2020 yılının dördüncü çeyreği planlanıyor. UPPC ‘nin ana şirketi olan SCG Ambalaj , Tayland’ın önde gelen ambalaj kağıdı üreticilerinden olup , Güneydoğu Asya ‘nın en büyük üreticisidir ve Tayland , Vietnam , Endonezya ile Filipinler’de tesisleri bulunmaktadır.

 

(ANDRITZ)
2020/03

 

✿❀✿

 

Zellstoff Pöls, Laakirchen Papier (her ikisi de Avusturya), Raubling Papier (Almanya) ve Estonian Cell (Estonya) sanayi kuruluşlarıyla Orta ve Doğu Avrupa’nın selüloz , magazin kağıdı ve ambalaj kağıdındaki büyük üreticileri arasında yer alan Heinzel Grubu , Pöls (Avusturya) ‘deki Styrian tesisinde selüloz üretimini büyütmek için yaklaşık 42 milyon Euro tutarında yatırım yapacağını duyurdu. 2021 sonu itibariyle söz konusu yatırım , gelecekteki beyaz (NBSK) selüloz üretimine ek olarak , esmer kraftliner kağıdı için kullanılabilecek 100,000 mt ‘a kadar esmer (ağartılmamış) selüloz üretimini mümkün hale getirecek.

 

(HEINZEL PAPER)
2020/03

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , Lucart ‘ın Diecimo temizlik kağıdı fabrikasındaki iki yenilemeyi başarıyla tamamladığını duyurdu. İki yenileme ;  PM5 ve PM6 ‘nın mevcut Yankee silindirlerinin Toscotec’in ikinci jenerasyon çelik Yankee kurutucularla değiştirilmesi , komple buhar ve kondens sistemi ve TT SuctionPressRoll montajını kapsıyor. Avrupa ‘nın MG ve günlük kullanıma dönük temizlik kağıdı üretiminde önde gelen şirketlerinden Lucart ‘ın 10 üretim tesisindeki (İtalya’da beş , Fransa’da bir , Macaristan’da bir , İspanya’da üç) 12 makinesinin üretim kapasitesi 395,000 t/y kağıttır.

 

(TOSCOTEC)
2020/03

 

✿❀✿

 

Endüstriyel ambalaj ürünleri ve hizmetlerinde (Endüstriyel ambalaj , Kağıt ambalaj , Esnek ürünler , Orman yönetimi) global lider olan Delaware, Ohio (ABD) merkezli Greif, Inc. , Consumer Packaging Group (“CPG”) iş grubunu Graphic Packaging Holding Company ‘e satmak üzere anlaşmaya varıldığını duyurdu. Greif ‘in CGP iş grubu , ambalajlı tüketim malları için karton üreten yedi konfeksiyon tesisinden oluşuyor. Firmalar , kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak , sürecin 31 Mart 2020 ‘de tamamlanmasını bekliyor.

 

(GREIF)
2020/03

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Mopak Kağıt Karton ’dan Dalaman’daki PM3 kağıt makinesinin yenilenmesine yönelik bir sipariş aldığını duyurdu. Birkaç kademeli projenin bu ilk basamağında ,  fabrikanın kapasitesi 500,000 t/y ‘a çıkarılacak. Üretim , kuşeli karton kalitelerinden yüksek mukavemet ve parlaklık değerlerine sahip ince gramaj kuşeli ve kuşesiz beyaz test liner ‘a dönüştürülecek. Makine , 4,34 mt çalışma enine ve 600 m/d dizayn hızına sahip bulunmaktadır. Devreye alma için 2021 yılının ilk çeyreği planlanmaktadır.

 

(ANDRITZ)
2020/03

 

✿❀✿

 

Dünya genelinde 37 ülkede faaliyet gösteren oluklu mukavva ambalaj ve plastik ambalaj üreticisi DS Smith ; Tuscany ‘de yerleşik 410,000 t/y üretim kapasiteli Lucca kağıt fabrikasının , malzemenin , tedarik döngüsünde mümkün olduğu kadar uzun kalmasını ve maksimum faydanın elde edilmesini sağlayan yeni bir kağıt ve plastik elyaf atık ayırma tesisini başarıyla geliştirdiğini duyurdu. Lucca kağıt fabrikası , yeni ayırma tesisi ile toplam atık miktarını % 20 kadar düşürdü ve her yıl 2500 tondan fazla elyaf , kağıt üretim sürecine geri döndürüldü. Gelecek 12 ayda , fabrika bu rakamı ikiye katlamayı planlıyor. Lucca kağıt fabrikası , plastik-elyaf ayırma prosesi ile 2019 ‘daki MIAC Uluslararası Kağıt Endüstrisi Fuarında “Döngüsel Ekonomi için İnovasyon” kategorisinde yarıştı ve ödül kazandı.

 

(DSSMITH)
2020/03

 

✿❀✿

 

Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A. , Papeterie Le Bourray ‘in , Le Mans yakınlarında Saint-Mars-la-Brière (Fransa) ‘deki PM4 temizlik kağıdı makinesinin yenilenmesi işi için Toscotec ‘i seçtiğini duyurdu. Yenileme kapsamında , mevcut Hamur Besleme Sisteminin modifikasyonu ile yeni bir fan pompası ve tamamen hidrolik TT hamur kasası yer alıyor. Yenilemenin hedefi , makine hızını arttırırken kağıt formasyonunun kalitesini ve makine enine olan gramaj dağılım profilini iyileştirmek. Temizlik kağıdı hattı , selüloz ve hurda kağıt kullanarak havlu kağıt üretimi yapmakta. Toplam duruş süresinin bir haftadan daha kısa olması bekleniyor. Devreye alma için 2020 yılı ortası planlanıyor.

 

(TOSCOTEC)
2020/03

 

✿❀✿

 

Brezilya’da 17 , Arjantin’de 1 tesisi ile Brezilya’nın en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan Klabin , Horizonte, Ceará ‘daki yeni tesisinde oluklu mukavva ambalaj üretimine başladığını duyurdu. Klabin , Brezilya ‘nın kuzey doğusunda genişleyen meyve endüstrisini öngörerek , bölgedeki oluklu mukavva ambalaj üretimini büyütmek için tesisi Eylül ayında satın almıştı.

 

(KLABIN)
2020/02

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva ambalajına dönük atık bazlı kağıtta , 3,2 milyon ton kağıt üretimi ile Avrupa’nın önde gelen oyuncularından birisi olan Saica Group , Livingston, West Lothian (İskoçya) ‘da , Saica Pack ambalaj iş ünitesi altında ,  yeni bir üretim tesisi kurma planını duyurdu. İskoçya ‘daki ambalajlama faaliyeti , Edinburgh ve Milngavie tesislerinin devreden çıkarılmasıyla iki tesisli bir yapıdan Livingston ‘da tek tesisli yapıya dönüşecek.

Yeni tesis  , 2021 sonunda tamamlanmış olacak. 2014 yılında Türkiye pazarına giren Saica Group , 4 ana iş ünitesine sahip : Oluklu mukavva ambalajlar için atık bazlı kağıt üretimi (Saica Paper) , Kağıt geri dönüşümü (Saica Natur) , Oluklu mukavva ambalaj üretimi (Saica Pack) ve Esnek ambalaj (Saica Flex).

 

(SAICA)
2020/02

 

✿❀✿

 

Voith , Graphic Packaging International ‘ın Kalamazoo (Michigan) ‘daki yeni kuşeli karton (CRB) makinesi için komple hurda kağıt hamur hazırlama sistemi tedarik edeceğini duyurdu.

Sistem , Voith ‘un BlueLine ürünleri ile su , çamur ve atık işleme sistemini kapsıyor. Yeni sistemin montajının 2021 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Atlanta, Georgia merkezli Graphic Packaging International , karton ve kağıt bazlı gıda ambalaj ürünlerinde ABD’nin en büyük üreticilerinden birisidir.

 

(VOITH)
2020/02

 

✿❀✿

 

Valmet , Tamil Nadu Newsprint and Papers Ltd. (TNPL) ‘in Trichy Bölgesi’ndeki Mondipatti (Hindistan) ‘de bulunan 2.ünitesi için pişirme ve selüloz hattı tedarik edeceğini duyurdu. Tesiste bulunan 200,000 t/y çok katlı karton makinesi 2016 ‘dan beri çalışmaktadır. Yeni selüloz tesisi 165,000 t/y ağartılmış hardwood kraft selülozu (BHK) kapasitesine sahip olup , devreye alma için 2021 yılının ilk çeyreği planlanmaktadır. Tamil Nadu Newsprint and Papers , Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesindeki Karur District’de yer alan Kagithapuram ‘da yerleşik olup , gazete kağıdı ve yazı-tabı kağıdı üretmektedir.

 

(VALMET)
2020/02

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , APP (Asia Pulp & Paper Co.) Grubu’nun , Hubei (Çin) bölgesinde bulunan Xiaogan ‘daki Gold Hongye Paper fabrikası için üç adet A.Celli E-WIND T200S (şaftsız) temizlik kağıdı mal sarıcısı siparişi verdiğini duyurdu. Her üçü de maksimum 1100 m/d çalışma hızıyla , 3000 mm çaptaki ve 5630 mm endeki 10,5 ile 45 gsm gramaj aralığında olan tampon bobinlerde kullanılacak olup , Gold Hongye Paper , tuvalet kağıdı , mendil ve havlu vb. temizlik kağıdı üretmektedir.

 

(ACELLI)
2020/02

 

✿❀✿

 

Lucca (İtalya) ‘da 1978 ’de kurulan ve komple oluklu üretim makinelerinin tasarım , üretim ve montajında önde gelen global bir tedarikçi olan Fosber , Guangdong DongFang Precision Science & Technology Co., Ltd.‘in , İtalyan şirketi BP Agnati srl (“Agnati”) ‘nin % 60 ’nı ,  yan kuruluşu olan Fosber Group vasıtasıyla satın aldığını duyurdu. On yıl kadar önce Agnati , Brivio Pierino Group tarafından satın alınmış ve ismi BP Agnati srl. olarak değişmişti.

 

(FOSBERGROUP)
2020/02

 

✿❀✿

 

Valmet , Sırbistan’da yerleşik Umka Cardboard Mill ‘in karton makinesini yenileyeceğini duyurdu. Yenilemenin temel hedefi ise firmanın üretim kapasitesini arttırmak. 3,700 mm (elek) genişliğindeki PM1 , 160-450 gr/m2 gramaj aralığında kuşeli beyaz karton kaliteleri üretecek. Yeni ekipmanların dizayn hızı 600 m/d , günlük dizayn kapasitesi ise yaklaşık 620 ton olacak. Yenilenen PM1 ‘in 2021 yılının ikinci yarısında devreye alınması planlanıyor.

Umka Cardboard Mill , 2003 yılındaki özelleştirmeden bu yana KappaStar Grubu ‘na bağlı olup , tesisin üretim kapasitesi mevcut durumda 130,000 t/y. Umka , üretiminin % 80 ‘den fazlasını 30 ‘dan fazla Avrupa ülkesine ihraç etmektedir. Polonya , Macaristan , Romanya ve Rusya en önemli ihracat pazarlarını oluşturmaktadır.

 

(VALMET)
2020/02

 

✿❀✿

 

On iki ülkede üretim yapan Helsinki (Finlandiya) merkezli UPM , Uruguay’da yeni bir selüloz tesisi inşa ederek tarihinin en iddialı yatırımına başladığını duyurdu. Üretim tesisinin , 2022 yılının ikinci yarısında devreye girmesi planlanıyor. Paso de los Toros ‘daki yeni selüloz tesisinin üretim kapasitesi 2.1 milyon ton okaliptüs selülozunun üzerinde olacak. Bu da , UPM ‘in selüloz üretim kapasitesinin % 50’den fazla artacağı anlamına geliyor. (4 global selüloz tesisi / 3.7 milyon ton selüloz üretim kapasitesi)

 

(UPM)
2020/01

 

✿❀✿

 

Avrupa ‘nın okaliptüs selülozu üretiminde önde gelen şirketlerinden Ence (Energía y Celulosa) , 2020 yılı için 1,1 milyon ton hacimli selüloz satış kontratlarını tamamladığını duyurdu. Söz konusu miktar , firmanın selüloz tesislerinin toplam üretim kapasitesine eşdeğer. Ence ‘in Navia ve Pontevedra (İspanya) ‘daki biyotesislerinde üretilen selülozun , çevreye duyarlı en yüksek standardlarda üretildiği konusunda akreditasyonu bulunmakta.

 

(ENCE)
2020/01

 

✿❀✿

 

Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan Prinzhorn Grubu , ambalaj bölümü olan Dunapack Packaging ‘in , Budapeşte’nin 15 km güneyindeki Dunavarsány ‘da yeni bir ambalaj tesisi için hazırlık çalışmalarına başladığını duyurdu. Yeni ambalaj tesisi , son teknolojiye haiz ekipmanlarla donatılarak Avrupa’nın en yeşil ve en modern ambalaj tesislerinden birisi olacak. Toplam üretim kapasitesi 240 milyon m2/yıl olup , tesisin 2021 yılının yaz aylarında devreye girmesi planlanıyor.

 

(PRINZHORN HOLDING)
2020/01

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca (İtalya) ‘da bulunan A.Celli Paper , Çinli grup Shan Don Sun Honghe Paper Industry Co., Ltd. ‘in , yan kuruluşu olan Sun Paper Savannakhet Co., Ltd.’in  Laos’da Xepon’da yer alan bir projesi için üç adet A.Celli E-WIND® P-100 mal sarıcı sipariş ettiğini duyurdu. Üç adet E-WIND® P-100 mal sarıcı 6730 mm ebatındaki medium liner bobinleri ile çalışacak olup , tamamının dizayn hızı 2500 m/d ‘dır.

 

(ACELLI)
2020/01

 

✿❀✿

 

Valmet , El Salvador ‘da bulunan Alas Doradas ‘a mürekkep giderme tesisi ve otomasyon paketini de kapsayan Advantage DCT100HS temizlik kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni temizlik kağıdı makinesi 2,8 mt eninde ve 2,000 m/d dizayn hızında olacak ve Alas Doradas ‘ın mevcut tuvalet kağıdı , peçete ve mutfak havlusu üretimine 35,000 t/y ilave getirecek. Devreye alma için 2021 yılının ilk yarısı planlanıyor. Alas Doradas , Orta Amerika ‘daki üç büyük temizlik kağıdı üreticisinden birisidir.

 

(VALMET)
2020/01

 

✿❀✿

 

Metsä Group şirketlerinden Metsä Tissue , profesyonel temizlik kağıtları için Raubach (Almanya) fabrikasında yeni bir üretim hattı yatırımı yaptığını duyurdu. Yeni MF4 üretim hattı , 16,000 t/y üretim kapasitesi ile genellikle umumi tuvaletlerde kullanılan katlanmış el havlusu üretecek. Yeni hattaki üretim , 2021 yılının ikinci çeyreğinde başlayacak.

 

(METSA TISSUE)
2020/01

 

✿❀✿

 

Papier- und Kartonfabrik Varel (PKV) , 2020 yılının önemli kilometre taşlarından birisinin 4 no.lu kağıt makinesinin elek ve pres partisinin yenilenmesi olacağını duyurdu. Bunun sonucunda PVK ’nın JadeWhite Classic ve JadeKraft üretim kapasitesi (toplam 300,000 t’dan 360,000 ton’a) artacak ve enerji verimliliği de iyileşecek. Kağıt makinesi , Şubat 2020 ‘de yaklaşık beş hafta süreyle duracak. PVK , müşterileriyle yakın çalışarak gerekirse önceden üretimi koordine edecek. 1938 yılında kurulan ve orta ölçekli bir aile şirketi olan Varel , yılda 850,000 t kağıt ve karton üretmektedir. JadeBoard kaliteleri KM2 ve 3 ‘de (250K t/y) , oluklu mukavva kağıdı ile esmer ve beyaz liner ise PM4 ve 5 ‘de (600K t/y) üretilmektedir.

 

(VAREL)
2020/01

 

✿❀✿

 

Arkhangelsk Pulp & Paper Mill , Andritz tarafından üretilen yeni kağıt makinesinin , Arkhbum Tissue Group LLC (Kaluga bölgesi-Rusya) ‘un yeni tesisinde devreye girdiğini duyurdu. Arkhbum Tissue Group ‘un yeni tesisindeki ilk hattın makine kapasitesi 70,000 t/y hijyen ürünü olup , 210,000 t/y hijyen ürününe çıkabilme olasılığı mevcuttur.

Arkhangelsk PPM’in en büyük yatırım projesi olan Arkhbum Tissue Group LLC , Soffione markalı ürünlerini Rusya’da başarıyla satmaktadır. Arkhangelsk PPM , karton , kağıt , selüloz ve defter üretmekte olup , Viyana (Avusturya) merkezli Avusturya-Alman grubu olan Pulp Mill Holding GmbH ‘in bir şirketidir.

 

(APPM)
2020/01

 

✿❀✿

 

Voith , Toscotec S.p.A. ‘in hisselerinin % 90 ‘nı almayı planladığını duyurdu. Bununla ilgili bir satın alma sözleşmesi 20 Aralık 2019 tarihinde imzalandı. Sürecin , yasal onayların ve diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesi ile , 2020 yılının ilk yarısında tamamlanması beklenmektedir. Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A , Kağıt , Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştirmektedir.

 

(VOITH)
2020/01

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden , Graz (Avusturya) merkezli Andritz , Bracell ‘den São Paulo (Brezilya) eyaletinde  Lençóis Paulista ‘daki “STAR” projesi için enerji verimliliğine sahip ve çevre dostu selüloz üretim teknolojisi ile ana süreç ekipmanları tedariğine yönelik bir sipariş aldığını duyurdu. Andritz’in tedarik edeceği süreç teknolojileri şunlardan oluşuyor : Komple odun işleme tesisi , Güç üretimini maksimuma çıkarmak için 101 bar(a) ve 515°C yüksek buhar parametrelerine sahip HERB geri kazanım kazanı , Kraft ve çözünen selüloz üretebilen düşük atık emisyonuna sahip çevre dostu selüloz hatları ve Yüksek kapasiteli çift elekli former teknolojisine sahip enerji verimliliği yüksek EvoDry selüloz kurutma sistemi. Devreye alma için 2021 yılının üçüncü çeyreği planlanıyor. Bracell , dünyanın en büyük özel selüloz üreticilerinden birisidir. Firmanın ana tesisleri Camacari, Bahia ‘daki Bahia Specialty Cellulose ile Lençóis Paulista, São Paulo ‘da bulunmaktadır. Bracell , Bahia ‘da 500,000 t/y özel selüloz ve São Paulo ‘da 250,000 t/y kraft selülozu üretim kapasitesine sahiptir. Bracell , Lençóis Paulista ‘daki São Paulo selüloz tesisinin (önceki Lwarcel) 250,000 t/y olan mevcut üretim kapasitesini ilave 1,250,000 t/y ile 1,5 milyon t/y ‘a çıkarmak için Mayıs 2019 ‘da önemli bir geliştirme planını açıkladı. Geliştirme projesi 2021 ‘de tamamlandığında , Bracell 2,0 milyon t/y çözünen (dissolving) selüloz üretim kapasitesine sahip olacak.

 

(ANDRITZ)
2020/01