Kuzey Amerika, Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Avrupa’daki üretim operasyonlarıyla, doğa dostu ambalaj, selüloz ve diğer elyaf bazlı ürünlerin küresel üreticisi ve Kuzey Amerika’nın en büyük kağıt geri dönüşüm şirketlerinden birisi olan, Memphis, Tennessee merkezli International Paper, Orange, Teksas’taki ambalaj kağıdı fabrikasını kalıcı olarak kapatacağını ve iki selüloz makinesinin (Riegelwood, N.C.’deki 20 no.lu makine ile Pensacola, Florida’daki 4 no.lu makine) üretimini de kalıcı olarak durduracağını duyurdu.

Orange fabrikasının kalıcı olarak kapatılması, şirketin ambalaj kağıdı kapasitesini yaklaşık 800.000 ton azaltacak. Şirketin Kuzey Amerika’daki ambalaj kağıdı üretim sistemi, yeni durumda, yıllık 13 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan 17 tesisi içerecek. Pensacola ve Riegelwood’daki işlemler, IP’nin selüloz kapasitesini yaklaşık olarak 500.000 ton (300.000 ton fluff selüloz ve 200.000 ton southern bleached softwood) kadar azaltacak. Şirketin selüloz sistemi, yeni durumda, yıllık 2,7 milyon ton üretim kapasitesine sahip sekiz tesisten oluşacak.

Şirket, Orange fabrikasındaki üretim ile Riegelwood’daki 20 no.lu makinenin üretiminin, yıl sonuna kadar durmasını tahmin ediyor. Pensacola’daki 4 no.lu makine ise şu anda çalışmamakta olup, üretime devam etmeyecek.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2023/10

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip, Hollanda merkezli ProJet BV, Kipaş Kağıt‘tan, 1 no.lu kağıt makinesi için, 2 adet (alt-uzun) elek temizleyici fıskiye sistemi (ProCleanersTM) siparişi aldığını duyurdu. PM1, %100 OCC kullanarak, 8,6 metre genişliğindeki kağıt makinesinde fluting ve testliner üretmektedir. OCC’nin, kağıt makinesi giysilerinde aşırı kirlenmeye neden olmasıyla bilindiği ve teslimatın 2024 yılının 2. çeyreğinde gerçekleşeceği belirtildi.

 

(PRO-JET)
2023/10

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Avusturya’daki Steyrermühl tesisinde atıl duran kağıt makinesi PM3’ü, sürdürülebilir esnek ambalaj için kraft kağıtları üretecek şekilde dönüştüreceğini duyurdu. Söz konusu makine, daha önce UPM için grafik kağıdı üretiyordu. Dönüşüm projesi, 1 Ocak 2024 itibariyle, Steyrermühl tesisini UPM’den devralacak olan Heinzel Group tarafından başlatıldı.

Kağıt makinesi (daha sonra PM6 adlandırılacak) Andritz tarafından yenilendiğinde, Heinzel Group’un StarKraft markası altında satılmak üzere, yılda 150.000 tona kadar düşük gramajlı kahverengi ve beyaz kraft kağıdı üretecek. PM6, 1.500 m/d tasarım hızına ve bobinde 6.300 mm kağıt genişliğine sahip olacak. Kağıt, alışveriş çantaları, torbalar ve diğer esnek ambalaj ürünleri için kullanılacak.

 

(ANDRITZ)
2023/07

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, DS Smith‘ten, %100 geri dönüştürülmüş kağıttan yeni ambalaj kağıtları üreten Porcari’deki (İtalya) tesisine, komple hamur hazırlama hattı ve yeni bir atık (reject) işleme sistemi tedarik etmek için sipariş aldığını duyurdu.

Andritz tarafından sağlanan ekipman, DS Smith’in hizmet verdiği hızlı tüketim malları ve e-ticaret sektörleri için kağıt kaliteleri üretecek olan ve 2025’in ortalarında devreye alınması planlanan, yeni kağıt makinesinde kullanılacak. Yeni hamur hazırlama hattı, günlük 1.650 bdmt tasarım kapasitesine sahip olacak ve OCC (eski oluklu mukavva), karışık atık kağıtlar ve kartonların yanı sıra yeni oluklu mukavva artıkları gibi çeşitli hammadde türlerini işleyecek. Dünya çapında, sürdürülebilir elyaf bazlı ambalaj sağlayıcılarının liderlerinden olan ve merkezi Londra’da bulunan DS Smith, 30’dan fazla farklı ülkede faaliyet göstermektedir.

 

(ANDRITZ)
2023/07

 

✿❀✿

 

Kağıt üretimi için 5 kağıt fabrikası (7 kağıt makinesi / yılda 2,7 milyon ton kağıt üretimi) ve oluklu mukavva üretimi için 29 tesisi (700.000 ton oluklu mukavva ambalaj) ile Avrupa kağıt endüstrisinin önde gelen şirketlerinden birisi olan Palm, Alzenau-Nord (Almanya) sanayi bölgesinde, Wellpappe Alzenau’nun yeni oluklu mukavva fabrikasının inşası için, zemin etütlerinin yapıldığını duyurdu.

 

(PALM)
2023/06

 

✿❀✿

 

Brezilya’da 22 ve Arjantin’de 1 olmak üzere 23 fabrikasıyla, Brezilya’nın en büyük ambalaj kağıdı ve kağıt ambalajda sürdürülebilir çözümlerin üreticisi ve ihracatçısı olan Klabin, Ortigueira, Paraná’da (Brezilya), PM 28 kağıt makinesinin devreye alınmasıyla, genişleme stratejisinde önemli bir adım daha attığını duyurdu.

300 metre uzunluğundaki yeni makine, White Top Liner ve Kraftliner üretim esnekliği ile yılda 460.000 ton üretim yapabilmektedir. PM 28’in devreye alınmasıyla birlikte, Şirket’in selüloz ve kağıt üretim kapasitesinin, yıllık 4.7 milyon ton’a yükseldiği belirtildi. 12,9 milyar R$ harcamayla, Puma II Projesi, Klabin’in 124 yıllık tarihindeki en büyük yatırımı olup, aynı zamanda, Paraná’da özel bir şirket tarafından yapılan en büyük yatırımdır.

 

(KLABIN)
2023/06

 

✿❀✿

 

Kökleri 1797 yılına kadar uzanan, Avusturyalı bir aile şirketi olan, Rondo Ganahl, St. Ruprecht’de (Avusturya) 36 milyon Euro yatırımla, bir baskı merkezi açtığını duyurdu. Yeni Rondo baskı merkezinin, üretimin yılda yüzde 30’a kadar artmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Rondo baskı merkezinin teknik detayları: Delta SPC 130 Flex Line Automatic by Koenig & Bauer Durst, König & Bauer Rapida 164 ofset baskı, Bobst master cut 1.7 düz kalıplı kesim, Bobst master fold 2.3 yapıştırma makinesi.

St. Ruprecht’teki Rondo’nun ambalaj faaliyetinin büyük bir kısmı gıda endüstrisini içermektedir. Ayrıca, Rondo, şarap üreticilerinin yanı sıra sanayi ve ilaç şirketlerine de ürün tedarik etmektedir. Rondo Ganahl’ın Avusturya’daki tesislerinin yanı sıra, Macaristan, Romanya, Türkiye ve Almanya’da da fabrikaları bulunmakta olup, sektörün önemli oyuncularından birisidir.

 

(RONDO GANAHL)
2023/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Milano (İtalya)‘da bulunan, İtalya’da 3, Fransa’da 1, Almanya’da 1, İspanya’da 2 ve Hollanda’da 2 olmak üzere toplam 9 üretim tesisi ile İtalya, Fransa, Hollanda ve İber Yarımadası’nın en büyük atık kağıt bazlı karton üreticisi olan RDM Group, İsveç’te bir üretim tesisi bulunan ve %100 geri kazanılmış elyaf bazlı ambalaj kartonu üreticisi olan Fiskeby‘ı satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sürecin, anti-tröst iznine tabi olarak, üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor. 1637’de Norrköping’de (İsveç) kurulan Fiskeby, İskandinavya’da, %100 geri kazanılmış elyaftan ambalaj kartonu üreten tek şirket olup, tesisin kapasitesi 170.000 ton/yıl’dır.

 

(RDM GROUP)
2023/05

 

✿❀✿

 

Ormancılık, Yenilenebilir Enerji, Orman Ürünleri ve Kağıt-Karton iş ünitelerine sahip İsveçli bir ormancılık şirketi olan, Stockholm (İsveç) merkezli Holmen, şirketin Braviken kağıt fabrikasındaki bir kağıt makinesinin yenilenmesi için 450 milyon SEK yatırım yaptığını duyurdu. Braviken kağıt fabrikasındaki (Norrköping, İsveç) PM52’nin yenilenmesi, kitap kağıdı için ürün yelpazesini genişletirken, Holmen’in, oluklu mukavvanın orta tabakasında kullanılan fluting kağıdı üretimini de verimli bir şekilde artırmasını sağlayacak. Yenilemenin, 2024 yılı sonbaharında yapılması planlanıyor.

 

(HOLMEN)
2023/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Söke’de bulunan, Batı Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri’nin yeni kağıt üretim (PM 3) hattına, kapsamlı bir kağıt makinesi giysi malzemesi (PMC) paketi teslim edeceğini duyurdu. Firmanın yeni kağıt hattının devreye alınması için Valmet’in tedarik edeceği kağıt makinesi giysi malzemesi paketi, yaş kısım eleklerini, pres keçelerini, shoe pres beltlerini (gömlek) ve kurutma keçelerini içermektedir. PMC devreye alma paketinin, 2023’ün sonuna kadar teslim edileceği, PM 3’ün devreye alınmasının ise, 2023’ün sonunda planlandığı belirtildi.

Kipaş’ın, Kahramanmaraş’ta yıllık 450.000 ton üretim kapasiteli PM 1 ve Söke’de 720.000 ton kuşeli kağıt üretim kapasiteli PM 2 olmak üzere iki kağıt makinesi bulunmaktadır. Kipaş, 2023 sonunda devreye alınması planlanan bir başka Valmet kağıt makinesini de Söke’de kurmakta olup, yeni 9.100 mm (elek) genişliğindeki kağıt makinesi, 60–110 g/m2 gramaj aralığında, atık kağıt bazlı fluting, testliner ve kraft top testliner kaliteleri üretecektir. Makinenin tasarım hızı 1.800 m/d ve yıllık kapasitesi ise yaklaşık 650.000 ton olacaktır.

 

(VALMET)
2023/04

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, MG TEC Industry‘nin, Andritz’den tedarik ettiği ikinci komple temizlik kağıdı üretim hattını, Romanya’nın Dej kentindeki tesisinde başarıyla devreye aldığını duyurdu. İlk hat 2021 yılında faaliyete geçti. Temizlik kağıdı makinesi (1.900 m/d tasarım hızı, 2,85 m kağıt eni), enerji tasarruflu kurutma için çelik bir Yankee, özel tasarlanmış elekler, yüksek kuruluk için bir pres keçesi ve yüksek makine verimi için bir emici pres kaplamasını içeriyor.

 

(ANDRITZ)
2023/04

 

✿❀✿

 

Avrupa ve Avustralya’daki güçlü pazar konumuyla, yayıncılık (gazete ve magazin) kağıtlarında dünyanın önde gelen üreticilerinden olan ve Avrupa’da dört tesis ile Avustralya’da bir gazete kağıdı fabrikası bulunan, Oslo (Norveç) merkezli Norske Skog, artan yenilenebilir ambalaj talebini karşılamak amacıyla, 210.000 ton testliner ve fluting kapasitesi sunan Norske Skog Bruck’ın (Avusturya), ambalaj kağıdı üretimine başladığını duyurdu. Üretimin, %100 geri dönüştürülmüş elyaf bazlı olduğu ve Nisan 2022’de hizmete açılan, atıktan enerji elde edilen, tesisten çıkan buharın kullanılacağı bildirildi. Norske Skog Bruck, ambalaj kağıdını, ikinci çeyrekte müşterilere teslim etmeye başlayacak olup, %95 oranındaki tam üretime, 2025’in ikinci yarısında ulaşılması bekleniyor.

 

(NORSKE SKOG)
2023/04

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, DS Smith Paper Italia S.r.l‘nin İtalya’daki Porcari (Lucca) tesisine, kapsamlı otomasyon, servis ve endüstriyel internet uygulama paketleriyle birlikte, yeni bir ambalaj kağıdı makinesi tedarik edeceğini duyurdu. 8.600 mm elek genişliğindeki BM 3, 1.500 m/d üretim hızında ve 1.700m/d mekanik tasarım hızında, 70–135 g/m2 gramaj aralığında, geri dönüştürülmüş liner kaliteleri üretecek.

Yıllık kapasitenin yaklaşık 450.000 ton olduğu ve makinenin devreye alınması için, 2025’in ortasının planlandığı belirtilmektedir. Merkezi Londra’da bulunan DS Smith, dünya çapında lider bir sürdürülebilir elyaf bazlı ambalaj tedarikçisi olup, 34 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

(VALMET)
2023/03

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Metsä Tissue‘nun (İsveç) Mariestad’daki temizlik kağıdı fabrikasına, en son teknolojiye sahip yeni bir temizlik kağıdı üretim hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni temizlik kağıdı makinesinin, 2.200 m/d tasarım hızına sahip olacağı ve düşük enerji tüketimi ve nihai ürünün daha gelişmiş kalitesi için optimize edildiği bildirildi. Yeni hat, fabrikanın mevcut üretimine, saf selülozdan üretilen 70.000 ton temizlik kağıdı daha ekleyecek olup, tesisin toplam yıllık kapasitesi 145.000 tona çıkacak.

Metsä Group’un bir parçası olan Metsä Tissue, Avrupa’da, evlere ve profesyonellere yönelik, önde gelen temizlik kağıdı tedarikçilerinden olup, dünya çapında önde gelen yağlı kağıt tedarikçilerinden de birisidir.

 

(VALMET)
2023/03

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A, INDEVCO Group’un bir üyesi olan UNIPAKHELLAS‘ın, Yunanistan’ın Fthiotida bölgesindeki Pelasgia’da bulunan UNIPAKHELLAS Central (UHC) tesisine kurulması amacıyla, komple bir kağıt üretim hattı tedariki için Toscotec ile sözleşme imzaladığını duyurdu.

UNIPAKHELLAS, Yunanistan’a ve ihracat pazarlarına, yüksek kaliteli test liner ve fluting kaliteleri üretmeyi hedefliyor. 3.000 mm elek genişliğine sahip yeni makine, %100 atık kağıt kullanarak, maksimum 800 m/d çalışma hızında, 90 ile 200 g/m2 gramaj aralığında oluklu mukavva kağıdı üretecek. Kağıt makinesinin, yakında devreye girmesi planlanıyor. 2008 yılında kurulan UNIPAKHELLAS S.A.’ın, Yunanistan’da, Atina, Pelasgia, Thiva, Selanik ve Girit olmak üzere çeşitli lokasyonlardaki tesisleri faaliyettedir.

 

(TOSCOTEC)
2023/03

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen sürdürülebilir ambalaj çözümleri üreticisi olan, Frohnleiten (A), Gernsbach (D), Kolicevo (SLO), Kotkamills (FIN), Kwidzyn (PL), Neuss (D)’daki altı karton tesisi ile FollaCell (N) selüloz fabrikasında, ambalaj endüstrisi için karton ve kağıdın yanı sıra selüloz üreten MM Board & Paper, Frohnleiten, Neuss ve Kolicevo’daki karton makinelerini yenileyeceğini duyurdu.

Tam otomatikleştirilmiş ve optimize edilmiş üretim süreçlerinin, Frohnleiten tesisindeki 3 No.lu karton makinesinin spesifik enerji tüketimini azaltırken, hamur hazırlamanın verimliliğini önemli ölçüde artıracağı belirtildi. Neuss fabrikasındaki yenileme, mevcut karton makinesini, son teknoloji Linerboard makinesine dönüştürecek olup, Slovenya’daki Kolicevo tesisindeki dönüşümün amacının ise, ürün kalitesini yükseltmek ve kapasiteleri arttırmak olduğu bildirildi.

 

(MM-BOARDPAPER)
2023/02

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva üreticilerinden birisi olan ve merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG, son teknolojiye sahip oluklu mukavva tesisini devreye aldığını duyurdu. Polonya’nın Stryków kentindeki PW14 oluklu mukavva tesisinde ilk safihalar üretilmekte olup, yeni yüksek teknolojiye haiz tesisin, 200.000 tona kadar oluklu mukavva safiha üreteceği ve bitişikte yer alan, mevcut PW07 tesisi ile birlikte, yılda 825 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi. 3,35 mt çalışma genişliği ve 400 mt/d üretim hızına sahip PW14 fabrikasında, standart oluklu mukavva çeşitlerinin hemen hemen tamamı üretilebilecek. PW14, PW07 ve Trzcinica’daki PW10 tesisi ile birlikte, Progroup’un Polonya’daki üçüncü üretim tesisi olup, aile şirketinin toplamda on ikinci oluklu mukavva tesisidir.

 

(PROGROUP)
2023/01

 

✿❀✿

 

Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan ve 3 kıtada 72 üretim tesisiyle dünyanın önde gelen karton üreticisi olan MM Group, The Mayr-Melnhof Group‘un (MM) Rusya’da, St. Petersburg ve Pskov’daki iki ambalaj tesisini, hükümet yetkililerinin onayını takiben, yerel yatırımcı Granelle’e sattığını duyurdu. Satış fiyatının yaklaşık olarak 134 milyon Euro olduğu açıklandı.

 

(MAYR-MELNHOF)
2022/12

 

✿❀✿

 

Ambalaj ve kağıt alanında küresel bir lider olan Mondi plc, Rusya’daki üç ambalaj tesisini, süreç tamamlandığında nakit olarak ödenmek üzere, 1.6 milyar RUB (mevcut döviz kuru üzerinden yaklaşık 24 milyon €) karşılığında, Gotek Group’a satmak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Üç ambalaj tesisi, Rusya iç pazarı için çeşitli ambalaj çözümleri üreten bir oluklu mukavva tesisi ve iki esnek ambalaj tesisinden oluşuyor. Gotek Group, Moskova merkezli, önde gelen bir Rus ambalaj üreticisidir. Sürecin, Rusya Federasyonu Hükümeti Yabancı Yatırımların Kontrolü Alt Komisyonu’nun onayına ve geleneksel antitröst onaylarına bağlı olduğu ve 2023’ün ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği belirtilmektedir.

 

(MONDI GROUP)
2022/12

 

✿❀✿

 

1867’de kurulan ve küresel bir teknoloji şirketi olan The Voith Group, 1929’da kurulan İsveç orman endüstrisi şirketi SCA için, dünyanın en büyük kraftliner makinesini, Kasım ayı başında Obbola tesisinde (İsveç) başarıyla devreye aldığını duyurdu. Son teknoloji ürünü makine, 1.400 m/d tasarım hızına ve 10.200 mm elek genişliğine sahiptir. Voith XcelLine kağıt makinesi, 100 ila 200 g/m2 gramaj aralığında, yılda 725.000 ton yüksek kaliteli kraftliner kağıdı üretecek olup, eski hatta kıyasla, SCA’nın üretim kapasitesini 270.000 ton artıracak. XcelLine kağıt makinesine, gelecek yıl mevcut sistemin yerini alması planlanan, yeni bir BlueLine hamur hazırlama sisteminin de ekleneceği açıklandı. Voith’in BlueLine hamur hazırlama tesisinin, geleneksel tesislere kıyasla, üretilen ton başına 40 kWh’e kadar tasarruf sağlayacağı, ayrıca, temiz su ihtiyacının da önceki üretime göre yaklaşık yüzde 30 daha düşeceği belirtildi.

 

(VOITH)
2022/12

 

✿❀✿

 

Küresel bir teknoloji şirketi olan Voith Group, Avusturyalı kağıt üreticisi Laakirchen Papier AG‘nin, Laakirchen tesisindeki PM 11’in kapsamlı yenileme işi için Voith‘u görevlendirdiğini duyurdu. Heinzel Group’un bir parçası olan şirket, tesisi, yayıncılık kağıdı üretiminden, ambalaj kağıdı üretimine dönüştürmektedir. Yenilenen üretim hattının devreye alınması için 2024 yılının ikinci çeyreği planlanmakta olup, üretim hacminin, yılda 350.000 ton magazin kağıdından, 500.000 ton ambalaj kağıdına çıkacağı belirtilmektedir.

Laakirchen (Yukarı Avusturya) merkezli ve Heinzel Group’un bir üyesi olan Laakirchen Papier AG, Avrupa pazarı için, çevre dostu yayıncılık kağıtları ile atık kağıt bazlı ince gramajlı ambalaj kağıtlarının üretimi ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmıştır.

 

(VOITH)
2022/11

 

✿❀✿

 

Yenilenebilir elyaf bazlı ürünlerin önde gelen küresel tedarikçisi olan International Paper, İtalya’da Bellusco, Catania ve Pomezia’da bulunan kutu fabrikalarının hem kapasitesini ve hem de kabiliyetlerini artırmak için toplam 20 milyon Euro’yu aşan önemli yatırımlarını duyurdu.

Bellusco tesisi, yeni dört renkli düz kalıplı kesim makinesi sayesinde, yaş sebze ve meyve sektörü için oluklu mukavva ambalaj üretimini daha da geliştirecek. Pomezia tesisinde, son teknoloji ürünü yeni bir oluklu makinesi, tesisin üretim kapasitesini artırırken, müşterilerine de daha yüksek düzeyde hizmet sunabilecek. Catania fabrikası, sanayi sektörüne yönelik tasarlanmış, daha fazla miktarda yüksek kaliteli baskılı kutular üretmek için yeni bir kutu makinesini devreye alacak olup, ayrıca modern atık su arıtma tesislerine yapılacak yatırım ile tesisteki su tüketimi azaltılacak. 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayan yatırımların, 2023’ün ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/11

 

✿❀✿

 

Merkezi Aalen’de (Almanya) bulunan Palm, Eylül 2022’den geçerli olmak üzere, aile şirketi Orsini Imballaggi’yi satın aldığını duyurdu. Milano’nun güneydoğusunda yerleşik olan oluklu mukavva tesisi Orsini Imballaggi‘nin satın alınmasının, Palm’ın, İtalya’daki üretim kapasitesini arttırdığı belirtildi.

Avrupa kağıt sektörünün önde gelen şirketlerinden Palm Group, kağıt üretimi için 5 kağıt fabrikası (7 kağıt makinesi / yılda 2,7 milyon ton kağıt üretimi) ile Papierfabrik Palm ve oluklu mukavva üretimi için 29 tesis (700.000 ton oluklu mukavva ambalaj) ile Palm Packaging Group olarak ikiye ayrılıyor.

 

(PALM)
2022/11

 

✿❀✿

 

Oluklu mukavva konfeksiyon makinelerinin üreticisi ve liderlerinden olan, Wiesentheid/Almanya merkezli, Göpfert Maschinen GmbH, Ystad/İsveç’teki Dücker Corrpal AB‘nin %100’ünü devraldığını duyurdu. Göpfert Maschinen GmbH, 2019’dan beri hisselerin %51’ine sahipken, kalan %49’u hisseyi de, Langenfeld/Almanya’daki Dücker International’dan devraldığını açıkladı. Aynı zamanda, şirket adını Corrpal Systems AB olarak değiştirecek.

 

(GOEPFERT)
2022/10

 

✿❀✿

 

1899’da kurulan ve Brezilya’nın en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve ihracatçısı olan Klabin, hijyenik ürünler pazarını (bebek bezi, yetişkin bezleri, kadın bağı vb.) hedefleyen ve bir elyaf karışımından (okaliptüs-kısa elyaf-selülozu ile çam-uzun elyaf-selülozu) oluşan PineFluff eXcel selülozunun piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Paraná, Ortigueira’da bulunan Puma Unit tarafından üretilmekte olan PineFluff eXcel’in, müşterilere tek katlı bobinler şeklinde teslim edilmek üzere tasarlandığı ve farklı emici ürünlerin üretiminde kullanılabileceği belirtildi.

 

(KLABIN)
2022/10

 

✿❀✿

 

1867‘de kurulan ve Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden birisi olan küresel teknoloji şirketi Voith, Çinli kağıt üreticisi Shanying Suzhou Paper‘ın, Doğu Çin’deki Anhui Eyaletinde bulunan Zhongying’deki yeni tesisi için, kapsamlı dijital ve otomasyon çözümlerin yanı sıra servis ve yedek parçaları da içerecek şekilde, iki adet XcelLine kağıt makinesini tedarik etmesi için Voith’u seçtiğini duyurdu.

1.300 m/d tasarım hızı ve 9.300 mm elek genişliğine sahip iki adet PM 71 ve PM 72’nin, 50 ile 120 g/m2 arasındaki gramajlarda fluting üreteceği ve oluklu fluting kağıdı makinelerinin toplam üretim kapasitesinin yılda 812.000 ton olduğu belirtildi. 1957 yılında kurulan Shanying Paper, Shanying International Holding’e bağlı olup, Shanying Suzhou Paper, Shanying Paper’ın Suzhou’da kurulu bulunan bir yan kuruluşudur.

 

(VOITH)
2022/10

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Bracell SP Celulose Ltda‘dan, Lençóis Paulista, São Paulo’da (Brezilya) bulunan fabrikasına, dört adet PrimeLineTM W 2000 temizlik kağıdı üretim hattı tedarik etmek üzere bir sipariş aldığını duyurdu. PrimeLineTM W 2000 tipi dört temizlik kağıdı makinesi, 2.100 m/d tasarım hızına ve 5.68 m çalışma genişliğine sahip bulunmaktadır. Üretim hatlarında, tuvalet kağıdı, peçete, kağıt havlu ve kağıt mendil gibi ev tipi kağıtlar üretilecek olup, devreye alma için 2024 yılı planlanmaktadır. Özellikli selüloz üretiminde küresel liderlerden birisi olan Bracell SP Celulose Ltda., Royal Golden Eagle (RGE) grubuna bağlıdır.

 

(ANDRITZ)
2022/10

 

✿❀✿

 

1938 yılında kurulan ve merkezi Almanya’da bulunan Papier- und Kartonfabrik Varel (PKV), daha iklim dostu ambalajlar için hafif ve ultra hafif oluklu mukavva kağıtlarının üretilebileceği Wilhelmshaven’da, ek bir tesis için ön planlama çalışmasına başladığını duyurdu. Yapılan hazırlık çalışmasında, yıllık 600.000 ton oluklu mukavva kağıdı üretebilecek bir tesis öngörülmektedir. Aynı zamanda PKV’nin, Wilhelmshaven’de, sürecin en başından itibaren iklim açısından nötr bir üretim de gerçekleştirebileceği belirtildi. Bölgede potansiyel olarak mevcut olan rüzgar ve güneş enerjisinin yanı sıra yeşil hidrojen, esnek ve CO2 nötr bir enerji kaynağı için çok çeşitli olanaklar sunmaktadır.

PKV, oluklu mukavva üretimi için kahverengi ve beyaz testliner da üreten 2 kağıt makinesi (4 & 5) ve gıda, hijyen ve medikal sektör ambalajları için karton üreten 2 karton makinesi (2 & 3) ile 930.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.

 

(PKVAREL)
2022/09

 

✿❀✿

 

Ambalaj, biyomalzeme, ahşap yapı ve kağıtta yenilenebilir ürünlerin lider sağlayıcısı ve dünyanın en büyük özel orman sahiplerinden birisi olan ve merkezi Stockholm ile Helsinki’de bulunan Stora Enso, yaklaşık 1.020 milyon Euro’luk bir değerleme ile Hollanda’da yerleşik De Jong Packaging Group‘u satın aldığını duyurdu. De Jong Packaging Group’un satın alınmasının, Stora Enso’nun oluklu mukavva ambalajda, Avrupa pazarındaki varlığını önemli ölçüde güçlendireceği ve Hollanda, Belçika, Almanya ve İngiltere pazarına girmesini sağlayacağı belirtildi. Bu satın alma ile, Stora Enso’nun Ambalaj Çözümleri bölümü, De Jong Packaging Group’un devam eden büyüme çalışmaları da dahil olmak üzere, oluklu mukavva ambalaj kapasitesini yaklaşık 1.200 milyon m2 artırarak 2.000 milyon m2’nin üzerine çıkaracak.

1996 yılında kurulan De Jong Packaging Group, Benelüks ülkelerindeki en büyük oluklu mukavva ambalaj üreticilerinden birisidir. Şirket, esas olarak yaş sebze ve meyve, e-ticaret ve endüstri için kasa tipi oluklu mukavva kutularda uzmanlaşmıştır. De Jong Packaging Group, 2021 yılında Hollanda’daki De Hoop kağıt fabrikasını satın alarak, ambalaj kağıdı üretiminde de faaliyet göstermekte olup, Hollanda, Belçika, Almanya ve İngiltere’de 17 tesisi bulunmaktadır.

 

(STORA ENSO)
2022/09

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A, Kahramanmaraş Kağıt San. ve Tic. A.Ş.’nin, Kahramanmaraş’daki kağıt fabrikasında bulunan PM1’in tamamen yenilenmesi işi için Toscotec’i seçtiğini duyurdu. 2023’ün ilk çeyreği için planlanan projenin, makinenin üretim kapasitesini artıracağı ve kağıt kalitesini önemli ölçüde iyileştireceği belirtildi. Yenileme, yaş kısımdan bobine kadar tüm kağıt makinesini kapsamakta olup, hem Toscotec hem de Voith’in teknolojisini içeriyor. PM1, fluting, testliner, kraft kağıdı ve alçı levha kağıdı dahil olmak üzere çeşitli ambalaj kağıtları üretmektedir.

1988 yılında Kahramanmaraş’ta kurulan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Tic.A.Ş, Kahramanmaraş’taki tesisinde mevcut PM1 ve PM2 hatlarında toplam 220.000 t/y kapasiteye, Kütahya’da bulunan PM3 kağıt makinesinde ise 120.000 t/y üretim kapasitesine sahiptir.

 

(TOSCOTEC)
2022/09

 

✿❀✿

 

Merkezi Kanada’da bulunan ve birçok önemli pazarda (selüloz ve kağıt, gıda, maden) müşterilerine, gelişmiş bileşenler, yatırım ekipmanı ve sistem optimizasyonu servisi ile hizmet veren, küresel bir tedarikçi olan AFT, Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, Kahramanmaraş tesisinde mevcut PM1 kağıt makinesinin hamur beslemesinin yenilenmesi projesi için AFT’yi seçtiğini duyurdu. PM1, oluklu mukavva kağıdı, fluting ve liner kaliteleri üretmek için %100 OCC kullanan, 2 katlı bir kağıt makinesi olup, yeni sistemin 2023’ün ilk çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.

1988 yılında Kahramanmaraş’ta kurulan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Tic.A.Ş, Kahramanmaraş’taki tesisinde mevcut PM1 ve PM2 hatlarında toplam 220.000 t/y kapasiteye, Kütahya’da bulunan PM3 kağıt makinesinde ise 120.000 t/y üretim kapasitesine sahiptir.

 

(AFT-GLOBAL)
2022/09

 

✿❀✿

 

Ambalaj ve kağıt alanında küresel bir lider olan Mondi plc, Trieste (İtalya) yakınlarındaki Duino fabrikasını, Burgo Group‘tan toplam 40 milyon € karşılığında satın alma konusunda mutabık kalındığını duyurdu. Tesiste, halen ince gramaj kuşeli magazin kağıdı üreten bir kağıt makinesi bulunmakta olup, Mondi, bu kağıt makinesini, yaklaşık 200 milyon €’luk tahmini bir yatırımla, yılda yaklaşık 420.000 ton yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretecek şekilde dönüştürmeyi planlıyor. Satın alma, rekabet kurulu izni ve diğer kapanış koşullarına tabi olup, yılın ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.

 

(MONDI GROUP)
2022/08

 

✿❀✿

 

Ambalaj ve kağıt alanında küresel bir lider olan Mondi plc, Rusya’daki en önemli tesisi olan Mondi Syktyvkar’ı, iki bağlı kuruluşla birlikte, 95 milyar RUB bedelle Augment Investments Limited’e satmak için anlaşma yaptığını duyurdu. Sürecin, Rusya Federasyonu Hükümeti Yabancı Yatırımların Kontrolü Alt Komisyonu’nun onayına ve geleneksel antitröst onaylarına bağlı olduğu, ayrıca yapılacak bir Genel Kurul’da, Mondi’nin hissedarlarının onayına da tabi olduğu belirtildi.

Syktyvkar, Syktyvkar’da (Komi Cumhuriyeti) yerleşik, tamamına sahip olduğu entegre bir selüloz, ambalaj kağıdı ve kuşesiz yazı-tabı kağıdı fabrikası olup, Rusya’nın yerel pazarında, kuşesiz yazı-tabı kağıdı ile ambalaj kağıdının lider tedarikçisidir.

 

(MONDI GROUP)
2022/08

 

✿❀✿

 

1899’da kurulan ve Brezilya’nın en büyük ambalaj kağıdı üreticisi ve ihracatçısı olan Klabin, São Paulo, Piracicaba’da oluklu mukavva ambalaj tesisi kurmak için 1,6 milyar R$’lık yatırım yaptığını duyurdu. 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanan yeni tesis, yıllık 240.000 ton oluklu mukavva üretim kapasitesine sahip olacak. Proje, başlangıç olarak, iki oluklu makinesi ile dokuz baskı makinesinin kurulumunu kapsıyor. Klabin’in yeni kurulu kapasitesinin, yılda yaklaşık 1,3 milyon ton oluklu mukavva ambalaja ulaşacağı belirtilmektedir.

 

(KLABIN)
2022/07

 

✿❀✿

 

Kağıt, Karton ve Temizlik kağıtları ile ilgili üretim makineleri ve sistemlerinin tasarımı ve üretimlerini gerçekleştiren Lucca (İtalya) merkezli Toscotec S.p.A, Vajda-Papír’in, Macaristan’daki Dunaföldvár tesisinde, Toscotec (PM2) tarafından tedarik edilen AHEAD 2.2L temizlik kağıdı makinesini devreye aldığını duyurdu. AHEAD 2.2L makinesinin, 5.600 mm net kağıt genişliğine, 2.200 m/d maksimum çalışma hızına ve 80.000 t/y ’ın üzerinde üretim kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

1999 yılında kurulan Budapeşte merkezli Vajda-Papír, Budapeşte, Székesfehérvár ve Budapeşte’nin güneyinde yer alan Dunaföldvár’daki 3 tesisi işletmekte olup, 115.000 t/y tuvalet kağıdı, mendil, kağıt havlu ve peçete üretimi yapmaktadır.

 

(TOSCOTEC)
2022/07

 

✿❀✿

 

1996‘de kurulan ve Hollanda‘nın tek bağımsız oluklu mukavva üreticisi olan De Jong Packaging, Hollandalı De Jong Packaging Group’un (DJPG), Grünstadt-Sausenheim’daki The Wellpappenfabrik GmbH (WSG)’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. WSG’nin, günlük operasyonları kontrol etmeye devam edeceği ve sürecin, yerel rekabet kurulu ile tüketici makamlarının onayına tabi olduğu belirtildi.

 

(DEJONG VERPAKKING)
2022/07

 

✿❀✿

 

Merkezi Memphis, Tenn.’de (ABD) bulunan ve yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ve selüloz ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticilerinden olan International Paper, Fransa’daki Mortagne (Société Normande de Carton Ondulé – SNCO) ve Chalon’da (Emballages Laurent SAS) yerleşik International Paper fabrikalarının, üretim kapasitelerini e-ticaret sektörünün büyümesine uyarlamak ve müşterilere daha da sürdürülebilir ambalajlar sunmak için, yaklaşık 23 milyon Euro tutarındaki yatırımlardan yararlanacaklarını duyurdu. Bu yatırımın, anılan iki tesiste son yıllarda yapılan en büyük yatırım olduğu ve Mortagne ve Chalon tesislerindeki konfeksiyon kapasitesini, sırasıyla %60 ve %50 oranında artıracak olan yeni ekipman kurulumunu içerdiği belirtildi.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/07

 

✿❀✿

 

Selüloz, ağaç ve ormancılık operasyonları ile 5 kıtada faaliyet gösteren küresel bir şirket olan Arauco, şirket ile Brezilya’daki Mato Grosso do Sul Eyaleti arasındaki, bu ülkede 3 milyar ABD doları tutarında yeni bir selüloz tesisi yatırımını amaçlayan bir işbirliği anlaşmasını duyurdu. Koşullar izin verirse, bu yeni tesisin inşaat aşamasına 2025 yılında başlanabileceği belirtilerek, tesisin, 2,5 milyon ton hardwood (kısa elyaf) selülozu üretim kapasitesine sahip olacağı ve Inocência bölgesinden 50 km uzaklıkta yer alacağı açıklandı.

 

(ARAUCO)
2022/07

 

✿❀✿

 

Avrupa’nın önde gelen ambalaj kağıdı ve oluklu mukavva üreticilerinden birisi olan ve merkezi Landau’da (Almanya) bulunan Progroup AG,  şirketin, güneybatı Almanya’da, Rhineland-Palatinate’de yeni bir oluklu mukavva tesisi inşa ettiğini duyurdu. Şirketin, yeni tesise 90 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığı ve bu nedenle büyüme stratejisini sürdürmeye devam ettiği belirtildi.

Planlanan üretim hızı 400 m/d olup, planlanan çalışma eni ise 3,35 mt’dir. Üretim hattının, diğerlerinin yanı sıra, B, C, E ve F dalga ile tüm kombinasyonlarında, düşük gramajlı tek dalga ve çift dalga Next Board® oluklu mukavva safiha üretmek için tasarlandığı belirtilmekte olup, üretimin, 2023’ün ikinci yarısında başlayacağı planlanmaktadır. 1991 yılında kurulan Progroup AG, Orta Avrupa’da altı ülkede, üç kağıt fabrikası ve on bir oluklu safiha tesisi ile faaliyet göstermektedir.

 

(PROGROUP)
2022/06

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki’de (Finlandiya) bulunan ve UPM Fibers, UPM Energy, UPM Raflatac, UPM Specialty Papers, UPM Communication Papers ve UPM Plywood olarak altı iş biriminde, fosil kaynakların ötesinde bir gelecek için inovasyonlar sunan UPM, Avusturyalı yan kuruluşu UPM Kymmene-Austria GmbH’nin %100 hissesini, Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen selüloz, ambalaj ve kağıt üreticisi HEINZEL GROUP‘a satmak amacıyla bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Söz konusu süreç, yıllık 320.000 ton kapasiteli gazete kağıdı makinesi ve yıllık 370.000 metreküp kereste kapasiteli Steyrermühl kereste fabrikası operasyonları da dahil olmak üzere UPM Steyrermühl tesisini kapsıyor. Sürecin tamamlanması ve UPM Steyrermühl’deki gazete kağıdı üretiminin sonlanması için 2023’ün sonu planlanmakta olup, HEINZEL’in, mevcut ürün portföyünü tamamlamak için ambalaj kağıdı üretimini düşündüğü belirtildi.

 

(UPM) (HEINZELPAPER)
2022/06

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Almanya’daki Smurfit Kappa Wrexen Paper and Board GmbH ‘deki PM3 makinesinin kurutma partisine bir modifikasyon sağladığını duyurdu.

Bu yenileme ile tesisin, daha az kağıt kopması ve açık transfer, daha kısa kağıt bağlama süreleri ve arttırılmış operatör güvenliği sayelerinde ortaya çıkan, iyileştirilmiş performanstan fayda sağlayacağı belirtildi. Smurfit Kappa Wrexen Paper & Board, Diemelstadt-Wrexen tesisinde, yılda yaklaşık 240.000 ton kağıt (beyaz testliner, kahverengi testliner, yüksek performanslı fluting ve atık kağıt bazlı fluting) ve 80.000 ton grafik kartonu üretmektedir.

 

(GARDNER DENVER)
2022/06

 

✿❀✿

 

Dünyanın en büyük kağıt bazlı ambalaj şirketlerinden birisi olan Smurfit Kappa, Fas’ta, firmanın ülkedeki ilk oluklu mukavva tesisi olacak, yeni bir ambalaj tesisi inşa ettiğini duyurdu. Rabat’ta bulunan ve 25.000 m2’lik bir alanı kaplayan tesis, Smurfit Kappa’nın yerel müşteri tabanına, hızlı ve verimli bir şekilde, yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj çözümleri sunmasını sağlayacak. Tesisin, sanayi, tarım, hızlı tüketim ürünleri, otomotiv, ilaç ve seramik gibi sektörler için ambalaj üreteceği ve hem yerel müşterilere hem de Fas merkezli çok uluslu şirketlere hizmet vereceği bildirildi. Yeni tesisin, 2023 yılının başlarında faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

(SMURFIT KAPPA)
2022/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Dunapack Packaging‘in Bulgaristan’daki Plovdiv fabrikasında bulunan oluklu makinesi için, Valmet IQ Kamburlaşma Kontrol Sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Yatırımın hedefinin, kambur firesini  azaltmak ve tesisin toplam verimliliğini artırmak olduğu belirtildi. Teslimatın, Ağustos 2022’de yapılması planlanıyor.

Plovdiv (Filibe)’deki Dunapack Packaging, 60 yılı aşkın bir süredir, Bulgaristan’ın önde gelen oluklu mukavva ve ambalaj üreticisidir. Dunapack Packaging, ambalaj, kağıt ve geri dönüşüm endüstrisinde Avrupa pazar lideri olan Avusturyalı Prinzhorn Group’un bir parçasıdır.

 

(VALMET)
2022/05

 

✿❀✿

 

Merkezi Atlanta’da (ABD) bulunan, farklılaştırılmış, sürdürülebilir kağıt ve ambalaj çözümlerinin lider sağlayıcısı WestRock Company, 6 Haziran 2022 itibariyle, Panama City, Florida’daki fabrikasını kalıcı olarak kapatacağını duyurdu. Tesis, yıllık toplam 645.000 ton kapasiteye sahip olup, ağırlıklı olarak ağır gramajlı kraft olmak üzere ambalaj kağıdı ve (fluff pulp) selüloz üretmektedir. Tesiste halen üretilen belirli kalitelerdeki ambalaj kağıtlarının, diğer WestRock tesislerinde imal edileceği belirtildi.

 

(WESTROCK)
2022/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Eren Kağıt‘ın İngiltere’deki Shotton Mill Limited şirketine, geniş kapsamlı otomasyon sistemleri, endüstriyel internet çözümleri ve hizmetleriyle birlikte, eski kağıt (OCC) hattı, hamur hazırlama ve ambalaj kağıdı hattı tedarik edeceğini duyurdu. Yeni ambalaj kağıdı üretim hattı (PM3), %100 geri dönüştürülmüş atık kağıt kullanarak, yüksek kaliteli testliner ve fluting kaliteleri üretecek. 10.110 mm elek genişliğindeki kağıt makinesinin, 70–135 g/m2 gramaj aralığında testliner ve fluting kaliteleri üreteceği, makine tasarım hızının 1.700 m/d ve yıllık kapasitesinin de yaklaşık 650.000 ton olacağı belirtildi. PM3’ün, 2024’ün ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

1969 yılında kurulan Eren Holding, İstanbul merkezli bir aile holding şirketidir. Kağıt, ambalaj, çimento, enerji, perakende ve liman operasyonlarında faaliyetleri bulunmakta olup, Eren Kağıt Shotton Mill Limited, Eren Holding’in bir parçasıdır.

 

(VALMET)
2022/05

 

✿❀✿

 

Yıllık 3,3 milyon ton atık bazlı kağıt üretim kapasitesi ile oluklu mukavva için atık bazlı kağıt üretiminde Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden birisi olan Saica Group, Hamilton, Ohio’daki (ABD) yeni fabrikasında oluklu mukavva ambalaj üretimine başladığını duyurdu. Hamilton tesisi, Saica’nın ABD’deki ilk oluklu mukavva tesisi olup, tesisin, 1.500 MSF/y (yakl. 139M m2/y) üzerinde oluklu mukavva üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi.

Oluklu makinesi ile birlikte tesiste ayrıca, Saica’nın geçen yılın sonlarında ilk siparişlerini teslim etmesine olanak sağlayan, 4 renkli 50×110” katlama-yapıştırma bulunuyor. 4 renkli dairesel kalıplı kesim ve Vega özel yapıştırıcı kurulumunun tamamlanmasıyla, Saica tam kapasite çalışabilecek. Projenin ikinci aşamasının bir parçası olarak Saica, Hamilton tesisini geliştirmek ve genişletmek için şimdiden çalışmaya başladığını bildirdi. 4 renk 36” Bobst flekso katlama-yapıştırma ve 2 renk 66” Bobst dairesel kalıplı kesim olmak üzere iki adet konfeksiyon makinesinin eklenmesiyle, firma üretim kapasitesini artıracak. Bu aşama için inşaat işlerinin, 2023’ün ikinci yarısında her iki makineyi de devreye almak amacıyla, önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor.

 

(SAICA)
2022/05

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, CENIBRA‘nın Belo Oriente’de (Brezilya) bulunan selüloz tesisindeki 1. no.lu elyaf hattının modernizasyonu için tedarikçi olarak seçildiğini duyurdu. Elyaf hattı, yılda 100.000 tonluk selüloz kapasite artışı için hazırlanacak olup, modernizasyonun, CENIBRA’nın selüloz tesisinin kapasitesini artırma projesinin bir parçası olduğu belirtildi. Devreye alma işleminin Eylül 2023’te yapılması planlanıyor.

1973 yılında kurulan ve merkezi Brezilya’da bulunan Celulose Nipo-Brasileira S.A. – CENIBRA, dünyanın en büyük ağartılmış okaliptüs selülozu (sert ağaç) üreticilerinden birisidir. Yıllık üretimi yaklaşık 1.200.000 ton olup, bunun %90’dan fazlası ihraç edilmektedir.

 

(VALMET)
2022/04

 

✿❀✿

 

Merkezi Viyana’da (Avusturya) bulunan ve 3 kıtadaki 49 üretim tesisi ile Avrupa’nın lider karton üreticisi olan MM Group, The Mayr-Melnhof Group‘un (MM), Veddige (İsveç) merkezli Eson Pac‘ın %100 hissesini satın aldığını duyurdu. Eson Pac, ilaç endüstrisi için yüksek kaliteli ikincil ambalaj çözümleri geliştirip, üretimini ve dağıtımını yapmaktadır. Şirketin, karton, broşür ve etiket konusunda, İsveç’te üç, Danimarka’da ise bir üretim tesisi bulunmaktadır.

 

(MAYR-MELNHOF)
2022/04

 

✿❀✿

 

Merkezi Memphis, Tenn.’de (ABD) bulunan ve Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika’daki üretim operasyonları ile, yenilenebilir elyaf bazlı ürünlerin önde gelen küresel tedarikçisi olan International Paper, 2022 için Fas’taki üretim tesislerine dönük olarak, 100 milyon MAD (Fas Dirhemi) (10 milyon EUR) değerinde farklı bir yatırım programını duyurdu.

Yaklaşık 65 milyon MAD, International Paper’ın yaş meyve ve sebze (YSM) ile otomotiv segmentlerindeki konumunu daha da güçlendirmek için Tangier tesisinin kutu yapma kapasitesini ve yeteneklerini geliştirecek yeni ekipmanlara ayrılacak. Yatırımın, tesisteki yüksek kaliteli baskıya sahip YSM kutularının üretim kapasitesini, yılda yaklaşık 55 milyon adet artıracağı açıklandı. Yakl. 35 milyon MAD’ın, IP’nin Kenitra geri dönüştürülmüş kağıt tesisinde, enerji verimliliğini daha da artırmak için, daha fazla yakıt karışımı çeşitliliği sağlayacak, yeni çok yakıtlı bir kazanın kurulumuna ayrılacağı belirtildi.

International Paper (IP), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA), Fransa, İtalya, Fas, Portekiz ve İspanya’daki iki geri dönüştürülmüş kağıt tesisi ve 23 kutu fabrikası ağı ile elyaf bazlı ambalaj ve özellikli selüloz üretimi ve pazarlamasına odaklanmakta olup, özellikli selüloz, Polonya’nın Gdansk kentinde üretilmektedir.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/04

 

✿❀✿

 

Ambalaj, biyomalzeme, ahşap yapı ve kağıtta yenilenebilir ürünlerin lider sağlayıcısı ve dünyanın en büyük özel orman sahiplerinden birisi olan Stora Enso, dört kağıt üretim tesisinin olası satışına yönelik bir süreci başlattığını duyurdu. Stora Enso’nun, sürece konu olan kağıt üretim tesisleri, Finlandiya’da Anjala, İsveç’te Hylte ve Nymölla ve Almanya’da Maxau olup, Stora Enso, satış sürecinin sonuçlandırılması ile ilgili bir tarih taahhüdünde bulunmadı.

Güney Finlandiya’daki Anjala kağıt fabrikası, yıllık 435 000 ton kapasite ile dergi kağıdı ve gazete kağıdı üretmektedir. Almanya’nın güneybatısındaki Maxau tesisi, yıllık 530.000 ton kapasite ile süper perdahlı kağıt üretmekte olup, Güney İsveç’teki Nymölla tesisi, yıllık 475 000 ton kapasite ile kuşesiz yazı-tabı kağıdı ve İsveç’in güneybatısındaki Hylte tesisi de, dünyanın en büyük gazete kağıdı fabrikalarından birisi olarak, yıllık 240 000 ton kapasite ile gazete kağıdı üretmektedir.

 

(STORA ENSO)
2022/03

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, İtalya’daki Avezzano tesisinde bulunan ve test liner/ beyaz test liner makinesi olan PM2’nin pres bölümünü yenilemek için İtalyan Burgo Group‘tan bir sipariş aldığını duyurdu. Yeni pres bölümü, 1.200 m/d tasarım hızına ve tamponda 5.32 m genişliğe sahip bulunmaktadır. Yenilemenin amacının, pres çıkışındaki kuru madde miktarını önemli ölçüde artırmak olduğu ve tedariğin, 4. nip için, 1.450 kN/m çizgisel basınca sahip yeni bir PrimePress X shoe pres içerdiği belirtildi. Devreye alma için, 2023’ün ilk çeyreği için planlanmaktadır.

Burgo Group, grafik kağıtları, özellikli kağıtlar ve oluklu mukavva kağıtlarında Avrupa’nın lider üreticisidir. Burgo Group, endüstriyel faaliyetlerini 10’u İtalya’da ve biri Belçika’da olmak üzere toplam 11 fabrika ile yürütmekte olup, 14 kağıt makinesi ile iç kullanımına dönük iki kimyasal selüloz üretim hattı ve bir mekaniksel selüloz üretim hattı işletmektedir.

 

(ANDRITZ)
2022/03

 

✿❀✿

 

Ambalaj ve kağıt alanında küresel bir lider olan Mondi, üretimi artırmak ve müşterilere daha verimli hizmet vermek için, dört ülkedeki oluklu mukavva ambalaj faaliyetlerine 280 milyon € yatırım yaptığını duyurdu. Bu yatırım, Orta ve Doğu Avrupa’da oluklu mukavva çözümleri sunan tesisleri genelinde yaklaşık 185 milyon €’yu ve Mondi Świecie’nin Polonya’daki kağıt fabrikası için 95 milyon €’yu kapsamaktadır. Yatırım programından bazı önemli noktalar şöyle özetlenebilir:

=>Mondi Świecie’nin, PM2 ve PM5′ kağıt makinelerinin kapsamlı yenilenmesini içeren, ambalaj kağıdı tesisinin iyileştirilmesi.

=>Mondi Varşova’daki tesisin, ebat ve kapasite bakımından, iki katından fazla artışı ve 3.35 metre genişliğindeki bir oluklu makinesini de içeren yeni makine ve otomasyon alımı.

=>Polonya’da (Simet, Świecie, Varşova, Dorohusk, Szczecin, Bystrzyca), Almanya’da (Eschenbach) ve Çek Cumhuriyeti’nde (Bupak) bulunan sekiz tesiste modernizasyon ve iyileştirmelerin yanı sıra, nihai ürünlerin depolanması ve malzemenin tesis içi akışlarının otomasyona dönüştürülmesi için Mondi Simet tesisine bir ambar inşası.

=>Türkiye’deki operasyonlara yönelik yatırımlarda, yeni satın alınan Mondi Olmuksan fabrikalarına odaklanılarak; e-ticaret ambalajı üretiminde uzmanlaşan Gebze fb. ve heavy-duty kutu üretimini, safiha üretiminin de eklenmesiyle güçlendiren Bursa fb. Öte yandan, İzmir fb.nın da kapsamlı bir modernizasyon ve genişleme programı ile dönüştürülmesi.

=>Mondi’nin Kuopio yarı kimyasal fluting tesisinin genişletilmesi ve iyileştirilmesi de plana uygun devam ediyor. Geçen yıl açıklanan 125 milyon Euro’luk sermaye yatırımı projesi, artan müşteri talebini karşılamak için tesisin kapasitesini yılda yaklaşık 55.000 ton artıracak. Devreye alma için, 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor.

 

(MONDI GROUP)
2022/03

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Ankutsan A.Ş.’nin ikinci kağıt makinesi PM2 ‘ye RunEco vakum sistemi tedarik edeceğini duyurdu. Teslimat, ABB frekans konvertörlü iki EP650 Turbo Blower, EcoDrop su separatörleri ve EcoFlow su alma ölçüm sistemlerini kapsamaktadır.

2002 yılında kurulan Ankutsan, Antalya, Mersin, Ankara, Adana ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan beş üretim tesisi ile yıllık 300.000 ton kağıt, 420.000 ton oluklu mukavva safiha ve kutu üretimi yapmaktadır.

 

(GARDNER DENVER)
2022/03

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan RuntechDoruk Kağıt’a RunEco vakum sistemi yenilemesi sağladığını duyurdu.

EP650 ve EP315 Turbo Blower’lı RunEco sistemleri, Doruk Kağıt Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin PM1, PM2 ve PM4 kağıt makineleri için vakum sağlayacak. Teslimatta, EcoDrop su separatörleri ve EcoFlow su alma ölçüm sistemleri de bulunduğu belirtildi. 1994 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Doruk Kağıt Sanayi ve Tic. A.Ş., geri dönüşümlü ambalaj kağıdı ve özellikli kağıt üretimi yapmaktadır.

 

(GARDNER DENVER)
2022/03

 

✿❀✿

 

Hamur hazırlama, eleme, öğütme ve kağıt makinesi besleme sistemlerinde uzmanlaşmış küresel bir tedarikçi olan Kanada merkezli AFT, Kıvanç Tekstil‘in 1.000 t/g geri dönüştürülmüş kağıt ve özel ambalaj kartonu makinesinde, AFT’nin en çok kullanılan, gelişmiş POM® teknolojisine haiz yaş kısım sisteminin kullanılacağını duyurdu. Geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında, POM kağıt makinesi yaş kısmı ve basınçlı elek sistemi, daha küçük bir çevresel ayak izine sahip olup, kağıt makinesinin alt katında bodruma ihtiyaç duymama seçeneğine sahip bulunmaktadır. 1950’lerin başında kurulan Kıvanç Tekstil, Adana’da entegre bir dokuma kumaş üreticisidir.

 

(AFT-GLOBAL)
2022/03

 

✿❀✿

 

Billerud ve Korsnäs’ın birleşmesiyle Kasım 2012’de kurulan ve merkezi İsveç’te bulunan, birincil elyaf bazlı ambalaj malzemelerinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden BillerudKorsnäs, BillerudKorsnäs ve Norveçli ormancılık grubu Viken Skog‘un, Viken Skog’un Hønefoss’taki (Norveç) Follum tesisinde, ağartılmış kimyasal-termomekanik (BCTMP) selüloz üretimi için birlikte çalışma olanaklarını araştırmak amacıyla bir ortak girişim kurduklarını duyurdu.

BillerudKorsnäs ve Viken Skog’un, Follum’da, ileride gerçekleştirilebilecek selüloz üretimi hakkında bir fizibilite çalışması başlatmayı planladığı açıklandı. Bu çalışma, 2023’ün ilk yarısında tamamlanacak olup, hedefin, Follum tesisinde 200,000 t/y’a kadar kapasite öngörüsüyle, BCTMP selülozu için son teknoloji ürünü bir üretim hattı kurmak olduğu belirtildi.

 

(BILLERUDKORSNAS)
2022/03

 

✿❀✿

 

1929‘da kurulan, Sundsvall (İsveç) merkezli global kağıt üreticisi SCA, Östrand’daki selüloz tesisine 90 milyon SEK yatırım yapacağını duyurdu. Yatırım, maliyet tasarrufu sağlamayı amaçlarken, aynı zamanda fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Yatırımın, koku nedenli kirlilik riskini azaltarak, yerel çevreyi de iyileştireceği açıklandı.

 

(SCA)
2022/03

 

✿❀✿

 

Merkezi Lucca’da (İtalya) bulunan A.Celli Paper, yeni kağıt makinesi için Çin’deki Shanying Paper (Jilin) Co., Ltd.’e temel ekipmanlar sağlayacağını duyurdu. A.Celli Paper ve PMT, sırasıyla tasarım ve üretim süreçlerini üstlenecek olup, tahmini teslim süresinin 12 ay olduğu açıklandı. Yeni kağıt makinesi devreye alındığında, 70 ila 170 g/m2 arasında değişen gramajlarda, 1100 m/d tasarım hızında ve 7300 mm bobin genişliğinde fluting üretebilecek.

Shanying Paper (Jilin) Co., Ltd., 2020 yılında kurulmuş olup, Shanying International Co., Ltd.’nin bir yan kuruluşudur. Şirket, testliner ve fluting olmak üzere ambalaj kağıdı ile gazete kağıdı üretmek için hammadde olarak, hem lokal ve hem de ithal atık kağıt kullanan çok sayıda üretim hattına sahiptir.

 

(ACELLI)
2022/02

 

✿❀✿

 

Canfor Pulp Products Inc. (Canfor), selüloz tesisindeki stokların, kapasiteye ulaşmasına neden olan önemli nakliye sıkıntısı nedeniyle, Taylor fabrikasında BCTMP üretiminde minimum altı haftalık bir kesinti yapıldığını duyurdu. Kısıtlama, BCTMP üretimini en az 25.000 ton azaltacak.

Canfor, İngiliz Kolumbiyası’ndaki (Kanada) dört tesisi ile dünya çapında lider bir selüloz ve kağıt ürünleri tedarikçisidir. Prince George, BC’deki üç tesisin toplam kapasitesi 1.1 milyon ton (“NBSK”) selülozu ve 140.000 ton kraft kağıdı olup, Taylor, BC’deki tesisin yıllık üretim kapasitesi ise 230.000 ton (“BCTMP”)  selülozudur.

 

(CANFOR)
2022/02

 

✿❀✿

 

1899’da ABD’de kurulan ve çeşitlendirilmiş ambalaj konusunda en büyük küresel şirketlerden birisi olan Sonoco, kısa süre önce Hartsville, SC.‘deki fluting kağıdı makinesini son teknolojiye haiz URB makinesine dönüştürerek, ABD’deki atık kağıt bazlı kuşesiz karton (URB) tesisi sistemini güçlendirmek için önemli bir yatırım yaptığını duyurmuştu.

Sonoco, yatırımlarının bir parçası olarak, iki yeni E-WIND® P100 mal sarıcının ve bir R-WAY® otomatik ürün taşıma ve paketleme sisteminin tedariği için A.Celli Paper‘ı seçtiğini duyurdu. E-WIND® P100/P100H mal sarıcılar, 8,4 m’ye (330”) kadar genişliklerde, 2600 m/d’ya (8500 fpm) kadar tasarım hızlarında ve 700 gr/m2’ye (150 lbs/sq ft) kadar gramaj ağırlıkları için temin edilebilmektedir.

 

(A.CELLI)
2022/02

 

✿❀✿

 

Merkezi Memphis, Tenn.’de (ABD) bulunan ve yenilenebilir elyaf bazlı ambalaj ve selüloz ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticilerinden olan International Paper, İspanya’nın Fuenlabrada kentindeki Madrid Fabrikasında, önemli bir üretim seviyesine ulaştığını duyurdu. Yeni teknolojiyi barındıran tesis, 2021’in son çeyreğinde, Ağustos 2018’deki dönüşüm yatırımının tamamlanmasından bu yana, sürdürülebilir şekilde üretilmiş, yüksek performanslı, ince gramajlı, bir milyon ton geri dönüştürülmüş ambalaj kağıdı üretim hacmine ulaştı.

 

(INTERNATIONAL PAPER)
2022/02

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Guangxi Sun Paper’ın, Çin’in Guangxi eyaletindeki Beihai şehrinde bulunan kağıt fabrikasına teslim edilen iki PrimeLineTM W 2000 temizlik kağıdı makinesinden ikincisini devreye aldığını duyurdu. (TM6) Temizlik kağıdı makinesinin, 2.000 m/d tasarım hızına, 5.65 m çalışma genişliğine ve 60.000 t/y kapasiteye sahip bulunduğu belirtildi.

Guangxi Sun Paper, Sun Paper Group’un bir parçası olup, entegre bir selüloz ve kağıt tesisi inşa etmek amacıyla Beihai şehrinde 2019 yılında kurulmuştur. Yeni tesisin, muhtemelen 3.5 milyon t/y toplam selüloz ve kağıt kapasitesine sahip olacağı ve yaklaşık dört yıl içinde iki aşamada inşa edileceği açıklandı.

 

(ANDRITZ)
2022/02

 

✿❀✿

 

Dünyanın önde gelen kağıt bazlı ambalaj çözümleri sağlayıcılarından birisi olan Smurfit Kappa, artan yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj talebini karşılamak için Fortaleza’daki fabrikasının kapasitesini genişletmek amacıyla, Brezilya’da 33 milyon ABD Doları’nın üzerindeki yatırımını duyurdu.

Yeni bir oluklu makinesinin kurulumunu içeren genişlemenin, yaş sebze ve meyve, ev aletleri ve ilaç dahil olmak üzere, çeşitli sektörlerdeki FMCG müşterileri için tesisin, Rafa Hazır Ambalaj (Shelf Ready Packaging) kapasitesini önemli ölçüde büyüteceği belirtildi. E-Ticaret ambalajı için gereken yüksek hassasiyet ve kaliteyi sağlamak üzere birkaç yüksek kaliteli baskı makinesinin de kurulacağı açıklandı.

 

(SMURFIT KAPPA)
2022/01

 

✿❀✿

 

1997 yılında Runtech Systems Oy adıyla kurulan ve dünyanın önde gelen hava kompresörü ve vakum ürünleri sağlayıcısı The Gardner Denver Industrials Group’un bir parçası olan Runtech, Kıvanç Tekstil’in Adana’daki yeni kağıt fabrikasına RunEco vakum sistemi temin ettiğini duyurdu.

RunEco sistemi, 1.200 m/d tasarım hızına ve 6.600 mm net kağıt genişliğine sahip yeni kağıt makinesi PM1 için vakum sağlayacak. Teslimatın, birkaç EP650 Turbo Blower ve EcoDrop su separatöründen oluştuğu belirtildi. PM 1’in devreye alınması için 2023’ün dördüncü çeyreği planlanıyor. 1950’lerin başında kurulan Kıvanç Tekstil, Adana’da entegre bir dokuma kumaş üreticisidir.

 

(GARDNER DENVER)
2022/01

 

✿❀✿

 

Kağıt, karton, temizlik kağıdı ve nonwoven sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip Hollanda merkezli ProJet BV, 2022’nin ilk büyük siparişini Natron-Hayat’tan aldığını ve yeni yılın ilk iş gününde imzalandığını duyurdu. ProJet, Maglaj’daki ( Bosna-Hersek) Natron-Hayat‘a, kurutma partisi ve pres keçeleri için temizleyici fıskiye sistemleri teslim edecek. Hayat PM4, %100 OCC kullanarak Liner ve Fluting üretmektedir. OCC ‘nin, kurutma partisinde aşırı kirlenmeye yol açtığı ve Natron-Hayat’ın bu nedenle ProJet’i seçtiği belirtildi. Ekipmanın, 2022’nin 2.çeyreğinde teslim edilmesi ve daha sonra da kurulumu ve devreye alınması planlanıyor.

Natron-Hayat, çeşitli kağıt ve kağıt ambalaj türleri üreten tam entegre bir ağartılmamış selüloz ve kağıt fabrikası olup, Natron Maglaj ve Hayat Holding Grubu’na bağlı Kastamonu Entegre’nin ortak girişimi olarak 2005 yılında kurulmuştur.

 

(PRO-JET)
2022/01

 

✿❀✿

 

Selüloz ve kağıt endüstrisinin önde gelen global tedarikçilerinden, Graz (Avusturya) merkezli Andritz, Nine Dragons Paper Industries‘den, Çin’deki Nine Dragons’a üçüncü OCC hattı tedarik etmek için tekrar sipariş aldığını duyurdu. Yüksek enerji tasarrufu sağlayan hamur hazırlama sisteminin, 2.000 bdmt/g tasarım kapasitesine sahip olacağı ve yüksek kaliteli ambalaj kağıdı üretimi için %100 LOCC (Lokal Atık Oluklu Mukavva) kullanacağı belirtildi. Devreye alma için, 2023’ün üçüncü çeyreği planlanmaktadır.

Nine Dragons Paper, Çin, Vietnam, Malezya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikaları ile selüloz ve kağıt endüstrisinde önemli bir küresel oyuncu olan Nine Dragons Paper Group’a bağlıdır. Grup, başlıca liner kağıdı, yüksek performanslı fluting, kuşeli dubleks karton ve yazı-tabı kağıdı üretmektedir.

 

(ANDRITZ)
2022/01

 

✿❀✿

 

Merkezi Helsinki (Finlandiya)‘de bulunan Stora Enso, Varkaus ambalaj kağıdı tesisine, esnek üretimi ve kapasiteyi artırmak için 23 milyon Euro yatırım yapacağını duyurdu. Varkaus tesisi, ağartılmamış selüloz ve oluklu mukavva için yüksek kaliteli kahverengi ve beyaz kraft kağıdı üretmektedir. Yatırımın, tesisteki geri dönüştürülmüş elyaf kullanımını artıracağı belirtildi.  Ambalaj kağıdı tesisinin yıllık üretim kapasitesi 450.000 ton olup, yatırımın 2022 yılı sonunda tamamlanacağı açıklandı.

 

(STORA ENSO)
2022/01

 

✿❀✿

 

Selüloz, kağıt ve enerji endüstrileri için proses teknolojileri, otomasyon ve hizmetlerin önde gelen küresel geliştiricisi ve tedarikçisi olan, Espoo, Finlandiya merkezli Valmet, Almanya’da bulunan Model Paper Eilenburg’a, bir otomasyon paketi ile birlikte kapsamlı bir kağıt kalite dönüşümü yenilemesi tedarik edeceğini duyurdu.

Proje çerçevesinde, halen gazete kağıdı üreten kağıt makinesi, atık kağıt bazlı, hafif gramaj ambalaj kağıdı kaliteleri üretmek için yenilenecek. 10.050 mm elek genişliğindeki kağıt makinesi, 70 –120 g/m2 gramaj aralığında fluting ve testliner kaliteleri üretecek olup, yeni parçaların tasarım hızının 2.000 m/d ve günlük yaklaşık 2.000 ton kapasiteye sahip olacağı belirtildi. Devreye alma için 2024 yılının başı planlanıyor. Merkezi,  Weinfelden, İsviçre’de bulunan Model Group, karton ve oluklu mukavvadan, yenilikçi ve yüksek kaliteli teşhir ve ambalaj çözümleri geliştirmekte, üretmekte ve tedarik etmektedir.

 

(VALMET)
2022/01